Eesti uudised

Merkeli visiit – nagu heitlik suveilm (11)

Karoliina Vasli, 25. august 2016 04:00
SÕBRAD: Taavi Rõivas tutvustas Angela Merkelile Stenbocki maja ja juhatas ta siis pressipiltnike ette. Nagu näha, ei hoidnud Rõivas Euroopa esileediga distantsi – isegi ukseava läbi külg-külje kõrval. Pressikonverentsil ei laskunud Merkel formaalsustesse, vaid viitas meie noorele peaministrile eesnimega.Foto: Alar Truu
Tagurpidi Saksamaa lipp hotelli ees, EKRE protestimeeleavaldus, Taavi Rõivase kiidukõne liiduvabariigi aadressil ja ­palju muudki – Angela Merkeli visiidi esimene päev oli sama heitlik kui Eesti suveilm.

VISIIDI ALGUS: Angela Merkeli lennuk maandus Tallinna lennujaamas eile kella 15.30 paiku. Welcome to Estonia või õigemini nagu saksa keeles öeldakse: "Willkommen in Estland." Foto: Toomas Tatar

Kui Saksamaa Liitvabariigi liidukantsleri Angela Merkeli lennuk pani Tallinna lennujaamas eile kell 15.30 rattad vastu maad, oli Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna protestimeeleavaldus Toompeal Toomkiriku kõrval juba alanud.

Kui lennuväljal jäid fotograafidele pommikoerad, range turvakontroll ja katuseserval võimsa optikaga maskides mehed kohe silma, siis küllap olid nad kohal ka Toompeal.

ESINDUSSÕIT: Merkel, Rõivas ja muu kaaskond Laulasmaa suunas liikumas. Nii pikka ametlikku ­autokolonni meie teedel naljalt ei näe, viimati ehk Barack Obama aegu. Foto: Toomas Tatar

Samal teemal

Prügikastides ei sobranud eile aga mitte taarakorjajad, vaid pommirühm, ja karta on, et Toomkiriku torniski ei istunud kellamees, vaid keegi teine.

"Poliitikas pole sõprust, on vaid huvid. Need huvid on meile halvad," arvas keskealine Guido EKRE meeleavalduselt, kus lehvitati loosungeid massiimmigratsiooni, Kölni vägistamiste ja Tallinna islamiseerimise asjus.

Stenbocki maja ees võttis peaminister Taavi Rõivas Saksa kolleegi vastu kui vana sõbra. Ja naeratus tema näol säras üha laiemalt, kui Merkel teda hilisemal pressikonverentsil familiaarselt Taaviks nimetas. Tõsi, ega sakslased ole ka õ-tähega sina peal.

ERI MAAILMAPILT: Kui riigiasutused tegid endast kõik, et Merkeli visiiti vaid positiivsetest toonides kajastataks, siis vastulöögiks kogunesid ekrelased Toomkiriku juures. Foto: Alar Truu

Merkel tänas küllakutse eest, ent tema vastused jäid pisut üldsõnaliseks. Ta ei rääkinud Venemaa sanktsioonidest ja Brexeti kohtagi vastas diplomaatiliselt: "Ühendkuningriigid lahkuvad Euroopa Liidust. Britid peavad esitama avalduse. Enne ei saa öelda, millist suhet me ette kujutame," märkis ta.

Pärast pressikonverentsi jalutati Toomkirikusse ja sealt sõideti vahipataljoni territooriumile NATO küberkaitsekeskusse.

Sellele järgnes veel üleeile vastuvõtu korraldajate ülisalajaseks nimetatud õhtusöök. Kuna politsei oli liikluskorralduse muudatustest rääkides viidanud õhtustele häiretele Mustamäe, Õismäe ja Laulasmaa suunal, võis aimata, et õhtusöök pole Tallinnas.

Nii hästi ja sujuvalt, kui politsei kõrgete külaliste liikumist linnas ka ei korraldaks, tuleb ikka ette ootamatusi. Nõnda sattus ka Laulasmaale teel olnud eskordile jalgu lihtne linnamees, kes jõudis oma autoga Kristiine kõrvaltänavaid pidi ühtäkki eneselegi üllatuseks täiesti tühjale Endla tänavale.

"Kuna ükski neoonvestiga teenistuja mind ei takistanud, ei pidanud ma paljuks eelnimetatud tänavat liiklemiseks kasutada," kommenteeris mees ta, et järgmisel hetkel oli tal sabas vilkuritega autoderodu, mille juhid vilgutasid hüsteeriliselt tulesid, signaalitasid ja vehkisid kätega eri suundades.

"Ega mul ei jäänudki muud üle, kui sooritada keelatud vasakpööre, mida ei julge tavaliselt politsei silme all teha, aga seekord toimus kõik võimude heakskiidul."

Laulasmaal, perekond Kangurite majandatava Kõltsu mõisa juures oli eile õhtul kohe selge, et midagi erakorralist on tulekul. Väravas vaatavad kaks musta ülikonda riietunud turvatöötajat närviliselt kella. Ligi 19.30. Graafikust ollakse maas ja õhtusöök oleks pidanud juba algama…

Salajane õhtusöök

Peakohal tiirutab helikopter. Kergeliiklusteel rataste ja rulluiskudega sõitvad inimesedki märkavad ebaharilikku olukorda ja kui üks noor rattur lehvitab turvamehele, pahandab ta isa – ära parem tee, pole viisakas…

Õhtu peakülaline ei lase loomulikult auto akent alla ega lehvita. Turvanõuded ei lubaks seda. Isegi päeval tema autot ehtinud Saksamaa lipp on ära võetud ehk kõrvalseisja saab vaid huupi oletada, millises autos kõrge külaline istub.

Pokaalid käes, jutlevad Taavi ja Luisa Angelaga suvemõisa ja vahepealse Leen Kulmanni nimelise Klooga pioneerilaagri aias ja sisenevad majja.

Õhtune pilt jätab mulje, et tegu on pea sama turvatud ja punktuaalse üritusega kui kahe aasta tagune USA presidendi Barack Obama visiit. Kas ja millal Angela Merkel ka Obama öömajaks olnud Swisoteli jõudis, polnud eile lehe trükkimineku ajaks teada.

Aga eile hommikul hotelli ette tagurpidi masti tõmmatud Saksamaa lipp sätiti õnneks juba lõunaks õiget pidi.

Täna kohtub Merkel president Toomas Hendrik Ilvesega ja lendab seejärel ära. Eesti visiit on osa tema nii-öelda suurprojektist Brexiti järel kohtuda paljude liikmesriikide juhtidega. Ta saabus siia Itaaliast ja plaanib augusti lõpuni kestval ringreisil kohtuda kokku 15 valitsusjuhiga.

Pilguheit tulevikku ilma nooskoobita

Peaminister Taavi Rõivas rõhutas eilsel pressikonverentsil, et surve ja sanktsioonid Venemaa aadressil peavad jätkuma.

Peaminister märkis ära ka Venemaa presidendi administratsiooni uue juhi, Eesti päritolu Anton Vaino parateaduslikud artiklid, kus maailma vaadatakse läbi müstilise nooskoobi, mis suudab ette ennustada tulevikku, uurida inimkonna kollektiivset teadvust, ette näha kriisiolukordi ja nende eest hoiatada.

"Pole vaja nooskoopi, mõistmaks, et Ukraina ja Venemaa vaheline konflikt pole lõppenud," ütles Rõivas.

"Kuni Venemaa ei täida Minski leppeid, pole põhjust sanktsioonidest loobuda." Ka Merkel nentis, et Minski lepingutega pole saavutatud kõike, mis soovitud.

Pagulasküsimuses rõhutas Merkel, et Euroopa Liidul on vaja kaitsta välispiire. "Peame võitlema põgenikevoolu põhjustajate ja inimsmuugeldajate vastu," ütles ta ja kiitis, et Eesti täidab endale võetud kohustusi. "Tuleb võimaldada pagulastel oma eluga edasi minna."

Samal teemal

25.08.2016
GALERII | ILVES JA MERKEL KADRIORUS: me vajame edukat Euroopa Liitu
25.08.2016
TV3 VIDEO | Merkel on rahul Eesti panusega põgenikekriisi lahendamisse
25.08.2016
ANGELA MERKEL – Ida-Saksa nohikust maailma võimsaimaks naiseks
24.08.2016
GALERII | Angela Merkel tutvus Toomkirikus Martin Lutheri kirjadega