LUKSUSLENNUK: Igor Šuvalov kinkis talle kuulunud luksuslennuki Bombardier Global Express poeg Jevgenile ja rendib vajadusel seda tema käest. Foto: Itar-Tass
Allan Espenberg 19. august 2016 04:00
Enamikus maailma riikides elavad võimueliiti kuuluvad riigiametnikud üpris head elu, kuid Venemaal on luksuslikkus tõusnud lausa ametnike elustiiliks. Eriti laia joonega paistab silma Venemaa esimene asepeaminister Igor Šuvalov, kes kuulub president Vladimir Putini lähikonda.

Korruptsioon on auasi ja altkäemaksuskeemidel on Venemaal iidne ajalugu. Kes pole seal korruptsiooniga seotud ega võta näiteks altkäemakse, suhtutakse sellesse kahtlustavalt: mis tal ometi viga on!

Samal ajal kui miljonid lihtsad venelased tulevad hädavaevu ots otsaga kokku, tekitab jõukuritest riigiametnike häbenematult luksuslik elustiil suurt pahameelt ja koguni viha.

President Vladimir Putinit on nimetatud Venemaa esikorruptandiks ja riigi rikkaimaks meheks, kelle jõukuse kohta levib mitmeid legende, kuid alljärgnev lugu ei ole temast, vaid tema alluvast.

Saksa päevaleht Die Welt avaldas hiljuti põhjaliku ülevaate Venemaa ametnike jõukuse kohta, mille algandmed pärinevad Aleksei Navalnõi korruptsioonivastasest uurimistööst.

"Kõik teavad, et Vene kontsernide juhid võivad olla muinasjutuliselt rikkad. Kuid uskumatu varanduse kokkuajamiseks ei pea Venemaal ilmtingimata oligarh olema.

Näiteks Igor Šuvalov pole mingi oligarh ega bisnismen, nagu Venemaal öeldakse. Ta on poliitik, asepeaminister ja kuulub Venemaa presidendi usaldusaluste ringi. Sellest piisab, et loendamatuid aardeid kokku kühveldada," kirjutab Die Welt.

Luksuse asepeaminister

Viimastel kuudel ongi kõige käsitletavam isik Venemaa meedias olnud 49aastane Igor Šuvalov, kes alates 2008. aastast on täitnud peaministri esimese asetäitja kohustusi, kuid enne seda oli Vladimir Putini abi.

Ligi 15 aastat presidendi lähikonnas on mõjunud Šuvalovi varanduslikule seisukorrale vägagi soodsalt. Seetõttu on teda hakatud kutsuma luksuse asepeaministriks.

KOOS PROTEŽEEGA: Venemaa esimene asepeaminister Igor Šuvalov (vasakul) on kuulunud president Vladimir Putini lähikonda ligemale 15 aastat. LUKSUSLENNUK: Igor Šuvalov kinkis talle kuulunud luksuslennuki Bombardier Global Express poeg Jevgenile ja rendib vajadusel seda tema käest. Foto: Itar-Tass

Ametlikult teenis Šuvalov eelmisel aastal 97,2 miljonit rubla ehk kümme korda enam kui 2014. aastal, kui ta deklareeris sissetulekuks vaid 9,2 miljonit rubla. Tema abikaasa Olga täiendas perekonna eelarvet 92,5 miljoni rublaga. Seega kokku 190 miljonit rubla ehk 2,7 miljonit eurot.

Paaril on 1479ruutmeetrine maja Austrias, 483ruutmeetrine korter Suurbritannias ja nad sõidavad kolme autoga (Jaguar, Žiguli ja esinduslimusiin ZIL-41047). Venemaal on neil aga tuludeklaratsiooni järgi kolm korterit ja 2000ruutmeetrine mitteeluruum.

Opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi korruptsioonivastane agentuur selgitas kuu ajaga välja osa Šuvalovi peidetud varandusest, kusjuures seda tehti avalike allikate põhjal.

Nii jõuti jälile, et asepeaministril on Rolls-Royce Phantom EWB (hind 40 miljonit rubla), hiigelsuur korter Kotelnitšeskaja kaldapealsel Stalini-aegses eliitkõrghoones (maksab vähemalt 600 miljonit rubla), kolm korterit nn Kossõgini majas (Kossõgini tänav 8) ja eralennuk, millega ta sõidutab oma koeri maailma ühest otsast teise.

Kotelnitšeskaja tänava majja ehitab Šuvalov endale nn tsaarkorterit, mis arvatavasti hakkab hõlmama tervet korrust (10 kuni 17 korterit, praegustel andmetel 719 ruutmeetrit), kust eelmised omanikud koliti maja teistele korrustele.

Seejuures tehakse kõik remonttööd riigiraha eest. Moskva valitsus olevat andnud maja remontimiseks kolm miljardit rubla, mis on mõne suurlinna (näiteks Arhangelski) aastaeelarve. Seejuures hakati maja remontima alles pärast seda, kui Šuvalov hakkas seal kortereid kokku ostma.

Ka Kossõgini majas ehitab ta endale superkorterit, mis on aga üsna "pisike" – vaid 474 ruutmeetrit. Ja sealgi tehakse praegu kapitaalremonti, kuigi plaanilist remonti pidi alustatama alles 2030. aastal.

Šuvalov ei taha oma ootamatult välja ilmunud rikkusest rääkida ja tema abilised keelavad ajakirjanikel esitada asepeaministrile küsimusi tema korterite või eralennuki kohta. Kui veebiajalehe Znak korrespondent soovis ikkagi lennukiküsimust esitada, siis kupatati ta pressikonverentsilt minema.

Peale avalikkuse pälvisid Šuvalovi ilmsiks tulnud varandused nii mõnegi parlamendiliikme tähelepanu. Nii esitas Riigiduuma saadik Oleg Šein palve peaminister Dmitri Medvedevile, et viimane kontrolliks Navalnõi esitatud väiteid ja reageeriks neile.

Šein kirjutas: kui peaminister arvab, et lennuki rentimine Šuvalovi pere loomade transportimiseks rahvusvahelistele näitustele parandab Venemaa valitsuse mainet, siis võib ta jätta kirjale vastamata. Medvedev pole parlamendisaadikule vastanud.

Die Welt on veendunud, et Šuvalov pole üksikjuhtum või erand Venemaa poliitikas, temasuguseid ebaseaduslikul teel rikastujaid ja oma varandust varjavaid ametnikke ja poliitikuid on Venemaal külluses.

Nad loodavad Putini soosingule ja armulikkusele, et president ei pane nende seaduserikkumisi tähele või pigistaks selle koha pealt vähemalt ühe silma kinni.

Venediktov asus Šuvalovit kaitsma

Eelmisel nädalal tõusis Šuvalovit oma rinnaga kaitsma raadiojaama Eho Moskvõ peatoimetaja Aleksei Venediktov, kelle sõnul olevat Šuvalovid pärast 2013. aastat, kui hakkas kehtima seadus, mis keelas saadikutel ja riigiametnikel omada välismaal kompaniisid ja vara, toonud kogu oma vara Venemaa jurisdiktsiooni alla. Venediktovi kinnitusel on Šuvalov vägagi seaduskuulelik inimene.

Venediktov asus Šuvalovit kaitsma. Foto: Itar-Tass

Näiteks asepeaministrile alates 2009. aastast kuulunud lennuki Bombardier Global Express kinkis Šuvalov poeg Jevgenile ja vajadusel rendib seda tema käest, makstes selle kasutamise eest nagu takso puhul. Seetõttu ta ei saagi seda oma tuludeklaratsioonis kajastada.

Navalnõi fondi kinnitusel on Šuvalov teinud sellega sel aastal 16 tööreisi ja 18 eralendu (peamiselt Salzburgi, kus tal on luksusvilla).

Samuti kasutab lennukit tema abikaasa oma Welsh Corgi Pembroke’i koerte vedamiseks välismaa koertenäitustele. Venediktov kinnitas, et 52 miljoni dollarilise lennuki ostmiseks sai Šuvalov omal ajal raha Gazpromi aktsiate müügist.

Ilmselgelt on lennuki kinkimise puhul tegu võltstehinguga, kuid seaduse silmis on kõik korrektne. Venemaal on väga laialdaselt levinud tava kirjutada ettevõtted või muu varandus pereliikmete (abikaasa, laste, ämma jt) nimele, et vältida õigusorganite võimalikku kiusamist ja jätta varad oma ametlikust tuludeklaratsioonist välja.

Samal teemal

Kommentaarid  (31)

Cklb 21. august 2016 08:21
oijah 20. august 2016 12:27
Ja suur osa venelasi kummardab suu ammuli selliseid riigivargaid, ajupesu teeb väga korralikku loputustööd. Vaadates dokfilme, siis seal suur osa intervjueeritavaid kiidavad sellist lollust ja kõik on hästi ja paremini kui varem. Kui viin ja hapukurk ja kalamari on laual, siis ongi elu ilus. Kohati on kahju inimestest, et nad ei tea, mis on tegelik elu ja mis on vabadus.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS