Maailm

Soomes on suhted kohalike ning pagulaste vahel pingestunud (51)

Õhtuleht.ee, 25. august 2016 00:14
Foto: Freeimages
Soome Forssa Saksankuja vastuvõtukeskuse naabruses elavad inimesed on rahulolematud oma uute naabritega ning samuti on kasvanud pinged kohalike ning pagulaskeskuse asukate vahel.

Saksankuja vastuvõtukeskuse naabermajas elav Jaana Miettinen rääkis, et turvapaigataotlejad kolisid nende naabrusesse jaanuaris ja kui algul oli olukord rahulik, siis kevadel hakkasid uued naabrid kohalike inimeste elu häirima.

"Veel kevadel ma mõtlesin, et nendega küll mingit probleemi pole, kuid suvel olukord muutus. Öösel ja õhtul on siin kõva lärm ja kisamine, pillutakse asju. Ringi liiguvad nad kampades," kirjeldas naine Iltalehele.

Samal teemal

Jaana Miettinen ja samas majas elav Katri-Helena Ruuth möönsid, et üheks põhjuseks on nende ja sisserännanute kultuurikonflikt, kuna sisserändajad ei tea Soome kombeid ega tavasid ja ega ka kohalikud sisserändajaid mõista. See on aga ideaalne alus konfliktideks.

Miettinen lisas, et Forssas elab palju töötuid ja osalise koormusega töölkäivaid inimesi, kellel teeb meele mõruks teadmine, et erinevalt neist, maksab riik pagulaste elamiskulud kinni.

Teisipäeval toimuski Forssas massikaklus pagulaskeskuse asukate ja kohalike vahel, mis sai väidetavalt alguse kohaliku nooruki peksmisest. Iltalehega rääkinud kahe noore soomlanna sõnul on kohalikud üsna tigedad sisserännanute peale.

Hirmul on ka sisserännanud. Iraagist pärit Hoshyar rääkis, et ta ei julge minna linna peale ega poodi, kuna peab õhkkonda ohtlikuks.

Sisserännanute sõnul on neid kohalikud rünnanud ning ühte meest peksti nii tugevalt, et ta toimetati haiglasse.

"Olukord on kaootiline, kuid loodame, et see rahuneb," lootsid sisserännanud.