POLE MIDAGI TAASTADA: Maatasa varisenud Pescara del Tronto küla. Foto: AFP/Scanpix
Õhtuleht.ee 27. august 2016 04:00
Itaalias on täna maavärinas hukkunute riiklikud matused esimesele 40 tuvastatud hukkunule. Samas läheneb surmasaanute arv juba 300-le ja lootus rusude alt kedagi elavana leida väheneb iga tunniga. Päästjate tegevust raskendavad järeltõuked, mida on nende mõne päevaga olnud juba üle 900, üks eriti tugev veel eile hommikulgi.

6,2magnituudine maavärin raputas Kesk-Itaalia mägikülasid ja -linnu kolmapäeva varahommikul. Hooned langesid kokku kui kaardimajakesed. Enim hukkunuid on siiani leitud Amatrice linnast, üle 200. Päästjaid liigutas pisarateni maja varemete alt leitud keskealise paari surnukehad. Naine ja mees olid surma eel hellalt teineteist kallistanud.

Abielupaar elas Ostias Rooma lähedal ja oli mägedesse tulnud puhkust veetma. Vaid neli tundi enne surma postitasid nad sotsiaalmeedias fotosid õnnelikest puhkusepäevadest.

Eile teatati ametlikuks hukkunute arvuks 267, kuid otsingud jätkuvad. Päästjad lohutavad mures lähedasi, tuletades meelde, et L’Aquila maavärina järel 2009. aastal leiti ellujäänuid veel mitu päeva pärast õnnetust.

Surmasaanute hulgas on ka välismaalasi. Amatrice linnaametnik ütles BBC-le, et hukkunute hulgas on kolm Suurbritannia kodanikku. Rumeenia saatkond teatas, et 11 nende kodanikku on kadunud. Päästeameti andmeil on haiglates 400 inimest. 2500 peret on jäänud koduta ja elavad telkides või kooli spordisaalides.

"Ööd on mägedes praegu tulikülmad, päeval aga võtab kuumus hinge seest," kirjeldas naine oma elu telgis.

Paraku on juba teada ka varaste saabumisest. Kohaliku uudisteagentuuri teatel on vahistatud vähemalt üks mees, kes püüdis lagunenud majades soomust teha.

Peaminister Matteo Renzi teatas, et katastroofialale antakse hädaabi 50 miljonit eurot ning neilt, kelle kodud on hävinud, ei korjata tänavu tulumaksu. Tõenäoliselt jäävad kohati maapinnani varisenud külad siiski üles ehitamata. Sajandeid kestnud arhitektuuriline ilu hävis kümne sekundiga. Just nii kaua kestis kolmapäevane maavärin.