USA Vabariiklaste partei presidendikandidaat Donald Trump.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 18. august 2016 12:11
Venemaa president Vladimir Putin soovib näha järgmise USA presidendina Donald Trumpi. Putin ja tema valitsus on astunud enneolematuid samme, et mõjutada USA valimisprotsessi ning aidata Vabariiklaste partei kandidaati, kirjutab Michael McFaul Washington Postis.

Putin soovib Trumpi võitu ratsionaalsetel motiividel – viimane seisab paljude välispoliitikate eest, mida toetab ka Putin. Trumpi kõige šokeerivam Kremlit toetav ettepanek on kaaluda Krimmi tunnustamist osana Venemaast. President Obama ja peaaegu iga Kongressi liige on selle idee jõuliselt tagasi lükanud. Vaid Afganistan, Kuuba, Nikaraagua, Põhja-Korea, Süüria ja Venezuela on tunnustanud Krimmi annekteerimist. Putinile meeldiks, kui ka USA ühineks selle nimekirjaga.

Trump on teinud selgeks oma põlguse Ühendriikide liitlaste vastu kogu maailmas. Demonstreerides oma valearusaamist sellest, kuidas NATO töötab, on Trump nõudnud, et teised NATO liikmed maksaksid USAle kaitse eest, tehes paljud USA liitlastest, eriti Euroopa idaosas, närviliseks USA kohustuste suhtes neid kaitsta. Trump on halvustanud USA liitlasi ka Aasias, luues sel moel uued soodsad võimalused Vene mõjule. Kaubanduses lubab Trump katkestada USA lepingud, mis samuti annab mängueelise Putinile. 

Kõike arvesse võttes kaitseb Trump isolatsionalistlikku poliitikat ning USA maailma juhtriigi positsioonist loobumist. Ta hoolib vähe demokraatia ja inimõiguste edendamisest. USA taandub ülemaailmsetest afääridest, mis sobib täiuslikult Putini välispoliitiliste huvidega.

Kui Trump saab presidendiks, ennustavad USA poliitikaeksperdid siseriiklikku korratuste perioodi. Kui president Trump üritab täide viia oma radikaalseid ideid seoses immigratsiooniga või müürib kinni lõunapiiri, võib järgneda tõsine tagasilöök nii Kongressis kui ka kogu riigis tervikuna. Trumpi sügavalt vastuolulised poliitilised ettepanekud annaksid Putinile suuremat tegutsemisvabadust kogu maailmas.

Juhul, kui Trumpi võit teenib Putini huve, siis Hillary Clintoni oma mitte. Clinton ei tunnusta iial Krimmi Venemaa osana, ta taotleb suhete tugevdamist oma liitlastega ning räägib avalikult inimõigustest. Samuti mäletavad Putin ja tema valitsus Hillary Clintonit hästi tema riigisekretäri aastatest.

Kuid Putinil ei ole üksnes tugevad motiivid Trumpi võitmisel Clintoni üle, vaid tal on ka mõned vahendid presidendivalimiste mõjutamiseks. Washington Post kirjutab, et Kremli kontrolli all olev Vene meedia on avalikult seadnud oma eelistuse Donald Trumpile, kirjeldades teda ereda ja andeka poliitikuna, kes tundub Venemaaga koostööks parema kandidaadina kui teised. Washington Posti kolumnist meenutab ka WikiLeaksi, mis lekitas Demokraatide andmeid avalikkusele selge kavatsusega hävitada Demokraatide presidendikandidaat.

Samal teemal

Kommentaarid  (41)

Jaa 26. august 2016 15:11
Iga normaalne inimene ihkab rahu ja selleks on kõige parem variant USA ja Venemaa head suhted. Paras siis sõjaõhutajatele ja Venemaa piiri äärde NATO sokutajatele. Venemaa ei taha sõda, aga peab ikka loll olema, kes arvab, et ükski riik läheb Venemaa vastu sõdima.
Virve 19. august 2016 11:42
Varmaankin sen takia, että saisivat yhdessä koko maailman vielä sekaisemmin kuin se onn tällä hetkellä!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS