Saaremaa katkusead tuuakse mandrile.Foto: Laura Oks
Maarit Stepanov 25. august 2016 04:00
Eile kinnitas veterinaar- ja toiduamet Aafrika seakatku jõudmist Saaremaale Valjala vallas olevasse seafarmi. Juba hukatud loomad viiakse Lääne-Virumaale, kust neist tehakse rasva ja lihakondijahu.

Loomseid jäätmeid töötleva ASi Vireen juhataja Tarmo Terava sõnul ei veeta seapõletit Saaremaale. Korjused tuuakse mandrile, kus neist tehakse rasva ja lihakondijahu. "Rasv läheb Tšehhi biodiisli tootmiseks ja lihakondijahu Leetu energia tootmiseks," täpsustab Terav.

Palju kõmu tekitanud, 2015. aastal ostetud ja esimesel masskasutamisel katki läinud loomapõletit ei lasta Terava sõnul käiku: "Mis ma võtan tast Saaremaale kaasa, kui ta annab ainult kulusid ja me saame toorainest toodangu."

Põletit, mis on praegu terve, kasutatakse tema sõnul vaid hädajuhtudel, kui tehas ei jõua sissetulevaid loomi enam vastu võtta.

Kui palju sigu eile Saaremaal hukati, ei osanud Terav ajapuuduse tõttu öelda. "Tulge ise kohale, lugege jalad üle ja jagage neljaga. Ma ei loe sigu, ma võtan tonnidega," vastas ta.

Nakatunud seafarmis oli 2700 siga.

Kuidas Aafrika seakatk Saaremaale jõudis, ei tea keegi. VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul pole seal varem katku tuvastatud, kuigi proove on võetud pidevalt. Oletusi, mida avalikkusega jagada, pole.

Sigade läbi Saaremaa parvlaevale ja sealt edasi Väike-Maarjasse toimetamine ei kujuta endast ohtu. "Hukatud sigu transporditakse kinnistes lekkekindlates konteinerites, mis desinfitseeritakse enne farmi jõudmist ja pärast mahalaadimist Väike-Maarjas," kinnitab Kalda.

Samuti tehakse koostööd praamiühendust korraldava Väinamere Liinidega, et hukatud loomade üleveol ei tekiks viivitusi.