Eesti uudised

Merehukust pääsenud Läti purjetaja otsib oma jahti (1)

Jekaterina Pavlova, 17. august 2016 04:00
VIIMANE FOTO: See foto on tehtud Arnise paadi pardal Stockholmist lahkudes.Foto: Erakogu
Reede hilisõhtul päästis reisilaev murdunud rooli pärast juhitavuse kaotanud Läti purjekalt kolm meest. Tormi kätte jäänud paat ilmselt uppus.

Läti purjetaja Arnis (55) seilas 12. augustil kahe sõbraga oma jahil La Rouge Stockholmist Läti ranniku poole. Kõik kolm on profid purjetajad, kaks neist koguni purjespordiinstruktorid, kuid looduse ees osutusid nad, nagu Arnis tunnistab, jõuetuks.

"Kui jõudsime umbes 12 miili kaugusele Sõrve majakast, tõusis tugev tuul ja meri hakkas mässama. Stockholmist välja sõites lubas ilmateade tugevat tuult laupäeva lõunaks, kuid ilm läks käest ära 12 tundi varem," räägib Arnis.

Ehkki tuulega oleksid mehed tulnud toime, sai otsustavaks rooli murdumine. Kas selle põhjustasid tehnilised probleemid või midagi muud, ei tea jahi kapten siiani.

"Vesi hakkas üle parda tulema," meenutab Arnis, kes ei saanud tugevas tuules paati enam juhtida. Küsimusele, kui õudne olukord oli ja kas tekkis ka paanika, vastab ta pärast pausi: "Jätaksin selle küsimuse kommentaarideta."

Meestel ei jäänud muud üle, kui saata välja hädaabikutsung. "Võtsime algul ühendust Eesti päästjatega, aga side millegipärast katkes," meenutab Arnis. "Siis pöördusime Läti päästjate poole. Peagi saabus meie juurde lähedal olnud kruiisilaev ja meid võeti pardale."

Mehed pääsesid elu ja tervisega, mida ei saa aga öelda jahi kohta, sest reisilaeva ülesanne oli päästa vaid inimesed. Arnis ei tea, kas ta jaht hulbib veel kuskil või uppus. Ta ei varja ahastust, mis aluse kaotus toob.

"Kahju muidugi, see oli vana võistlusjaht, kuid heas korras ja hea varustusega. Purjetamine ei ole mulle ainult hobi, vaid minu elu!"

Ehkki Arnis on Läti päästjatele tänulik, usub ta, et kui appi oleks tulnud Eesti päästjad, võinuks paadi päästa. "See pole Läti päästjate süü, nad tegid suurepärast tööd. Lihtsalt olukord kujunes nii, et esimesena jõudis appi kruiisilaev ja nemad ei tegelnud jahi päästmisega," tõdeb Arnis.

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Heiko Leesment kinnitab, et 12. augustil kell 21.55 tuli merevalvekeskusse Läti aluselt teade, et see on merehädas.

"Kuna alus oli Läti merepääste vastutusalas, edastati see info kohe Riia merevalvekeskusele, kes hakkas päästeoperatsiooni juhtima. Kell 23.17 andis Riia keskus teada, et hädalised on päästetud. Kell 1.15 kadus jahi märk radariekraanilt."

"Mul on suur palve Eesti inimestele, kes elavad rannikul," räägib Arnis. "Kui leiate mingeid esemeid jahilt või jahi enda, palun võtke minuga ühendust."

Arvestades tuult ja hoovusi, võib jaht Arnise hinnangul olla Saaremaa põhjarannikul Undva, Vaigu või Veere küla lähedal.

"Tõenäoliselt jaht küll uppus, kuid seal oli palju asju, mis peaksid ujuma," loodab Arnis väga Eesti inimeste abile. Kes peaks leidma mingeid esemeid või nägema väikest punast jahti, palutakse helistada Arnisele telefonil +371 29235898.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee