Maailm

Paradiisist sai hetkega põrgu (10)

Tõnis Erilaid, 22. august 2016 04:00
PÄRAST PLAHVATUST: Haavatuid vedas haiglasse paarkümmend kiirabiautot.Foto: AFP / Scanpix
Laps õhkis pommivöö keset pulmatantsu – vähemalt 51 hukkunut.

Türgi kurdide pulmapidu riigi lõunaosas Süüria piiri lähedal Gaziantepi linnas lähenes juba lõpule. Osa inimesi tantsis väljas, osa ajas niisama juttu, kui korraga kärgatas plahvatus. "Verd ja küljest kistud inimkehade osi vedeles kõikjal," ütles üks pulmalistest ajakirjanikele.

Kohaliku aja järgi kella 22.40 paiku kärgatanud plahvatuses sai haavata üle 70 inimese, nende seas ka pruut ja peigmees, kes lebavad haiglas. Samas pääses kohaliku võimuesindaja teatel pruut plahvatusest peaaegu tervelt, sai haiglas esmaabi ja lubati koju.

Paarkümmend kiiresti kohale saabunud kiirabiautot vedas haavatuid haiglatesse kogu provintsis, sest linnas ei jätkunud enam haigevoodeid isegi erahaiglates. Hukkunute ja haavatute seas on ka lapsi.

Kas terrorist võis olla laps?

"Ma istusin ja rääkisin naabrinaisega juttu, kui plahvatus kõmatas. Ta sai kohe surma, mina jäin ellu – tema keha kaitses mind," ütles haiglas ajakirjanikele üks kannatanuist ja viskas kibedat nalja: säästsin oma perekonnale matusekulu.

Eile maeti islami kombe kohaselt osa hukkunuist, kuid suure osa matmine osutus võimatuks. Inimtükkide tuvastamine nõuab pikki ja põhjalikke DNA-analüüse.

LEINAS: Inimesed ootavad kannatamatult teateid lähedaste saatuse kohta. Kõiki hukkunuid pole veel tuvastatud. Foto: Reuters / Scanpix

Kohalike võimude anonüümsetel teadetel lasi end pulmas õhku naine. Samas märkas üks tunnistajaist Türgi ajalehtede teatel plahvatuskohalt tulistjalu põgenemas kaht umbes 25aastast inimest, kes olid tema meelest kohale tulnud koos enesetaputerroristiga. Too oli tema meelest päris laps, vast 12–14aastane. Politei uurib neid vihjeid.

Politsei leidis osa terroristi pommivestist tänavalt. Lõputantsud tantsitakse traditsiooni järgi alati õues, tänavail, kirjutab Türgi ajaleht Hürriyet.

President Recep Tayyip Erdogan väitis, et laupäevaõhtuse plahvatuse korraldaja on peaaegu kindlasti ISIS, kes tahab külvata vaenu Türgi rahvuste vahele. Kurdid on kõige agaramad võitlejad ISISe vastu ja seetõttu on islamiterroristid korraldanud varemgi kurdide kogunemistel veresaunu. Türgi kurdimeelse HDP partei esindaja kinnitas, et pulmas oli nendegi erakonna esindajaid, sest peigmees on partei liige. Türgi uudisteagentuuri Dogan teatel kolis pruutpaar Gazianteppi kurdide linnast Siirt pärast seda, kui seal algasid Türgi julgeolekuvägede ja kurdi mässuliste vahel kokkupõrked.

Poolteise miljoni elanikuga Gaziantepist jääb lahingutes piinatud Süüria linna Alepposse vaid 95 kilomeetrit. Linnas on BBC uudisteteenistuse andmeil mitu ISISe võitlejate rühmitust ja pulmas plahvatuse korraldanud enesetaputerroristil oli sidemeid ka selles linnas mais toimunud terroriaktiga, milles hukkus kaks politseinikku.

Viimati oli suurem pommiplahvatus Türgis 29. juunil. Siis plahvatas lõhkekeha Istanbulis Atatürgi lennujaamas. Surma sai 44 inimest. Selleski rünnakus süüdistati ISISe võitlejaid. Eile lõunaks ei olnud ükski terroriorganisatsioon võtnud endale Gaziantepi plahvatuse eest vastutust.

Samal teemal

26.07.2016
Türgis plahvatas politseimaja juures autopomm, kaheksa korrakaitsjat hukkus, mitukümmend sai haavata
23.07.2016
Türgi andis Süürias Islamiriigile verise pulma eest vastulöögi
22.07.2016
Türgi enesetapurünnaku ohvrid on enamuses lapsed
22.07.2016
DRAMAATILINE VIDEO! Lapselt eemaldatakse ISISe pommivöö