Vangla Süürias Darkoushis. Pilt on tehtud aprillis 2013, mil Vaba Süüria Armee sõdurid selle hõivasid ning inspekteerisid ruume, kus võimud hukkasid poliitvange. (The Times / Esa Alexander/REX/Vida Press)

Süürias on aastatel 2011-2015 surnud vanglates ja koondluslaagrites peksmise ja vägistamise tagajärjel ligi 18 000 valitsuse poolt kinni peetud inimest, on teinud inimõigusteorganisatsioon Amnesty International (AI) kokkuvõtte.

AI avaldatud dokumendid sisaldavad intervjuusid 65 piinamistes ellujäänuga. AI rühmitised õhutavad maailma avalikkust avaldama Damascusele survet lõpetama piinamise kasutamise. Süüria valitsus on aga korduvalt taolisi süüdistusi eitanud, kirjutas BBC.

AI toob välja, et ajavahemikul märtsist 2011, mil algas ülestõus president Bashar al Assadi vastu, kuni detsembrini 2015 suri Süüria vanglates teadaolevalt 17 723 inimest, mis tähendab, et rohkem kui 300 kuu jooksul suri vanglas iga päev 10 inimest.

Vanglaametnikud korraldasid vanglasse saabujatele nn vastuvõtupeo, mis tähendas jõhkrat peksu. Nn turvakontrolli käigus naised enamasti vägistati. "Nad kohtlesid meid nagu loomi. Nad tahtsid, et inimesed oleksid nii ebainimlikud kui võimalik,“ rääkis vang, kes jutustas ka verejõgedest ning piiramatust ja halastamatust vägivallast.

"Süüria valitsusjõud on kasutanud piinamist oma vastaste hävitamiseks aastakümneid,“ ütles AI Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika direktor Philip Luther, kelle sõnul praegu viiakse läbi süstemaatilist ja ulatuslikku rünnakut iga valitsusvastasuses kahtlustatava vastu. AI ja teiste inimõiguste organisatsioonide sõnul tuleb need süüdistused avalikkuses arutlusele võtta, eriti puudutab see USAd ja Venemaad.

Jaga artiklit

26 kommentaari

A
Arne   /   05:02, 19. aug 2016
Need vanglad tuleks anda ameeriklaste kätte, kes teevad neist paradiisi nagu oli
kuulsates iraagi vanglates ja Guantanamos kuubal. See märja rätikuga uputamine pole üldse paha.
See on nagu trenn, mis näitab inimvõimete piire. Ameerika teeb üldse kõike inimlikult kaasa
arvatud see uputamine.
M
maamiiz  /   19:24, 18. aug 2016
teised ei piina ega vägista võ,i propaganda taas

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis