Maailm

USKUMATU: meile lähima tähe ümber tiirleb Maa masti planeet (47)

Piret Pappel, 24. august 2016 20:18
Euroopa lõunaobservatooriumi käsutuses on ühed maailma võimsamad teleskoobidFoto: ESO/Twitter
Euroopa lõunaobservatooriumi (European South Observatory, ESO) teleskoope kasutavad astronoomid on leidnud kindlaid tõendeid, et Maale lähima Päikesesüsteemi välise tähe – Proxima Centauri – ümber tiirleb planeet, teatas Euroopa lõunaobservatoorium tänasel pressikonverentsil.

Avastusest sahistas esimesena Saksa ajakiri Spiegel ja nüüd andsid astronoomid teada, et kõmuline Päikesesüsteemi-väline planeet on tõesti olemas. Seda kinnitavad uurimused ilmuvad 25. augustil mainekas ajakirjas Nature. 

Samal teemal

Esmased vaatlused tehti ESO La Silla observatooriumis Atacama kõrbe servas asuvate teleskoopidega ja nende kontrollimisel tulid appi paljud teised astronoomid. Ligemale kuus kuud jälgiti Proxima Centaurit põhjalikult ja talletati tähe liikumises kõik muudatused, mida võis põhjustada tolle ümber tiirlev planeet.

Kaua otsitud taevakeha kutsutakse nimega Proxima b. Maast on Proxima b pisut massiivsem ja teeb oma tähe ümber tiiru 11 päevaga. 

Planeet asub oma tähele ligemal kui Merkuur Päikesele. See-eest on Proxima Centauri Päikesest jahedam ja seetõttu hindavad astronoomid vast avastatud planeedi tingimused elusorganismidele kõlbulikuks. Ehk siis inimkeeles öeldes - on tõenäoline, et planeet asub oma tähest täpselt õigel kaugusel ja selle pinnal võiks olla vedelat vett. 

Hõisata veel siiski ei maksa, sest planeet võib oma tähelt saada pidevalt tugevat ultraviolett- ja röntgenkiirgust, mis elu teket ega säilimist ei soosi. Kiirgusfoon, Maast erinev tekkelugu ja pöörlemisrütm muudavad planeedi kliima Maa omast väga erinevaks. Näiteks on tõenäoline, et Proxima b pinnal pole aastaaegade vaheldumist.

Maale lähim täht Proxima Centauri kosmoseteleskoobi Hubble vaateväljas Foto: REX

Igatahes teatas Euroopa lõunaobservatoorium viimaste kuude ühe põnevama täheteadusliku uudise. Päikesesüsteemi-väliseid planeete on viimastel aastatel leitud enam kui tuhat. Ainuüksi kosmoseteleskoop Kepler on leidnud ligemale 1300 Päikesesüsteemi-välist planeeti, millest viissada võivad sarnaneda Maaga. Suurem osa neist asuvad kaugel kosmoses.

Nüüd on üks selline planeet leitud suisa meie naabrusest. Proxima b ematäht paikneb meist vaid pisut rohkem kui nelja valgusaasta kaugusel. Tõenäoliselt ei suuda inimesed lähikümnenditel sinna lennata, kuid planeet asub piisavalt ligidal, et seda saaks uute võimsate teleskoopidega korralikult uurida. 

Euroopa lõunaobservatooriumi käsutuses on ühed maailma võimsamad teleskoobidFoto: ESO/Twitter

Planeetidevaheliste lendude edenedes on Alpha Centauri - samanimelisest kaksiktähest  ja Proxima Centaurist koosnev tähesüsteem ilmselt esimene sihtkoht, kuhu inimesed kosmoselaevadega jõuda üritavad. Millal see juhtuda võiks, pole praegu võimalik kuigi täpselt ennustada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee