Eesti uudised

Plasttorusse kinni jäänud kajakas suri loomakaitsjate pingutustest hoolimata (20)

Maria Alas, 19. august 2016 15:53
Foto: Eestimaa Loomakaitse Liit
"Süda lihtsalt tilgub verd, vaadates, kuidas ta liigub, torujuppi endale järgi vedades," kirjeldab Tallinna Lasnamäe elanik õõvastavat vaatepilti. Muruplatsil haledalt koperdava kajaka jala külge kinni jäänud pika toru tõttu paistab lind hirmunud ja ei oska enam tavapäraselt liikuda. 

Appi tõtanud Eestimaa Loomakaitse Liidu (ELL) vabatahtlikud ei suutnud pingutustest vaatamata aga sulelist kirjeldatud kohast tabada.  ELL-i juhatuse esimehe Heiki Valneril sõnul on see paratamatu, vigastatud loom või lind lihtsalt ei jää kannatlikult abi ootama, kui vähegi omal jõul liikuda saavad. Lõpuks naasis lind siiski tuttavale muruplatsile ja linnupüüdmise operatsioon algas. Pikalt olid katsed edutud. Vabatahtlike lähenedes tõusis lind vaevaliselt lendu ja tuul kandis kajaka taas inimestest kaugemale.  

Viimases hädas pöörduti Linnuabi Grupp OÜ inimeste poole, kes päästmisoperatsiooniga liitusid. Kõik kordus ja operatsioon venis mitmete edutute katsetega väga pikaks. Kardeti juba, et ainuke variant on oodata, kuni kajakas nõrgeneb ja tema püüdmine seetõttu lihtsamaks muutub. 

Viimaks saadi lind siiski kätte, ent avastati, et linnu jalg oli saanud vigastada, mistõttu vajas ta operatsiooni ning osa jalast oli vaja eemaldada. Ekspertide arvamused läksid selles punktis lahku, üks osa leidis, et lind ei suuda ühe jalaga oma liigiomast elu jätkata, teised aga tõid näiteks, et mitmed kajakad on isegi puuduva jalaga kenasti toime tulnud. 

Foto: Eestimaa Loomakaitse Liit

"Ühel päeval võib sind tabada selline tohutu rõõm ja siis korraga meeletu kurbus ja valu. Sellega lihtsalt ei harju ikka ära," kurvastasid vabatahtlikud Pille ja Piret. 

Linnu või looma surma nähakse tihti loodusliku valikuna, mistõttu ei peeta loomakaitsjate rabelemist mõttekaks. Heiki Valner rõhutab aga, et olukordadel tuleb vahet teha. Ta toob näiteks, et kui näljane rebane murrab linnu maha, siis on muidugi tegemist loodusliku valikuga, aga kui lind jääb auto alla või jookseb ringi toru jala küljes, siis on tegemist inimtekkelise põhjusega ja neid loomi tuleb aidata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee