Maailm

"Meie linna ei ole enam!" Inimesed kaevasid varemeist käsitsi ellujäänuid välja (7)

Tõnis Erilaid, Mattias Tammet, 25. august 2016, 04:00
«Meie linna ei ole enam!»Foto: Reuters / Scanpix
Ascoli haigla ees nutab ohjeldamatult noor naine. Kui ta 2009. aastal elas üle L`Aquila maavärina õudused, siis ta otsustas, et kolib kähku sellest jubedast linnast minema. Kuid maavärina eest ei pääsenud ta ka uues elukohas. Eile Kesk-Itaaliat tabanud maavärinas hukkus ta vast poolteiseaastane laps, kirjutab La Repubblica.

Eilne 6,2magnituudine maavärin raputas hommikul kell 3.36 Itaalia keskosa turistidest tulvil mäestikukülasid ja linnakesi sadakond kilomeetrit Roomast. Hukkus vähemalt 80 inimest, rohkem kui 150 on teadmata kadunud. Osa asulaist on päästjatele ligipääsmatud.

Maavärin Itaalias

Samal teemal

Maavärina epitsenter oli kümne kilomeetri sügavusel ja esimesele tõukele järgnes kümneid teisi, küll nõrgemaid. Briti ajalehe The Times ajakirjanik Emma Tucker veetis sel alal puhkust ja ütles, et esimene tõuge kestis paarkümmend sekundit ja 20 minuti pärast järgnes sellele 5,8mgnituudine tõuge.

"Õues oli väga pime ja külm. Keegi meist ei teadnud, mida tuleks maavärina puhul ette võtta," ütles naine.

Seda maavärinat võrreldakse oma purustusjõult eilse maavärina keskpunktist umbes 40 kilomeetri kaugusel asuva L`Aquila maavärinaga 2009. aasta aprillis. Toona hukkus 309 inimest ja linn pole siiani õnnetusest toibunud. Kuid pakub nüüd vapralt eilse maavärina ohvritele peavarju.

Terve küla on varemetes

Pescara del Tronto külas pole enam ühtki tervet maja. "Kõik on maatasa," ütles sealne elanik Itaalia televisiooni hommikusaate reporterile telefonitsi. "Kaevame käsitsi rusudes, tõenäoliselt on hukkunuid väga palju, aga lootust ei tohi kaotada – ellujäänuid on leitud ju ka nädalaid hiljem."

Ja tõesti – ühe maja varemete alt toodi välja nelja- ja seitsmeaastane poiss. Nad olid maavärina ajal vanaema sunnil voodi alla peitu pugenud ja see nad päästiski. Mõne tunni pärast toodi varingu alt tervelt välja ka vanaema.

SEL MEHEL OLI ÕNNE: Päästjad toovad varingu alt välja ellujäänu. Foto: Reuters / Scanpix

Linnapea Stefano Petrucci sõnul suudeti varingu alt päästa öö jooksul vaid üks inimene.

"Vähemalt poolt meie linnast ei ole enam olemas," ütleb 3000 elanikuga Amatrice linnapea Sergio Pirozzi. Seal ongi teadaolevalt kõige ruhkem hukkunuid – 35.

Päästjad ja varahommikusest maavärinast ning järeltõugetest pääsenud inimesed otsisid terve eilse päeva meeleheitlikud hoonete rusudest ellujäänuid. "Linna ajalooline keskus on täiesti hävinud," teab Pirozzi, kes tegi kohe pärast maavärinat linnas ringkäigu.

Tema sõnul on paljud kohalikud puhkusel ja on oma korterid ja majad turistidele üürinud, mis ühtlasi tähendab, et hukkunute tuvastamisel võib tulla raskusi. "Loodan siiski, et valdav enamik inimestest on elus."

Hävisid ajaloolised hooned

Pirozzi kõneles TV-otsesaates ja ütles, et linnast oli hommikul võimatu välja pääseda. Maantee on puru ja üle jõe viiv sild pärast maalihet kohe-kohe kokku langemas. "Vajame kiiresti abi," ütles ta. Pärast päikesetõusu saadeti kopterid uurima purustusi linnas ja selle ümbruses.

LAATSARET LAGEDA TAEVA ALL: Taustal on Amatrice varisemisohtlik haigla, maavärina ohvreid tuleb tohtertada lageda taeva all. Foto: AFP / Scanpix

Maavärina epitsentri lähedal Norcia linnakeses tervitasid kümned elanikud päikesetõusu lõdisedes keskväljakul tekkidesse mähitult.

"Paljud vanad majad on purustatud, kuid kõik uuemad ehitised pidasid hästi vastu ja meil pole andmeid hukkunute või vigastatute kohta," ütles linnapea Nicola Alemanno uudisteportaalile RaiNews24.

Päästetööd läksid agaramalt käima alles pärast päikesetõusu, sest mägialadele ronivad kitsad ja käänulised teed on raskesti läbitavad isegi päeval, saati siis kottpimedas ja kui pole ka teada, kas pärast maalihet on järgmise kurvi taga veel teed või on seal tühjus.

Itaalia valitsus saatis elanikele appi armeeüksused.

Maavärinat oli tunda Roomast Bolognani ulatuval alal, ka Napolis ja isegi rannikulinnades. Hulk hävinud või hävimise äärel olevaid hooneid on näiteks menukas Sperlonga kuurordis Türreeni mere ääres.

"Maavärin jõudis meieni päris tugevana. Voodi tantsis ühest seinast teise," ütles ajakirjanikele ka Cesellis Umbria maakonnas elav Lina Mercantini.

Itaalia katastroofipiirkonnas viibiv Imre Sooäär: meeleolu on masendav

Riigikogu liige Imre Sooäär oli Itaalia maavärinaööl epitsentrist paarikümne kilomeetri kaugusel. Ta sai küll värinat omal nahal tunda, ent jäi õnneks terveks.

Vaatamata sideprobleemidele saime Imre Sooääre eile kätte. "Olen Ascoli Piceno lähedal mägedes, paarikümne kilomeetri kaugusel Amatricest tuttavatel külas. Meeleolud on kaunis masendavad," ütleb Sooäär.

Imre SooäärFoto: Aivar Kullamaa

"Ärkasime selle peale üles, et kogu maja vappus. Lagedelt ja seintest langes krohvi. Majast väljasaamine oli raskendatud, sest kogu külas oli elektrita. Esimene tõuge kestis umbes mõnikümmend sekundit. Inimesed tulid majadest tänavatele, lapsed nutsid ja kuna ümbruskonnas on palju talusid, siis kõikjalt kostus koduloomade ja lindude hädakisa."

Sooääre sõnul ei langenud tema külas küll keegi maavärina ohvriks, ent osa hooneid said tõsiselt kahjustada. "Naabrid ütlesid, et nad ei mäleta sünnist saati nii tõsist. Seintes on praod ja köökides purunesid nõud," kirjeldab Sooäär.

"Siit ida poole ehk Amatrice suunas on purustused järjest suuremad ja osa külasid on mägedest langenud kivide tõttu ära lõigatud."

Inimesed on küll murelikud, ent paanikat pole. "Palju on vabatahtlikke, kes aitavad ja abi pakuvad. Kuna naabrite kahjustused olid väiksemad ja neil on uuem raudbetoonist maja, siis nad pakkusid kohe, et ööbiksime täna nende pool. Ilmselt ööbime aias, sest sooja on piisavalt.

Päeva jooksul on olnud mitukümmend järeltõuget ja neid võib veelgi tulla," sõnab Sooäär.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee