Eesti uudised

NAGU AMEERIKA MÄRULIS: pantvangid vabastati hetkega (4)

Liis Vaksmann, 18. august 2016 04:00
TULD: Ligemale 400 õppusel osalenut said teadmisi ja kogemusi, kuidas käituda terroriohu korral.Foto: Jörgen Norkroos
Eile hommikul lõppes Linnahalli juures esmaspäeval alanud rahvusvaheline eriüksuste õppus, millel harjutati koostööd võimaliku terrorirünnaku korral.

Viis hambuni relvastatud meest on võtnud pantvangi 11 inimest ja viivad neid hanereas ruumi, mis lõhnab kopituse järele. "Liikuge-liikuge, kiiremini!" karjuvad maskides mehed.

Mõni pantvangi võetu on vigastatud. Ühel on parem käelaba otsast, teisel õlg verine, kolmandal paistab kõhul verelaik. Kõigil on käed selja taha seotud. Keegi ei julge maske kandvatele meestele vastu hakata.

Ruumi keskel käratab maskiga mees neile: "Põlvili!". Teised sätivad pantvange ilusti kahte ritta põrandale, samal ajal omakeskis arutades, mis saab siis, kui Eesti valitsus nende esitatud nõudeid ei rahulda.

Eriüksuste õppus Foto: Jörgen Norkroos

Teadmatus ei anna ilmselt meestele rahu ja nii hakataksegi järjest põrandal põlvitajate hulgast inimesi välja noppima ning järjekorda asetama – kes mis järjekorras sureb. Selle toimingu ajal maskides mehed tarduvad.

Ruumi vasakust nurgast kärgatavad paugud, kõik mattub halli suitsu ja paremalt poolt tungivad sisse eriüksuslased. Ruum on hetkega punaseid ja rohelisi laserkiiri tulvil. Just nagu Ameerika märulifilmides.

Asekantsler: ohtu ei ole, aga harjutada tuleb

Terroristid tõstavad käed üles ja langevad käsu peale põrandale kõhuli. Vastuhakkamisele ei mõtle keegi.

Nii nägi välja üks stsenaariumitest, kuidas lahendada pantvangiolukorda.

Siseministeeriumi sisejulgeolekupoliitika asekantsler Erkki Koort kommenteeris pärast demoesitlust, et kogu õppus möödus kokkuvõttes väga hästi.

"Tegemist on ainsa sellise linnakeskkonnas peetud õppusega tänavu kogu Euroopa Liidus," ütles Koort ja lisas, et kuigi terrorioht on Eestis praegu küll madal, kuid see ei tähenda, et peaks käed rüpes istuma.

"Me ei saa lasta end lõdvaks. Peame olema valmis ja tänane õppus on ka üks osa sellest, et seda oleksime."

Siseminister Hanno Pevkur ütles samuti, et viimasel ajal ei ole olnud põhjust ohuhinnanguid muuta ja ta ei näe ka vajadust, et lähitulevikus tuleks seda teha. "Muidugi jälgime koguaeg olukorda nii Euroopas kui ka maailmas ja suhtleme oma partnerteenistustega, aga praegu ei ole mingit põhjust muretsemiseks," kinnitas Pevkur.

Eestit ootab 2017. aastal ees aeg, kus meil tuleb olla Euroopa eesistuja maa. Kas see võib meile siiski suurenenud terroriohu kaasa tuua? "See aeg on väga suur siseturvalisuse operatsioon.

Selles mõttes, et peame vastutama, et kõik inimesed, kes sel ajal meile siia Eestisse külla tulevad, end siin ka turvaliselt tunneksid. Alustades ministritest ja lõpetades iga tavakülastajaga," kommenteeris ta.

"Teatud riskid võivad suuremaks minna, aga meie ülesanne on neid riske minimeerida ja tagada nii linnaelanike kui ka külaliste ohutus."

Politsei ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher ütles Õhtulehele, et ajal mil Eesti on eesistujariik, kasvatatakse politsei jõudu. "Teeme väga palju eeltööd rahvusvaheliste partneritega ja kõik endast oleneva, et Eestis oleks turvaline," kinnitas ta.

Eesti on ühisõppustel osalenud juba 2005. aastast. Tänavu osales õppusel kokku 20 eriüksust 15 riigist ja osalejaid oli kokku ligi 400.

Samal teemal

17.08.2016
GALERII & VIDEO | Põhja-Tallinnas harjutasid politseinikud relvastatud kurjategijate kinnipidamist

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee