2015. aastal toimunud Muusikapäev. Esiplaanil Olav Ehala, koore dirigeerib Hirvo Surva.Foto: Peeter Langovitš
Toimetas Kristjan Väli 30. august 2016 15:33
Muusikapäev toob 1. oktoobril kuulajateni rohkem kui 150 tasuta lühikontserti. Muusikapäeva sõlmib kokku muusikapreemiate tseremoonia KUMU Kunstimuuseumis.

Rahvusvahelisel muusikapäeval täitub elava muusikaga terve Eestimaa, alates Kaevandusmuuseumist, lõpetades KUMU Kunstimuuseumiga, jätmata vahele Kihnut ja Ruhnut.

Muusikapäeva sõlmib kokku traditsiooniline Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali Muusikapreemiate tseremoonia, mis tänavu toimub KUMU Kunstimuuseumis algusega kell 19.

Dirigent Risto Joosti juhatamisel saab kuulda Tallinna Kammerorkestrit. Sündmuse lavastajaks on Veiko Tubin ning õhtujuhiks Priit Pius.

Muusikale tähelepanu juhtimiseks kuuleb kontserte nii tavapärastes kui ebaharilikes paikades. Nõnda võib näiteks ooperilavadelt tuntud Mati Turi leida esinemas Kalma saunast, Reva laudas paitavad kõrvu Saku Mandoliinid, Võru metsade vahel RUUP kõlakojas avaneb võimalus kuulda Eesti Noorte Segakoori.

Samuti peetakse oluliseks ka noori muusikaõppureid, kes sel päeval juba legendaarsete muusikutega lavasid jagavad. Seega võib näiteks Sindi Seltsimajas kuulda Tallinna Muusikakeskkooli noori interpreete, kui samal ajal astub Telliskivi Loomelinnakus üles Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Ei saa mainimata jätta ka pianist Johan Randveret ja klarnetist Marten Altrovi, kes annavad 1. oktoobril lausa 6 lühikontserti, alustades Võru turult, kulgedes kontsert kontserdi haaval Tallinna poole.

Muusikapäeva hommikutervituseks antakse aga seekord teatepulk Tartule. Avatakse ju Tartus esmakordselt külastajatele ka meie rahva jaoks väga oluline muuseum. Nii täidab Tartu kaarsilla hommikutunnil muusikaga Tartu Noortekoor ja Üliõpilaste Segakoor, kus teiste seas kõlab pidulikult Olav Ehala ja Leelo Tungla loodud Muusikapäeva tunnuslaul “Laulu sünd”.

“On uhke tunne, et Muusikapäevale on lugupeetud laululoojatele omasel kvaliteedil loodud päris oma laul, mis puudutab otse Sinu südant,” lisab Muusikapäeva projektijuht Marili Jõgi.

Esmakordselt saab toimuma väliskontsertide programm „Eesti muusik maailmas”, mis pöörab tähelepanu kohalike muusikute professionaalsusele ja loob kultuurisilla maailma metropolidega.

Nagu igas sadamas leidub eestlane, on igas suurlinnas mõni Eesti muusik. Tänavu kuuleb Muusikapäeva kontserte ka maailma metropolides, alustades New Yorgist ja Washingtonist, lõpetades Londoniga, kus esinejate ridades vaid meie tõelised tipud -  Hando Nahkur, Sten Heinoja jt.

Samuti käivitatakse esimest korda lisaprogramm “Kõlame kaasa!”, mis kutsub endast märku andma kõiki, kes tahavad rahvusvahelise muusikapäeva pidustuste osaks olla. “Programmiga on oodatud liituma kõik kes soovivad Muusikapäeval koos kõlada ning ka ise sel puhul tasuta avaliku kontserdi korraldada,” täpsustab projektijuht Marili Jõgi.

Kõik esinejad ja kontserdipaigad on algatusega liitunud hea tahte alusel. Seega kõik lühikontserdid üle Eesti on publikule tasuta. Küll aga juhib Muusikapäev tähelepanu, et mõnele kontserdile tuleb toimumispaiga eripära tõttu eelregistreeruda.