Eesti uudised

Vabariigi valimiskomisjon: salajasuse põhimõtte rakendamine on ka hääletaja ülesanne (1)

Toimetas Helen Pentsa, 30. august 2016 11:38
Täna esitas riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder (IRL) vabariigi valimiskomisjonile pöördumise, kus küsis, kas salajasel presidendihääletusel on sedelite pildistamine seaduslik.

Avaldame vabariigi valimiskomisjoni vastuse täismahus:

Samal teemal

Täna esitas Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liige Helir-Valdor Seeder Vabariigi Valimiskomisjonile pöördumise, kus küsis kommentaari erinevate hääletamise salajasusega seotud aspektide kohta.

PS § 79 lõige 4 sätestab, et vabariigi president valitakse salajasel hääletusel. Vabariigi Valimiskomisjoni (VVK) kui hääletamise korraldaja kohustus on tagada tingimused salajaseks hääletamiseks: valija hääletab anonüümse hääletamissedeliga ning hääletamissedel täidetakse hääletamiskabiinis.

VVK kontrollib vabariigi presidendi valimistel hääletamiskeskkonda, v.a hääletamissedeli täitmise hetke kabiinis. Iga valija hääletab hääletamiskabiinis ise. VVK-l puuduvad täiendavad võimalused kontrollida valija käitumist hääletamise hetkel, sest valija tegevuse jälgimine hääletamiskabiinis läheks omakorda vastuollu valimiste salajasuse põhimõttega.

Salajasuse põhimõtte rakendamine on ka hääletaja ülesanne. Vastuolu salajasuse põhimõttega võib tekkida oma valikut kolmandatele isikutele avalikustades, kuna võib seada surve alla teised hääletajad, kellelt võidakse oodata sedasama.

VVK on seisukohal, et igasugused kokkulepped oma valiku tõendamiseks pärast hääletamist ei saa olla hääletamisel osalejatele siduvad. Riigikogu liige lähtub hääletamisel vaba mandaadi põhimõttest ja oma südametunnistusest.

Vabariigi valimiskomisjon kutsub üles hääletajaid järgima põhiseaduses ja vabariigi presidendi valimise seaduses sätestatud hääletamise salajasuse põhimõtet.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee