Maailm

Kolme liidri sõnum: Brexit annab võimaluse uue Euroopa sünniks (1)

Õhtuleht.ee, 24. august 2016 04:00
SÕJAKAD: Angela Merkel (keskel), Matteo Renzi (vasakul) ja Francois Hollende saabuvad ­sõjakopteriga lennukiemalaeva pardale. Foto: AFP / Scanpix
"Austame Suurbritannia otsust, kuid tahame teha selgeks, et kõik ülejäänud liikmesriigid teevad nüüd tööd veelgi õitsvama ja turvalisema Euroopa nimel," ütles liidukantsler Angela Merkel pärast Euroopa Liidu kolme suure – Itaalia, Prantsusmaa ja Saksamaa liidrite kohtumist.

Kohtumine algas lillede asetamisega Euroopa föderaliseerimise eestvõitleja Altiero Spinelli hauale Ventotene saarel ja päädis töölõunaga lennukiemalaeval Garibaldi.

Lennukiemalaeva valik kohtumiseks on mõneti sümboolne – kõrvuti majandusmurede ja pagulaskriisiga on Euroopa Liit pidanud praegu kolmandaks suurimaks probleemiks just turvalisust.

Euroopa liidrite meelest ähvardab oht idasuunalt, aga muidugi teeb erilist muret mandril laialt leviv terrorism. Saksamaal ongi taas tõusnud päevakorda ajateenistuse taastamine – seda võimaldab ka põhiseadus.

Samal teemal

Ja muidugi on veel üks mure, mis ühendab kõiki kolme – populistlike äärmusparteide järjest suurenev toetus nende riikides.

Nii Saksamaal kui ka Prantsusmaal on ukse ees valimised, Itaalia kavandab sügiseks põhiseadust muutvat referendumit, mis võib kujuneda praeguse valitsuse vastaseks protestihääletuseks.

Merkeli populaarsus Saksamaal väheneb ja sõsarpartei CSU pole sugugi rahul kantsleri kristlike demokraatide pagulaspoliitikaga. "Meie usume, et Euroopa võib olla lahendus kõigile muredele, populistide meelest on otse vastupidi, just Euroopa Liit on kõigi hädade põhjus," ütleski Itaalia peaminister Matteo Renzi.

Kolmiku kohtumine oli suuresti just tema toetamiseks – Merkel kiitis mitu korda Itaalia noore peaministri peamist saavutust, seni tööliste poole kaldu olnud tööseaduste muutmist ettevõtjasõbralikuks ja lubas Renzile igati toeks olla – sealjuures näis nõustuvat isegi Itaalia kavaga lasta tuleval aastal eelarve suurde miinusesse, et leida investeeringuiks raha.

Enne kõigi 27 liikmesriigi juhtide septembrikohtumist Bratislavas tuleb poliitilisel turneel olev Merkel Eestisse, et siit sõita edasi Tšehhisse ja Poolasse, kus temaga kohtuvad ka Slovaki ja Ungari juhid.