Eesti uudised

Presidendihääletusel sedelite pildistamist arutab vabariigi valimiskomisjon.

Helir-Valdor Seeder: kas saadikute agar valimissedelite pildistamine on seaduslik või seab presidendivalimised ohtu? (26)

Teet Teder, 30. august 2016 10:39
Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder (IRL) saatis täna hommikul vabariigi valimiskomisjonile ametliku pöördumise, milles küsib, kas salajasel presidendihääletusel on sedelite pildistamine seaduslik või võib arvesse tulla presidendi valimise kehtetuks tunnistamine.

"Presidendi valimised riigikogus peaksid olema poliitilise kultuuri eeskuju. Pöördun teie poole aga murega, mis eelnevat ei kinnita," kirjutas Seeder valimiskomisjoni esimehele.

Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder. Foto: Teet Malsroos

Ta ütleb, et vastavalt presidendi valimise seaduse paragrahv 1 lõikele 3 valitakse president salajasel hääletusel, aga eilsel esimesel hääletusvoorul on mitmed riigikogu liikmed jäädvustanud oma tahteavalduse ja seda avalikkusele esitanud.

"Ajakirjanduse vahendusel olen teada saanud, et mitmes riigikogu fraktsioonis on arutatud või kavatsetakse arutada kollektiivse hääletuse fikseerimiseks pildistamise kohustust mobiiltelefoniga, et seda hiljem kokkuleppe alusel esitada.

Et tagada hääletamise salajasuse järgimine vastavalt presidendi valimise seadusele, palun vabariigi valimiskomisjoni selgitust alljärgnevatele küsimustele.

Samal teemal

1. Kas vabariigi presidendi valimise seaduses sätestatud hääletamise salajasuse nõudega on kooskõlas isikute omapoolne tahteavalduse esitamine valimissedeli pildistamise kaudu?

2. Kas vabariigi presidendi valimise seaduses sätestatud valimise salajasuse nõudega on kooskõlas võimalikud kollektiivsed kokkuleppelised või kohustavad otsused riigikogu liikmetele jäädvustada oma tahteavaldus valimiskabiinis ning hiljem esitada seda fraktsiooni või muu kogu liikmetele või avalikkusele?

3. Kas valimiste salajasuse nõude ulatusliku rikkumise puhul võib arvesse tulla presidendi valimise kehtetuks tunnistamine ning seetõttu on asjakohane kutsuda üles riigikogu fraktsioone ja liikmeid sellest hoiduma?"

Hääletamissedelite pildistamise kohta võttis sõna ka Indrek Tarand.

"On kuidagi kurb ja nukker kui pean märkama, et üksnes Raivo Vare ja Helir-Valdor Seeder märkavad protesteerida salajase hääletuse parteilise pilastamise vastu," üteb ta ja lisab, "Olgu siis tõe huvides lausutud, et ma kavatsen iga väiksemagi viite hääletamise salajasuse rikkumisele kriminaliseerida ja kogu valimisprotseduuri võin vaidlustada juba Aivar Sõerdi "tunnistuse" alusel, analoogselt Austrias juhtunule."

Vabariigi valimiskomisjoni meedianõunik Kristi Kirsberg kinnitas Õhtulehele, et komisjon arutab pöördumist täna kell 11 algaval koosolekul, kui kogunetakse kandidaatide registreerimiseks.

Oma valimissedeleid pildistasid mitmed saadikud.

Aivar Sõerdi hääletussedel:

EKRE saadik Jaak Madison laadis Twitterisse pildi oma valimissedelist, mille ta rikkus.