Maailm

Võltsmoslemite etteaste, mis oli mõeldud protestiaktsiooniks, põhjustas Praha vanalinnas kohutava paanika (17)

Toimetas Kristin Aasma, 23. august 2016 16:44
Foto: Radim Grimsvotn / YouTube
Tšehhi pealinna Praha vanalinna väljakule sõitsid pühapäeval Humvee sõjamasinaga ja Islamiriigi lipu all habemikud mehed, paugutades püstolkuulipildujatest ja karjudes "Allahu akbar!“. Meestel oli kaasas ka kaamel ja kits. Nii habemed kui relvad olid võltsid, kuid sellest etteastest puhkes väljakul meeletu paanika.

"Toome teile tõelise usu valguse,“ kõneles meeste liider, imaamiks riietunud Martin Konvicka Tšehhi kultuuriväärtusi uudistavatele turistidele.

Immigratsiooni-vastane Konvicka ja tema kaaslased, kelle kogunemiseks oli linnavalitsuse luba, kavatsesid selle trikiga tähelepanu pöörata oma vaatele, millist ohtu kujutab endast islam Tšehhi elulaadile. Mees ei osanud aga aimatagi, kuidas see üritus vastu võetakse, kirjutas nytimes.com.

Praha elanik kõneles nähtust järgmist: "Tulin ümber nurga vanalinna väljakule ja kuulsin püssilaske. Siis nägin enda poole jooksmas umbes 40 inimese suurust gruppi, kellest mõned karjusid midagi heebrea keeles. Paar tükki komistasid ja kukkusid ning teised jooksid neist üle,“ rääkis Andrea Steinova.

Väljakul asuva restorani teenindaja rääkis, et ustest tormas sisse umbes 80 inimest. "Nad paiskasid ümber laudu ja toole, nad olid absoluutselt kohutatud ning paljud pered olid lastega,“ rääkis Kristyna Vinsova. "Umbes veerand tunni pärast läks üks mees vaatama, mis toimub, ning tuli tagasi ja rääkis meile, et see oli "teatraalne etendus“. Aga paljudel inimestel kulus umbes tund, enne kui nad maha rahunesid ja lahkusid.“

Juudi restorani omanik oleks tembutajaid tulistanud

Juudi kvartalis asuva košeri restorani omanik Aaron Gunsberger aga haaras kohe püssi ja jooksis väljakule kartuses, et toimus rünnak. "Siis sain aru, mis toimus. Ma rääkisin arusaamatuses Ameerika turistidele, et see oli meie kohalik kloun, ja ma ei arva, et see oli naljakas,“ rääkis Gunsberger. "Kui nad oleksid sellistena minu restorani ette ilmunud, oleksin ma nüüd vanglas, sest ma oleksin neid tulistama hakanud.“

Tšehhi Vabariigis on relvaseadused vähem ranged kui enamus Euroopa riikides. Juudi kvartal Josefov oma sünagoogide ja kalmistuga säilis Teises maailmasõjas seetõttu, et natsid kavatsesid jätta selle kvartali väljasurnud juudi rassi muuseumiks. Praegu on see kvartal hoolikalt valvatud.

Aga immigrantidevastaste teatraalide etendus katkestati enne plaanipärast lõppu – oranži riietatud "vangi“ "hukkamist“ platsil.

Tšehhi siseminister Milan Chovaneci see performance ei lõbustanud, ta nimetas protesti Twitteris idiootsuseks.

Martin Konvicka, kes töötab entomoloogina Lõuna-Böömimaa ülikoolis, mis asub Tsehhi Budejovices, asutas rühmitise nimega Me Ei Taha Islamit Tšehhi Vabariiki. Protestiaktsioon „Praha okupatsioon“ oli kavandatud pühapäevaks – 48 aastat tagasi tungisid sel päeval Tšehhisse Nõukogude Liidu ja tema liitlaste väed.

Facebookis teatas Konvicka, et operatsioon möödus edukalt. „Seni, kuni mõned moslemid hakkasid agressiivselt karjuma ja tungisid esinejate poole, kulges kõik väga rahumeelselt.“

Praha politsei esindaja Tomas Hulan selgitas, et politseil ei ole võimu sündmust keelata, kui seda on lubanud linnavõim. Ta lisas, et politseinikud on küsitlenud kaheksat inimest ning uurivad, kas kedagi võiks süüdistada rahurikkumises.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee