Tarbija

Riik keelab tasuta õhukeste kilekottide jagamise ja tõstab tasuliste kilekottide hinda (102)

Toimetasid Gerly Mägi ja Maria Rozbaum, 25. august 2016, 11:42
Pakendiseaduse muudatuste seaduseelnõu vajab kooskõlastusi nii Eestis kui ka Euroopas ja kõige varem võivad muutused poodidesse jõuda järgmise aasta suvel. Stanislav Moškov
Keskkonnaministeerium plaanib seadusemuudatust, millega keelatakse 2017. aasta 1. juulist tasuta õhukeste kilekottide jagamine poes. Lisaks kehtestatakse tasulistele tavakilekottidele miinimumhind 30 senti kuni üks euro.

Nii poekassas müüdavate kui ka tasuta jagatavate õhukeste kilekottide arvu vähendamiseks tahetakse muuta pakendiseadust. 

"Kilekoti eluiga tarbeesemena on enamasti üsna lühike, küll aga tekitavad nad loodusesse sattudes palju pahandust," selgitas keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek, miks on oluline muuta pakendiseadust. Eeki sõnul on kilekottide tarbimise vähendamine võetud eesmärgiks terves Euroopa Liidus.

Ühiselt on seatud ka ajalised eesmärgid: 2019. aasta lõpuks tahetakse ühe inimese kasutatav kilekottide hulk aastas viia 90ni ning 2026. aastaks tuleb läbi saada 40 kilekotiga aastas.

On teada, et koguni 97% keskkonda reostavaid eriti õhukesi kilekotte läheb käibesse kauplustes, kus neid antakse inimestele tasuta. 2017. aasta 1. juulist enam õhukesi kilekotte poe kassade juurest tasuta ei saa Küll aga lubatakse neid kasutada toiduhügieeni tagamiseks ning lahtise kauba (puu- ja juurviljad, küpsised, kommid jms) pakendamiseks.

Poed peavad hakkama pakkuma alternatiivseid võimalusi kilekottide kasutamisele. Lisaks tuleb nüüdsest suurematel kauplustel arvestust pidada, kui palju poes kilekotte kulub.

"Kilekottidele väikseima hinna kehtestamine ja eriti õhukeste kilekottide tasuta jagamise piiramine kindlasti pöörab elanikkonna tähelepanu nende keskkonnaohtlikkusele ja loodetavasti mõjutab ka nende kasutamise otsuseid," märkis Eek.

102 KOMMENTAARI

e
Ettevõtja 27. august 2016, 13:02
Siis tulevad salakilekotid Lätist.
Üldiselt on kogu selle protsessi haldamise kulu suurem , kui saadav tulu.
Jälle tuleb kamp muidusööjaid juurde. Eesti Nokia on: kõik ametnikkudeks.
h
Hommik ilma kohvita 27. august 2016, 09:18
Et kylaskäik peab kinni maksma sest olevat väga kallis ja see kile on niigi ylemakstud.
Loe kõiki (102)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee