Pilt on illustreerivFoto: CHARLES LOMODONG
Toimetas Piret Pappel 19. august 2016 22:14
Kodusõjas vaevleva Lõuna-Sudaani vaenupooled sunnivad peresid oma lapsi sõduriteks andma. Ometi on alla viieteistkümne aasta vanuste laste värbamine rahvusvahelise õiguse kohaselt sõjakuritegu, vahendas Deutsche Welle.

ÜRO kätte on sattunud andmed, mis kinnitavad, et valitsusväed on hiljuti enda ridadesse võtnud terve külatäie noorukeid, kellest osa on vaid 12 aastat vanad. Lapsi võtavad sõjaväkke ka valitsusvastased mässulised.

ÜRO lastefondi (UNICEF) asejuhi Justin Forsythi sõnul loodeti veel mõnda aega tagasi, et Lõuna-Sudaani lapsi ootab parem tulevik. Nüüd on see muutunud õudusunenäoks.

"Pole selge, kui palju lapsi on sõduriteks võetud, kuid värbamisega tegelevad mõlemad vaenupooled. Tihti ähvardatatakse laste vanemaid, et kui nad poisse sõjaväkke ei anna, võetakse neilt ära kariloomad," selgitas ta. Veised on külaühiskonnas jõukuse sümboliks ja neist ei soovi ükski pere loobuda.

Forsythi kinnitusel kasutatakse lapssõdureid, sest neid on kerge kontrollida ja sundida tegema kõikvõimalikke võikaid asju.

Lõuna-Sudaan on maailma noorim riik. See iseseisvus 2011. aastal. 2013. aasta lõpus algas Lõuna-Sudaanis kodusõda, kuna president Salva Kiir süüdistas oma asetäitjat Riek Machari riigipöördekatse korraldamises.

2015. aastal sõlmisid vaenupooled rahuleppe. Konfliktides on surma saanud kümneid tuhandeid inimesi ja ligemale miljon on riigist põgenenud. Sel suvel on lahingutegevus jälle ägenenenud.