Maailm

Noor naine läks haiglasse neerukive eemaldama ja tuli sealt välja käte ja jalgadeta (41)

Tõnis Erilaid, 23. august 2016 04:00
KALLIM TOEKS: Noormees hoolitseb, et Shirley pääseks iga päev toast välja jalutama. Mõlemad loodavad, et ta saab bioonilised jäsemed ja võib jälle elada täisverelist elu. Foto: AFP / Scanpix
Noor peruulanna Shirley Menendez käis arsti juures ja kurtis valu urineerimisel. Tohter arvas, et tal on neerukivid ja Shirley läks neid eemaldama pealinna Lima Guillermo Almenara haiglasse.

25aastasele naisele, Peruu tudengite majanduslikuks abistamiseks mõeldud fondi töötajale, tehti esimene operatsioon tänavu jaanuaris.

Siis teine ja märtsis veel kolmaski. Kirurg ei suutnud ikkagi kõiki neerukivisid eemaldada, kuid Shirley kirjutati haiglast välja.

Kümne päeva pärast oli ta tagasi. Urineerimisel oli valu muutunud väljakannatamatuks ja lõpuks ei tegutsenud põis enam ei üldse.

Alles siis möönsid arstid, et nad ei suutnud kõiki neerukivisid eemaldada ja nüüd pole enam muud teha, kui tuleb panna kateeter, mis kergendab urineerimist.

Naist ründas haiglabakter

Arstid veensid juba ennast, et kõik saab korda ja Shirley on tervenemas, kuni märkasid tema kätel ja jalgadel nekroosi. Teda oli rünnanud kurikuulus haiglabakter. Shirleylt, kes oli koomas, ei saanud operatsiooniks luba küsida, kuid arstid ei teatanud lõikusest ka ühelegi tema sugulasele.

Nii ärkaski naine koomast ja avastas, et tal pole enam käsi ja allpool põlvi jalgu.

"Ma tulin ju siia lihtsale operatsioonile ega suutnud ettegi kujutada, et võin sattuda surmaohtu," kurtis Shirley ajakirjanikele.

Ta arvab, et kõigis hädades on süüdi räpane kateeter, mille arst talle pani. Tohter eitab, et ta oleks midagi sellist teinud. Kateeter oli uus, pakendist võetud ja täiesti steriilne, väidab ta.

Shirley tahaks, et haigla tasuks talle biooniliste jäsemete paigaldamise eest ja vajadusel maksaks eluaegset pensioni. Vaidlusesse on sekkunud ka Peruu president Pedro Pablo Kuczynski, keda tsiteerib väljaanne Peru Reports: "Shirley, ma luban sulle, et riik annab sulle kõik, mida vajad."

Peruu analoog meie haigekassale alustas uurimist, et selgitada, mis haiglas õieti juhtus, et lihtne operatsioon viis nii dramaatiliste tagajärgedeni.

Tahan saada emaks!

Peruu ajalehe La Republica reporter käis Shirleyl külas tema üürikorteris LimaLos Olivose linnajaos. Ta on pärit Amazonase äärest Huambost, maakohast, kus kõik tundsid kõiki ja välja minnes ei keeratud kunagi ust lukku.

Sama usaldavana tuli Shirley Limasse ülikooli õppima ja asutas õpingute rahastamiseks väikese firma, mis tegi animafilme laste sünnipäevapidude tarvis ja sai ajuti ka modellitööd. Usaldades kõiki.

Selle usalduse on arstid nüüd hävitanud, kirjutab reporter, kirjeldades, kuidas käelabadeta Shirley vabalt arvutit käsitseb ja naeratab endiste ülikoolikaaslastega suheldes.