Pilt on illustreeriv: Labradori kutsikadFoto: Vida Press
Maria Alas 23. august 2016 16:23
Juhul kui teemast teadlik ei ole, võib koera ostmisel saada tõulooma asemel kurnatud ja terviserikkega isend, kes sageli heidab hinge juba teel uue omaniku koju. Müüjat aga ei ole võimalik kunagi tuvastada.

Paberiteta tõukoerte töörühma liige Kaire Meristo selgitab, et tõukoeraks teeb koera ainult vastav tunnistus, mille saamise eelduseks on samatõulised vanemad koos ühesuguste tunnistustega. Tõutunnistuse olemasolu kindlustab, et kutsikaostjal on võimalik saada konkreetse tõu omadustele vastav isend ning konkreetsete tõukoerte järglane. Tõukoer on aga selle tõttu ka kallim. 


Vahel ei raatsita aga tõukoera panustada, mistõttu võidakse sattuda petuskeemi ohvriks. Paberiteta koer võib, kuid ei pruugi välimuselt ja iseloomult vastata konkreetse tõu tõustandardile. Paberiteta tõukoera kutsika müügi korral reklaamitakse teda potentsiaalsetele kutsikaostjatele kui tõukoera, kes vastab konkreetse koeratõu standardile. Tegemist ei ole aga kohe kindlasti tõukoeraga ja ostjat petetakse teadlikult. 


Tihtipeale antakse kutsikas üle kusagil üldkasutatavas kohas. Kasutatakse varjulisi bensiinijaama-taguseid ja kaupluste parklaid. Alati arveldatakse sularahas ning koha kokkuleppimiseks kasutatakse ühekordseid kaardiga telefoninumbreid. 


Probleemide, mida on palju, ilmnedes ei saa müüjat enam leida ega tõestada, et üldse tema juurest võiks probleemne kutsikas pärit olla. Eelkõige põhjustab probleeme koerte väärkohtlemine, kui kasvatajad ei võimalda loomale tihtilugu sobivaid elutingimusi ega vajalikke protseduure, loomadel on Eesti Loomakaitse Seltsi (ELS) sõnul tegemata parasiiditõrje, kiibistamine ning vaktsineerimine. “Kahjuks paljud neist täiskasvanuikka ei jõuagi ja surevad kui mitte enne, siis värskelt uude koju saabununa,” kurvastab selts. 


“Lisaks muudetakse emasloomad n-ö poegimisaparaadiks, kes järjepanu tiined on,” väidab Heiki Valner. ELS lisab, et koerte liiga sage paaritamine kurnab koeraema ja muudab nõrgemaks ka kutsikad.


Politsei sõnul ei ole koera või mõne muu looma tõutunnistuseta ostmine ega müümine seaduse silmis süütegu. Politsei rõhutab, et inimene võtab teadlikult selle riski, et paberiteta lemmikloom ei vasta täielikult tõustandardile ja paneb südamele, et kõiki riske tuleb kindlasti kaaluda. 


Meristo sõnul satuvad paberiteta tõukoerad ka tihemini hulkuma, varjupaikadesse ning halva kohtlemise ohvriteks. Traagiliseks näiteks tõi naine 2014. aasta juhtumi, kus järjekordne paberiteta, kuid Tiibeti mastifi sarnane tiine koer metsa viidi, sest taheti vabaneda soovimatust pesakonnast. Raskelt haige ning viimaseid päevi tiine koer ootas tee ääres, kuni viidi varjupaika, kus ta suri koos 14 kutsikaga. Kuna koer oli praktiliselt liikumisvõimetu, välistati võimalus, et ta võis ära joosta. Taoline näide on juba süütegu ning juhtumisse on sekkunud ka politsei. Politseiuurimine kestab siiani, kuigi omanik on teada.


Koerakasvatajad on mures, et kui hakatakse hulgaliselt ostma paberiteta tõukoeri, võib mõne põlvkonna pärast päris koeratõug olla juba kadunud. Meristo selgitab, et paberiteta tõukoerte „tootmise“ ja müügi tõttu hävineb kogu tõug, sest ametlikud kasvatajad ei leia kutsikatele enam ostjaid, kuna nn piraatkoera saab kätte tunduvalt odavamalt ning selle tõttu lõpetavad aretustegevuse

Kommentaarid  (39)

Pmst 24. august 2016 01:25
Millise bensiinijaama taga neid krantse müüdakse, ma ostaks ka mõne? Need paberitega haiged koerad ja koerapidajad on üle visanud.
Lennart 23. august 2016 23:52
Võtke koer varjupaigast! Ärge toetage ei paberiteta vabrikut ega paberitega vabrikut! Mõlemad tegelevad lihtsalt mõttetu aretamisega. Üks tüüp on lihtsalt endale paberid trükkinud. Meil ei ole mingit koeratõuseadust, mis defineerib tõud vms. On lihtsalt eraorganisatsioonid, mis neid nn paberitega koeri defineerivad.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS