EI PANE VÄLIMUSELE ERILIST RÕHKU: Angela Merkeli värvilised pintsakud on tubli samm edasi teadlasekarjääri mittemidagiütlevast riietusest, kuid mingi stiiliebajumalanna ta pole.Foto: Vida Press
Triin Tael 25. august 2016 04:00
Ei mingeid prallesid, alastiujumist ega popmuusikat – Angela Merkel oli juba koolipõlves keskendunud üksnes teadusele. Kainelt analüütiline mõtteviis on teinud Saksamaa liidukantslerist maailma mõjukaima naise, kel pole küll lapsi, aga keda poolehoidjad hüüavad hellitavalt Mutti’ks ehk emmeks.

Angela Merkel on sündinud 17. juulil 1954 Hamburgis. Tema ema, Berliinist pärit Herlind Kasner oli ladina ja inglise keele õpetaja.

Isa Horst Kasner oli luteri pastor, kes siirdus varsti pärast tütre sündi perega Lääne-Saksamaalt Nõukogude Liidu mõju all olevasse Saksa Demokraatlikku Vabariiki – ehkki tuhanded sakslased pagesid vastassuunas.

Merkeli distsiplineeritud ja ettevaatlikku suhet poliitikasse peetakse tema Ida-Saksa tausta teeneks, kirjutab ajakiri Time. Kuid tegelikult elas pere mugavas mullis – isa juhtis Templini provintsilinnas hooldekodu, mida rahastasid Lääne luterlased, ning tema pere luges Lääne-Saksa lehti ja vaatas sealset televisiooni.

Tütar oli väga usin. "Angela õppis bussipeatuses sõnu," õhkas tema vene keele õpetaja Erika Benn hiljem ajakirjandusele. "Ta ei teinud ainsatki viga. Ta oli vaoshoitud, kuid mitte uje. Mul pole eales nii andekat õpilast olnud."

Angela ei armasta riskida: üheksa-aastasena seisis ta kooli ujumistunnis otsekui halvatuna 45 minutit hüppelaual, enne kui otsustas alles enne tunni lõppu vette hüpata.

Paralleelklassis õppinud Harald Löschke sõnul ei osalenud Angela eales koolikaaslaste ühistes vempudes – ei joomingutel ega alastiujumistel. Isegi uusimad poplaulud ei huvitanud teda.

"Klassiekskursioonidel pidas ta õpetajatega teaduslikke arutelusid. See oli hoopis teine maailm. Ma ei näinud teda eales ühegi mehega, ta oli enamjaolt üksi."

Leipzigi ülikoolis füüsikat õppides töötas Angela tudengidiskodel baaridaamina.

Merkel on tema esimese abikaasa perekonnanimi. Angela abiellus teise füüsikatudengi Ulrich Merkeliga 1977. aastal, kuid ühist õnne ei jagunud kauaks. Nad lahutasid juba neli aastat hiljem.

Pärast abielu purunemist elas Angela mahajäetud majas nagu skvotter. Tütart 30. sünnipäeva puhul õnnitlema tulles nentis isa: "Sa pole eriti kaugele jõudnud."

Doktorikraad on Merkelil kvantkeemias ning ta oli ainus naine Saksa DV teaduste akadeemia teoreetilise keemia osakonnas. Ühtlasi tegutses Angela kui SDV komnoorte organisatsiooni Frei Deutsche Jugend liige oma instituudi agitatsiooni- ja propagandasekretärina.

Paljud usuvad, et tema edu poliitikuna tuleb olukordade teaduslikust analüüsimisest. NB! Ka legendaarne Briti peaminister Margaret Thatcher oli hariduselt keemik.

Pärast võidukaid matše on Merkel sageli külastanud Saksa jalgpallikoondise riietusruumi, et mehi õnnitleda. Kord nägi ta staarmängija Bastian Schweinsteigerit kogemata alasti.

Kuid kuulu järgi pole alastus Merkelile probleem. Kolm aastat tagasi ilmus välja foto 18aastasest porgandpaljast Merkelist, kus too sama paljaste sõbrannade seltsis rannakail sammub.

Foto: Freikörperkultur (Vida Press)

Ajakirja Vanity Fair analüüsi andmeil võis foto tõesti originaal olla – neiu kehaproportsioonid ja peahoiak on samad mis Merkelil. Liiatigi veetis Angela nooruse Saksa DVs, kus nudism ehk Freikörperkultur oli päris populaarne.

1970. aastate lõpus, kui Merkel kandideeris kõrgkooli dotsendi kohale, üritas Saksa DV salapolitsei Stasi teda nuhiks värvata. Angela puikles vastu, nimetades end lobamokaks. Stasist ta pääses, kuid dotsendikohast jäi ilma. Kuid ühinenud Saksamaal jäänuks tema poliitikukarjäär Stasi sidemete tõttu ilmselt olemata.

Merkeli distsiplineeritusest annab aimu ka tema käitumine 9. novembril 1989, mil langes Berliini müür. Toona 35aastane Merkel käis saunas, külastas Lääne-Berliini, jõi ühe õlle ning naasis siis kohe koju, et järgmiseks tööpäevaks välja puhata. Peaaegu kogu ülejäänud Saksamaa pidutses terve öö, nendib Time.

Pärast Saksamaa taasühinemist valiti Merkel Bundestagi liikmeks. 1991. aastal sai temast Helmut Kohli valitsuse nais- ja noorsooasjade minister, 1994. aastal keskkonnaminister. Kui Kohl 1998. aastal lüüa sai, valiti Merkel Kristlik-Demokraatliku Liidu peasekretäriks, seejärel partei esimeseks naisjuhiks.

1998. aastal abiellus Angela Berliini ülikooli füüsikaprofessor Joachim Saueriga. Too jälestab avalikkust niivõrd, et ei ilmunud 2005. aastal isegi oma naise ametissepühitsemisele Saksamaa esimese naissoost liidukantslerina.

Kuna avalikkusepelgurist Sauer armastab ooperimuusikat (nagu ka Angela), on sakslased pannud talle hüüdnimeks Ooperifantoom.

Teadlasena ei pööranud Angela oma riietusele üldse tähelepanu, kuid Saksamaa etteotsa tõustes on ta pidanud seda tegema. 2005. aastast saadik tegutseb tema stilistina Saksa disainer Bettina Schönbach, kes pakub varasemate rangete ja kotakavõitu pükskostüümide asemel naiselikumates toonides rõivaid.

Saksa moekeiser Karl Lagerfeld on Merkeli stiili karmilt kritiseerinud. "Liiga pikad püksid, liiga pingul pintsakud, hirmsad värvid. Kõik on vale!" kurjustas Chaneli moemaja juht ajakirja Focus intervjuus.

Kuid Merkeli mittemidagiütlev välimus võib olla kommunikatsioonistrateegia – ehk tahab ta oma valijatele mõista anda, et ta ei raiska aega iluravile ja ostlemisele, vaid on ihu ja hingega nende päralt.

Merkel on väidetavalt väga hea kokk, kelle ploomikook on sõprade seas kõrgelt hinnas. Endisele Nigeeria presidendile Goodluck Jonathanile rääkis ta, et teeb igal hommikul oma mehele hommikueinet. Supermarketis toitu ostes on tal kombeks maksta sularahas.

Saksamaa raudne leedi kardab koeri. Hirm tekkis pärast seda, kui üks peni teda 1995. aastal hammustas. Venemaa president on Merkeli pelgust mitu korda kurjasti kasutanud, püüdes talle oma neljajalgsete sõpradega hirmu nahka ajada.