Eesti uudised

VENEMAA VÕIMUTIPPU TÕUSNUD EESTLANE: Anton Vaino – peremehele ustav elukutseline aparatšik (35)

Allan Espenberg, 19. august 2016 15:19
Anton VainoFoto: AFP / Scanpix
Vladimir Putini administratsiooni juhiks saanud Eesti NSV kunagise faktilise juhi Karl Vaino lapselaps Anton Vaino pole kunagi olnud poliitik, vaid töötanud kogu aeg ametnikuna ehk aparatšikuna, nagu Venemaal tavatsetakse öelda. Ja sugugi mitte selle sõna halvustavas tähenduses.

Ekspertide kinnitusel just see ongi tema peamine väärtus: tema töö Kremlis ja valitsuses on alati toimunud kulisside taga, kuid olnud väga kaalukas. Samuti on Vaino olnud alati praktiliselt nähtamatu, mistõttu oligi Putini ühe lähima kolleegi ja poliitilise raskekaallase Sergei Ivanovi asendamine temaga kõigile suureks üllatuseks, ehkki teatud seltskondades olla sellest sahistatud juba aprillis.

Samal teemal

Käsikäes koos Putiniga

Nõukogude parteieliidist pärineva Anton Vaino ametlik elulugu on üksluine ja karjäär bürokraatlikult igav. Ta on sündinud 1972. aastal Tallinnas, õppinud rahvusvaheliste suhete instituudis Moskvas ja töötanud veidi aega Venemaa välisministeeriumis. Alates 2003. aastast rügab ta tööd teha Kremlis Putini otseses alluvuses.

Vaino on töötanud koos Putiniga viimased 13 aastat. Alguses aitas ta ette valmistada presidendi protokollilisi üritusi. Kui Putin taandus mõneks ajaks peaministriks, läks Vaino temaga kaasa ja jätkas sama tööd. Koos naasti Kremlisse, kui Putin tõusis jälle presidendiks. Kuid nüüd sai Vainost mitme kraadi võrra kõvem tegija: ta määrati presidendi administratsiooni juhi asetäitjaks. Ja nüüd sai temast administratsiooni ülem.

Vaino ei kuulu Putini nn Piiteri maffiasse. Tema kohta on öeldud, et ta on mees, kes ei tee vigu, kes on erakordse töövõimega, kes tunneb hästi Venemaa kogu poliitilist eliiti, kuid teda ennast eriti ei teata. Vene ajakirjanduses on kirjutatud, et Vaino tunnusjooneks on karmus ja nõudlikkus, kuid keegi ei tea, et ta oleks kedagi alluvatest alandanud. Mart Helme märkis juba 2011. aastal, et Vaino on administratiivselt võimekas.

Teenib presidendist rohkem

Tänavu aprillis esitatud tuludeklaratsiooni järgi teenis Vaino eelmisel aastal 10 miljonit rubla (ca 138 000 eurot), millega oli ta sissetulek Putini omast suurem (presidendi teenistus oli mullu 8,9 miljonit rubla). Ametnikke, kes teenisid Putinist ametlikult rohkem, oli teisigi.

Vaino omanduses on kaks maatükki (kokku 6000 ruutmeetrit), kaks elumaja (489 ruutmeetrit) ja kaks korterit (267 ruutmeetrit). Kuigi tal on kaks parkimiskohta, siis auto puudub. Vaino abikaasa Jelena Šulenkova teenis mullu 2,15 miljonit rubla ja temagi varanduse hulka kuulub kinnistuid, maju ja kortereid.

Anton Vaino on märkinud tuludeklaratsioonis end ka 454,2 ruutmeetrise maja omanikuks, mis oli varem pisemat sorti hotell. 2012. aastal ostis maja eelmiselt omanikult Eduard Vaino ja kaks aastat hiljem kinkis selle poeg Antonile. Maja asub elitaarse golfiklubi Pirogovo territooriumil Moskva lähistel. Maja omamine Pirogovo territooriumil üksi tähendab, et selle omanikud on poolkinnise eliitklubi liikmed ning saavad piiramatult purjetada, golfi mängida ja muid rikkurite lõbustusi nautida.

Seoses Vaino määramisega Kremli kõrgeimaks ametnikuks on meilgi hakatud meelde tuletama, mida Anton Eestis tegi. Ta olevat küll juba viieaastasena Venemaale kolinud, kuid mõne suve veetnud hiljem siiski ka Eestis, kuna nende perel oli Lohusalus suvila. Nii olevat näiteks Uno Loop ühel suvel õpetanud Antonile kitarrimängu. Ka kirjanik Karl-Martin Sinijärv oli 1980. aastatel Vainoga veidi kokku puutunud: „Täiesti normaalne sell. Vahva kutt, trehvasime metsa all ja hakkasime juttu rääkima,“ on Sinijärv eraldi märkinud Vaino huvi lääne ansamblite vastu.

Vaino eesti keele oskuse osas lähevad arvamused lahku. Mõned mäletavad, et Anton rääkis eesti keelt enam-vähem soravalt, teised jälle, et vaevaliselt.

Veel on teada, et Anton Vaino nimel oli veel üsna hiljuti tema vanaisa Karl Vaino erasuvila Lohusalus. 2013. aastal läks aga kinnistu Antoni vanatädi nimele. Tänaseks on suvila lammutatud ja asemele ehitatud korralik elamu.

Anton Vaino esivanemad

Antoni isa Eduard Vaino (sündinud 1949) on Venemaa autotehase AvtoVAZ välissuhete asepresident. Ta pidavat olema lähedastes suhetes Putini sõbra, kunagise luuretöötaja ja praeguse suurtöösturi Sergei Tšemezoviga, kes olevatki selle taga, et Anton Putini ringkonda jõudis. Ajakirjanduse andmetel on Eduardil lisaks Venemaa passile ka Bhutani aukodaniku pass.

Antoni vanaisa Karl Vaino (sündinud 1923) oli Eestimaa Kommunistliku Partei Keskkomitee esimese sekretärina aastatel 1978-88 Eesti NSV faktiline juht. Eestist ja eesti keelest ta ei hoolinud, toetades venestamispoliitikat. Protestilaine harjal vabastati ta ametist ja toimetati varjule Moskvasse, kus elab tänaseni.

Antoni vanavanaisa Heinrich (Genrihh) Vaino (1889-1965) oli pärit Järvamaalt ja põgenes 1918. aastal pärast ebaõnnestunud bolševistlikku mässu Venemaale. Heinrichi abikaasa Lidia Savi oli Venemaal juba alates 20. sajandi algusest. Just kommunist Heinrich panigi sada aastat tagasi aluse karjäärile, mida nautis omal ajal Eestis Karl ja nüüd naudib veelgi kõrgemal tasemel Kremlis Anton.

Vene ajakirjanduse andmetel on Anton Vaino avaldanud koos oma endisest Kremli-kolleegist majandusdoktori Anton Kobjakovi ja tehnikateadlase Viktor Sarajeviga mitu majandusteemalist artiklit erinevates ajakirjades ning nende sulest on ilmunud ka raamat „Võidu kujund“. Anton Vaino on töötanud välja ennetava juhtimise paradigma, aga samuti olnud osaline salapärase seadme – nooskoobi leiutamises.

Nooskoop suutvat ette ennustada tulevikku, uurida inimkonna kollektiivset teadvust, ette näha kriisiolukordi ja nende eest hoiatada. Nooskoop olevat ukraina nõukogude teadlase Vladimir Vernadski (1863-1945) kontseptsiooni järgi noosfääri ehk mõistusesfääri skaneerimiseks ja sealsete muutuste registreerimiseks.

Väidetavalt olevat nooskoop, mis ehituslikult kasutab matrjoška tööpõhimõtet, leiutatud Venemaal kompaniis GLOVERS 2011. aastal, kuid siiani polnud keegi sellest midagi kuulnud. Ajakirjanduses on spekuleeritud, et ju siis on nooskoopi kasutatud salaja. Kui venekeelne BBC päris Sarajevilt, kas nooskoop on tõepoolest olemas, siis ta põikles vastamisest kõrvale.

Samas pole sajaprotsendilist veendumust, et just meid huvitav Anton Vaino on nende artiklite ja raamatu autor ning nooskoobi leiutaja. Nimelt pole Vaino ametlikes biograafiates viiteid taolistele publikatsioonidele ega teaduskraadile, samuti puuduvad tal avalike allikate kohaselt sidemed teadusasutustega, kus taolisi artikleid kirjutati ja väitekirju kaitsti.

Venemaa riikliku raamatukogu veebisaidil on 2013. aastast pärinev Anton Vaino autoreferaat, mis pole üldsegi seotud ennetava juhtimise või nooskoobiga, vaid käsitleb mäetööstuse innovatiivset arengut. Igatahes on nooskoop praegusel hetkel Venemaa ajakirjanduse üks meelisteemasid ja võib oletada, et küll ka tõde peatselt päevavalgele ilmub.

Samal teemal

17.08.2016
Toomas Alatalu | Tere-tere: eestlane Kremlis!
17.08.2016
"TROONIDE MÄNG VENE MOODI" ehk Miks vahetati Ivanov Vaino vastu
13.08.2016
Ekspert Karmo Tüür: Anton Vainost sai sisuliselt Venemaa mees number kaks
12.08.2016
Putin määras oma administratsiooni juhiks Karl Vaino pojapoja