Maailm

Maa pääses napilt katastroofist (46)

Aadu Hiietamm, 31. august 2016 04:00
OHTLIK KOSMOSEKÜLALINE: Kunstniku nägemus asteroidist.Foto: AFP / Scanpix
Meie koduplaneedist möödus pühapäeva öösel kell 4.24 vaid 84 000 kilomeetri kauguselt 34meetrise läbimõõduga asteroid 2016 QA2, vahendab Spiegel Online.

84 000 kilomeetrit tundub turvalise vahemaana, kuid kosmiliste dimensioonide järgi on tegemist väga lühikese distantsiga.

Nii on Maa läbimõõt 12 000 kilomeetrit. Geostatsionaarsel orbiidil lendavad satelliidid on Maast 36 000 kilomeetri kaugusel ja Kuu keskmine kaugus Maast on 384 000 kilomeetrit.

Astronoomid seekord mingit eelhoiatust ei andnud, sest kiirusega kümme kilomeetrit sekundis liikunud asteroid 2016 QA2 avastati vaid mõni tund enne Maale lähenemist.

Asteroidi läbimõõt oli astronoomide hinnangul 34 meetrit. Seega oli tegemist väikse objektiga. Kõik on aga suhteline.

Tasub meenutada, et 15. veebruaril 2013 üllatas Venemaal Tšeljabinski oblastis elanikke meteoriidisadu. Sellega kaasnenud lööklaine lõhkus aknaid. Vigastatuid oli ligi 1500.

Teadlaste hinnangul sisenes tookord Maa atmosfääri 20meetrise läbimõõduga meteoriit või asteroid.

"Niisuguse suurusega objektid võivad Maad igal hetkel ootamatult tabada," ütles Saksa õhu- ja kosmoselennunduse keskuse (DLR) teadlane Alan Harris.

Ta lisas, et sarnased objektid võivad tekitada Maal ka suurt kahju. Näiteks tiheda asustusega piirkonnas saavad kindlasti ka elanikud surma.

Kuigi astronoomid ei tea praeguse seisuga ühtki asteroidi, mis liiguks otsesel kokkupõrkekursil Maaga, ei näita see veel midagi. Tänaseks on meie päikesesüsteemis avastatud ligemale 750 000 asteroidi.

Tegelikult on neid aga teadlaste hinnangul üle miljoni. See tähendab, et meie päikesüsteemis liigub veel vähemalt 300 000 niisugust asteroidi, mille olemasolust pole meil vähimatki aimu. Seetõttu võib kardetud kokkupõrge tulla vägagi ootamatult.

Kosmosest lähtuva ohu minimiseerimiseks tuleb potentsiaalsed ohtlikud asteroidid võimalikult vara avastada, mis eeldab toimiva eelhoiatussüsteemi loomist. Vaid siis jääb piisavalt aega ohu kõrvaldamiseks.

USA kosmoseagentuur NASA valmistub praegu 17 aastat tagasi avastatud Maale potentsiaalselt ohtliku asteroidi 1999 RQ36 või 101955 (Bennu) lähemaks uurimiseks. Juba 8. septembril saadetakse kanderaketi Atlas V abil teele kosmosesond OSIRIS-REx, mis peaks jõudma Bennu juurde 2018. aasta augustis.

Seejärel kaardistaks kosmosesond asteroidi umbes aasta jooksul. Lõpuks lendaks OSIRIS-REx Bennule nii lähedale, et robotkäsi saaks haarata sealt pinnaseproovi, mis toimetatakse 2023. aasta septembriks Maale.

Bennu on ka üks kandidaate asteroidide ümbersuunamisprojekti (Asteroid Redirect Mission) tarvis. See projekt näeb ette nihutada väike asteroid robotsondide abil Kuu orbiidile ning seejärel saadetaks astronaudid uurima "vangistatud" asteroidi.

Samal teemal

10.09.2016
Müstiline üheksas planeet võib hakata Päikesesüsteemi lõhkuma!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee