Kommentaar

Riigikogu naisliikmed vastavad | Kas Allar Jõksi ebaõnnestunud nali on mõjuv põhjus jätta presidendivalimistel oma hääl Jõksile andmata? (69)

Õhtuleht.ee, 17. august 2016 13:57
Õhtuleht: Kas Allar Jõksi vastus Mailis Repsile arvamusfestivalil toimunud presidendikandidaatide debatil „Ütled, et ühtid minuga, aga mul on täna naine kaasas.“ on Teie jaoks mõjuv põhjus, et jätta oma hääl presidendiks pürgivale Jõksile andmata?

Krista Aru, Vabaerakond: Jõksi katse nalja teha (seda see vist oli?) oli inetu ja labane. Arvan, et kõige suurema õppetunni sellest sai ta ise. Seda, kelle poolt ma saadikuna hääletan, ei mõjuta ainult see lause, vaid otsus tuleneb mitmetest teguritest ja seisukohtadest.

Samal teemal

Monika Haukanõmm, Vabaerakond: Kahtlemata oli hr. Jõksi poolt öeldu puhul tegemist äärmiselt ebaõnnestunud naljaga. Hr. Jõks mõistis seda koheselt ja vabandas pr. Repsi ees, millest tulenevalt ei pea oma toetusest taganemist vajalikuks.

Liina Kersna, Reformierakond: Rooma riigis oli kunagi kreeklane filosoof Zenon. Rooma konsulil sai hing täis, ta kutsus Zenoni välja senati ette ja küsis: „Räägi, mida inimene on võimeline ära õppima, mida mitte?”.

Zenon vastas: „Esimene asi, mida inimene ära õppida ei saa, on taktitunne. Üks inimene on taktitundeline, tuhat ei ole. Teine asi, mida inimene ära õppida ei saa, on maitse. Ühel seda on, kümnel tuhandel mitte. Kolmas asi, mida õppida ei saa, on vaprus ja julgus. Üks on julge, sada tuhat on arad.” Pärast aplausi Zenonile söendas konsul öelda: „Kallis kreeklane, sa jätsid nimetamata väga olulise asja, mida meie roomlased juba ammu teame – ka huumorimeelt ei saa õppida.” Selle peale vastas Zenon: „Auväärne konsul – meie, kreeklased, oleme juba sajandeid veendunud, et huumorimeel koosneb kolmest komponendist: taktitunne, maitse ja julgus.”

Julgust Allar Jõksil muidugi jagub, teiste vajalike komponentidega paistab olevat kehvemini. Minu eelistuste hulka ta ei kuulu.

Siret Kotka, Keskerakond: Keskerakonnal on olemas väga tugev presidendikandidaat Mailis Repsi näol. Seega võib öelda, et Jõksi fopaa minu häält ei muutnud – see oli juba kindlalt paigas. Samas olen veendunud, et Allar Jõksi väljaütlemine pani mõtlema väga paljusid teda seni toetanud inimesi. Jõksi esitletud labasusel ja suhtumisel ei ole Eesti poliitikas kohta, rääkimata siis presidendi ametikohast. Vabariigi president peab esindama kõiki eestimaalasi, kuid oma labasusega näitas Jõks, milline on tema suhtumine naistesse. On raske näha, et taolise suhtumisega inimene võiks olla Eesti Vabariigi president.

Olen veendunud, et Eesti poliitika vajab rohkem naisi etteotsa. Taasiseseisvunud Eestis on seni olnud ametis kolm presidenti ning üheksa peaministrit, kes kõik on olnud mehed. Vaadates lähinaabreid, näeme, et nemad on meist selles küsimuses olnud edumeelsemad. Lõunanaabrid valisid esimese naispresidendi Vaira Vīķe-Freiberga ametisse juba 1999. aastal. Soomes oli aga aastaid presidendiks legendaarne Tarja Halonen. Leedu presidendiks on aga tänagi naine – Dalia Grybauskaitė. Minu hinnangul on selge, et ka Eesti vajaks riigitüüri juurde naiselikku kätt. Seksistlikud naljad kaaskandidaatide suunas näitavad aga, et mõned meist pole selleks valmis.

Viktoria Ladõnskaja, IRL: Allar Jõksi nali ei olnud tõesti kõige õnnestunum, kuid ta vabandas kohe nii Mailis Repsi ees kui ka avalikult. Minu jaoks oli nalja-teema sellega lõpetatud. Allar Jõks on jätkuvalt parim erakondadeülene presidendikandidaat ning minu otsus tema poolt hääletada on endine.

Urve Palo, SDE: Eksimine on inimlik. Allar Jõks on tunnistanud, et tegu oli ebaõnnestunud naljaga ja Mailis Repsilt ka selle eest vabandust palunud. Seetõttu arvan, et on aeg see teema selja taha jätta ja keskenduda presidendikandidaatide platvormidele. Mina igatahes jälgin kandidaatide intervjuusid ja debatte hoolega.

Keit Pentus-Rosimannus, Reformierakond: Mulle torkab pigem silma, et kogu selle mitmekuuse kampaania jooksul pole olnud midagi kuulda sellest, millised on Allar Jõksi sisulised seisukohad näiteks julgeolekupoliitika vallas. Või välispoliitikas? Päriselt olulistel teemadel – suhteline vaikus. Nii et ma arvan, et sel korral jätavad Jõksile pigem hääle andmata need, kes šõu kõrval sisu hindavad. Mis puudutab rämedaks kiskunud debatti Arvamusfestivalil, siis olen Jõksi paremini tundvate inimeste käest kuulnud, et selles polnud suurt midagi üllatavat. Ja kuna Jõks konkureerib ju eelkõige EKRE toetajatele, siis nende hulgas võis ta isegi Helme arvelt mõned toetajad juurde võita.

Heljo Pikhof, SDE: Jõksilt oli see kindlasti mõtlemata ja hooletu reaktsioon, mis pisut iseloomustab ka naljatlejat. Kuid ühe niinimetatud nalja põhjal ma kindlasti otsust ei langeta.  Peatähtis on see, et  Eesti saaks endale parima presidendi.

Kersti Sarapuu, Keskerakond: Ma olen seisnud selle eest, et Mailis Reps seatakse üles presidendikandidaadiks ning hääletan ka tema kandidatuuri poolt nii riigikogus kui ka vajadusel valimiskogus, kuna pean Mailis Repsi kui väga tarka ja otsustusvõimelist naist parimaks presidendiks Eestile. Mis puutub aga Allar Jõksi väljaütlemisse, siis pean tema käitumist kohatuks ning mõistan neid inimesi, kes on otsustanud pärast sellist väljaütlemist loobuda tema toetamisest.

Kadri Simson, Keskerakond: Mina valin Mailis Repsi ja Jõksi väljaütlemine minu eelistust ei muutnud.

Vilja Toomast, Reformierakond: Sellised seksistlikud väljaütlemised ei sobi ühelegi mehele, liiati siis veel sellele, kes presidendiks pürgib. Kuigi ta tagantjärgi vabandas, näitab see tema üldist suhtumist. Soovitan nendel poliitilistel jõududel, kes teda presidendikandidaadiks üles seavad, tõsiselt järele mõelda.

Terje Trei, Reformierakond: Minu ettekujutus Eesti Vabariigi presidendist ei ühti kuidagi Allar Jõksiga. Arvamusfestivali debatt ainult kinnitas kahtlusi.

Marika Tuus-Laul, Keskerakond: Ei valiks Allar Jõksi ka ilma selle labasuseta, nüüd aga veelgi enam. President peab kandma endas väärtusi, äratama usaldust, olema eeskujuks. Haritud inimesele ei sobi selline väljend kus iganes seltskonnas, kõige vähem aga presidendikandidaatide debatil.

Samal teemal

26.08.2016
Jõksist sai teine ametlik presidendikandidaat
25.08.2016
ETV presidendidebatis osaleb ka Siim Kallas
24.08.2016
Allar Jõks lubas elukaaslase endale ametlikult naiseks paluda