Eesti uudised

Kajakas hukkus loomakaitsjate pingutustele vaatamata (1)

Maria Alas, 23. august 2016 04:00
JALG KATKI: Kollane plastik­toru oli jäänud kajaka jala külge ning vigastanud seda nõnda rängalt, et osa sellest otsustati amputeerida. Paraku ei pidanud linnu süda narkoosile vastu. Foto: Eestimaa Loomakaitse Liit
"Süda lihtsalt tilgub verd, vaadates, kuidas ta liigub, torujuppi endale järgi vedades," kirjeldas tallinlane kahe nädala eest Lasnamäel muruplatsil haledalt koperdavat kajakat, kelle jala külge oli kinni jäänud kollane plastiktoru.

Appi tõtanud Eestimaa Loomakaitse Liidu (ELL) vabatahtlikud leidsid vaevatud linnu mõni päev hiljem üles ja üritasid ta kinni püüda, kuid tulutult. ELLi juhatuse esimehe Heiki Valneril sõnul tõusis lind vabatahtlike lähenedes vaevaliselt lendu ja tuul kandis ta neist kaugemale.

Viimases hädas pöörduti Linnuabi Grupp OÜ poole, kes päästeoperatsiooniga liitusid. Kõik kordus ja linnu püüdmine venis mitme edutu katsega väga pikaks.

Viimaks saadi kajakas siiski kätte, ent selgus, et linnu jalg oli viga saanud, mistõttu vajas ta operatsiooni ning osa jalast tuli eemaldada.

Ekspertide arvamused läksid lahku: osa leidis, et lind ei suuda ühe jalaga oma liigiomast elu jätkata, teised aga tõid näiteks, et mõni kajakas on isegi tervenisti puuduva jalaga kenasti toime tulnud.

Amputatsiooni kasuks otsustamine ei toonud aga soovitud edu ja kajakas suri operatsioonilaual − linnu süda ei pidanud narkoosile vastu.

"Ühel päeval võib sind tabada selline tohutu rõõm ja siis korraga meeletu kurbus. Sellega lihtsalt ei harju ära," kurvastasid vabatahtlikud Pille ja Piret.

Linnu või looma surma nähakse tihti loodusliku valikuna. Heiki Valner rõhutab aga, et olukordadel tuleb vahet teha.

Ta toob näiteks, et kui näljane rebane murrab linnu maha, siis on muidugi tegemist loodusliku valikuga, aga kui lind jääb auto alla või laperdab, toru jala küljes, lennata, siis on tegemist inimtekkelise põhjusega ja neid loomi tuleb aidata.

Samal teemal

19.08.2016
Plasttorusse kinni jäänud kajakas suri loomakaitsjate pingutustest hoolimata

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee