Eesti uudised

Presidendikandidaadid Delfi debatis: Ilves oli hea välispoliitikas, meie vaataksime sissepoole (55)

Teet Teder, 23. august 2016 13:44
Mart Helme, Allar Jõks, Marina Kaljurand, Siim Kallas, Eiki Nestor ja Mailis Reps.Foto: 5 x Priit Simson / Ekspress Meedia; 1 x Ardo Kaljuvee / Kroonika
Delfi ja Eesti Päevalehe toimetuses peetud presidendikandidaatide debati tõmbas käima Allar Jõks, kui ütles: „Välispoliitikat on teatavasti peetud minu kõige nõrgemaks küljeks, ma ei ole sellega nõus. Minu nõrgim külg on huumorisoon.“

Äsja peetud presidendivalimiste debatis võttis sellega Jõks relvad käest teistelt, kes tahaks teda rünnata naljaga, mis Jõks ülemöödunud nädalal tegi, kui vastas Repsile: „Ütled, et ühtid minuga (Reps: „Ühtin Jõksi arvamusega.“), aga mul on täna naine kaasas.“ Üldiselt peeti seda tobedavõitu ja seksistlikuks naljaks, mille eest Jõks ka vabandas.

Samal teemal

Ajalehe asjatundjad pidasid sellist Jõksi käiku suhtekorralduslikuks õpikunäiteks, kus tood ebamugava teema kontrollitult lauda, et vältida ebamugavat ründamist. Tõsi, samas arvati, et Jõksi samale intsidendile tehtud liigsed viited mõjusid lõpuks kohmakalt.

Helmelt küsisid saatejuhid otse: kui saate presidendiks, tuleb EXIT, viidates Suurbritannia referendumile Euroopa Liidust välja astuda. Helme nii resoluutne ei olnud, kuigi on varem selles küsimuses olnud otsekohesemalt väljaastumise poolt.

„Siin on sildistamine. Me oleme olnud kriitilised. Osad meie liikmed on öelnud, et välja Eurooa Liidust, aga tegelikult me tahame rahvusriikide liitu, mis võib evolutsioonilisel moel areneda kaugemale. See on täiesti teistsugune seisukoht kui see, et EKRE tahab Euroopa Liidust välja astuda.“

Helme on ka seisukohal, et Eesti peaks oma julgeolekus püüdma rohkem ise hakkama saada. „Kui meie julgeoleku tugisambariigid: USA, Suurbritannia, Saksamaa: kui nendega midagi juhtub, oleme tõsiselt hädas.“

Eiki Nestor Helmele: „Ma ei ole Helmega absoluutselt nõus.“ Nestor selgitas, et iga mõra meie liitlaste suhetesse on vesi vaenlase veskile.

Saatejuhtide küsimusele, mis on olnud Euroopa Liidu suurim viga, vastas Kaljurand, et see, kuidas suhtuti pagulaskriisi ja kuidas pagulaskvoote riikidele peale suruti.

Kaljurand läheb täna Türki visiidile. Kas pugema või väärtuspõhist poliitikat ajama, päriti?

„Ma ei lähe pugema, lähen Euroopa Nõukogu eesistujana. Minu esimene ülesanne on minna kohapeale ja selgitada, mis on toimunud. Pärast seda saame ette valmistada Euroopa Liidu suhtumist. Lähen fakte kontrollima.“

Reps rahustas, et ega suurt pagulasmassi ikka Euroopasse liikumas ei ole. Samas küsib ta, kas Eesti ikka pagulasteks valmis on? „Miks me oleme arvamusel, et meil Soome ja Rootsiga sarnaseid kogukondi ei teki?“ küsis ta retooriliselt ja lisas, et tema Eesti valmisolekut näinud ei ole.

Oma küsimused esitas kandidaatidele ka LP peatoimetaja Ingrid Veidenberg.

Helmelt näiteks: „Mis on teil viga, et kõik teid välistavad?“ „Ma olen lihtsalt teistsugune ja neid alati nokitakse. Meie oleme selgelt rahvuslik erakond ja sellega kitsas niššis, sest teised räägivad liitlastest ja Euroopa Liidust.“

Veidenberg päris Nestorilt, miks tal on nii väike toetus rahva hulgas?

„Ma olen teinud valesti, et ma olen tööle võtnud kõik need kuluhüvitajad ja vintis peaga sõitjad. Tegelikult on inimesed ise nad palganud.“ Ta lisas, et tema ametis ongi raske populaarne olla, aga presidendina lubas sellega tegeleda.

Jõks, kas on plaanis oma pikaaegse elukaaslasega abielluda või jätkab nagu Rõivas, pidas Veidenberg õigeks küsida.

„Abiellun Heidi Viluga kindlasti,“ lubas Jõks, aga kuupäeva veel ei öelnud.

„Uskumatult huvitav, et te olete isegi sõnavõtu mulle ette draftinud (visandanud), aga ma ei loe seda ette,“ oli Kaljurand resoluutne. Ta lisab, et tema ettepanek on see, mida Reformierakond praegu järgib. Kallas kandideerib Riigikogus ja tema valimiskogus. „Ma ei loe oma šansse olematuteks, mul on rahva toetus,“ lisas ta ilmselgelt ärritunult.

Helme küsib kibedalt, miks LP temaga intervjuud ei teinud, vaid avaldati ainult pildiseeria? Naeratav Veidenberg kiitis: Helme elu saabki kõige paremini edasi anda pildiseerijaga. Helme rahunes: „Ma olin noorena tõesti ilus poiss.“

Debatis tõi Siim Kallas välja, et on topeltkodakondsuse poolt. „See suurendab Eesti patriootide arvu.“

„Mille kuumaga sa parasjagu tegeled,“ päris Siim Kallas Masina Kaljurannalt, kui oli voor, kus kandidaadid omavahel küsimusi said esitada. „Julgeolek,“ vastas Kaljurand ühe sõnaga, laiendades, et agressiivne Venemaa, migratsioon, Brexit, Türgi.

Millega läheb ajalukku Toomas Hendrik Ilves ja millega edastaksid Ilvest kandidaadid?

Jõks pidas silmapaistvaks Ilvese käiku Gruusiasse 2008. aastal, kui Venemaa väed olid väga lähedal. Samas ise kavatseks Jõks pöörata rohkem tähelepanu sissepoole.

Repsi silmis on Ilves läinud ajalukku Twitteri sissekannetes, aga ületaks teda regionaalpoliitikas ja suhtluses oma inimestega.

Ka Kaljurand vastas, et Ilves tegi eesti välispoliitikas suuremaks, aga tema külastaks palju koole, kõiki omavalitsusi ja võrdsustaks neid välisvisiitidega.

Kallas: Lennart Meri julgeolekukonverents on tõsine asi maailmas ja Ilves võiks ka edaspidi selle patroon olla. Istuvat presidenti püüaks ka Kallas ületaks sisemaise suhtlusega.

Helme vastas: „Kasutan võimalust vait olla.“

Nestorgi tõi välja Ilvese välissuhtluse, aga teeks samuti juttu rohkem siseasjadega.

Samal teemal

25.07.2016
Kaljurand on menukaim presidendikandidaat, kuid toetus Kallasele on kõvasti kasvanud
25.07.2016
ETV presidendidebatis osaleb ka Siim Kallas
24.07.2016
Homme algab presidendikandidaatide ametlik esitamine
23.07.2016
Kas Helme eksis meelega ja miks tõrjus Reformierakond tema väiteid Savisaare kohta?