Maailm

Kuidas läheb Merkeliga selfi teinud põgenikul praegu? (40)

Aadu Hiietamm, 30. august 2016 04:00
KUULSUSE TOONUD SELFI: Süüriast Saksamaale põgenenud Anas Modamani tegi mullu 10. septembril Berliinis põgenikekodu külastanud naisega selfi. Alles hiljem sai ta teada, et too on Saksamaa liidukantsler Angela Merkel.Foto: Reuters / Scanpix
Berliinis mullu 10. septembril Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeliga tehtud selfiga sai noor süürlane Anas Modamani maailmakuulsaks. Praegu elab ta saksa perekonnas ja unistab piloodiks saamisest, kirjutab Bild am Sonntag.

Anas Modamani ei tundnud naist, kes külastas mullu 10. septembril Berliinis Spandau linnaosas põgenikekodu. Ta arvas vaid, et too on tähtis tegelane, sest tema ümber tunglesid pidevalt inimesed.

Samal teemal

Anas otsustas, et teeb naisega selfi, astus tema kõrvale ja tõstis nutitelefoni üles. "Mitte pildistada," sisistas üks turvameestest.

"Juba korras," ütles Angela Merkel naerdes ja silus käega juukseid. Kümme päeva varem ehk 31. augustil oli liidukantsler öelnud põgenikekriisi kohta praeguseks juba legendaarseks muutunud lause: "Wir schaffen das," (me saame hakkama), mida ta armastab sageli korrata.

Järjest rohkem sakslasi suhtub siiski Merkeli optimismi skeptiliselt ja see kajastub ka avaliku arvamuse küsitluste tulemustes.

Nii ei taha juba 50% neist, et Merkel kandideeriks järgmisel sügisel parlamendivalimistel neljandaks ametiajaks liidukantsleriks. Mullu novembris oli sama meelt 48% sakslastest.

Noormees ei tundnud liidukantslerit

Merkeli ja tema kõrval seisnud Anasi jäädvustasid fotole ka liidukantslerit saatnud kutselised fotograafid.

Juba kolm tundi hiljem sai temast Saksamaa kuulsaim põgenik ning üle 2000 inimese avaldas Facebookis soovi tema sõbraks saada. Viimase vahendusel saigi Anas teada, et tema kõrval seisnud naine on Saksamaa šeff.

BERLIINIS: Praegu elab Anas Modamani suure pojana Berliinis sakslaste perekonnas, räägib soravalt saksa keelt ja unistab piloodiks saamisest. Foto on pandud Facebooki üles 22. augustil. Foto: Facebook

Foto levis kiiresti sotsiaalvõrgustikes ja seda hinnati põgenikelaagrites kui kutset teeleasumiseks. Saksamaa poole liikusid veelgi suuremad põgenikemassid.

Liidukantsleriga tehtud selfi muutis kiiresti Anasigi elu. Nii tutvustas põgenike abistaja teda 40aastasele Berliinis elavale Ankele, kes oli pidanud abikaasaga juba pikka aega plaani võtta perekonda mõni põgenik.

Juba esimesel kohtumisel noore süürlasega sai Ankele selgeks, et too kolib nende juurde. Kuueaastast tütart kasvatava naise sõnul sai ta endale ka suure poja.

Parempoolsed tembeldasid terroristiks

Anas kutsub Anket oma saksa emaks. 19aastane noormees on saksa keelt õppinud vaid pool aastat, kuid räägib seda juba soravalt ja selgelt. Ankegi on temaga rahul. Tõsi, kõik ei sujunud sugugi hästi.

Perekonda võetud süürlast vaevasid algul õudusunenäod, sest ta pidi põgenemisel üle Vahemere peaaegu elu kaotama. Samuti jäid tema vanemad ja neli õde-venda Süüriasse.

Anasi elu hakkas Berliinis juba tasapisi joone peale saama, kui Brüsselis toimus 22. märtsil terrorirünnak, milles hukkus 35 ja sai vigastada üle 300 inimese. Üks terroristidest oli Maroko juurtega belglane Najim Laachraoui.

Juba samal päeval levitasid parempoolsed veebileheküljed ja blogid fotomontaaži, millel pandi Anas terrorist Najim Laachraouiga kõrvuti. Et nad on pisut sarnased, siis saatis fotomontaaži küsimus: "Kas Merkel tegi selfi Brüsseli terroristiga?"

Anke tundis sel ajal Anasi pärast tõsist hirmu. "Äkki oleks minu Anas tänaval ära tuntud ja näiteks surnuks pekstud?" meenutab ta ärevat aega.

Nii tema perekond kui ka Anas said Facebookis ähvardusi. Anke tegi sel puhul koguni politseisse avalduse ja võttis ühendust meediaväljaannetega.

Kõik see kulutas perekonna närve ja jõudu, kuid õnneks on elu nüüd taas normaalsetes rööbastes.

Anasi varjupaigataotlus vaadati läbi eelmisel kuul. Kolme aasta asemel anti talle esialgu aastane elamisluba, mida saab hiljem pikendada.

Anas kinnitab, et ta ei taha Süüriasse tagasi minna. "Ma olen liiga palju verd näinud," toob ta põhjenduseks.

Ta tunneb end uue perekonna juures hästi. Anas avaldab pühapäevalehe Bild am Sonntag ajakirjanikule oma suure unistuse: "Ma tahan piloodiks saada."

Samal teemal

25.10.2016
Tõeline põgenikekriis alles tuleb
19.09.2016
Merkel kaotab ka Berliini?
08.09.2016
Merkeli tool kõigub üha tugevamalt