Maailm

"TROONIDE MÄNG VENE MOODI" ehk Miks vahetati Ivanov Vaino vastu (8)

Allan Espenberg, 17. august 2016 04:00
ÜLLATUS: Venemaa president Vladimir Putin (keskel, 63) vahetas välja oma administratsiooni ülema. Sergei Ivanovi (vasakul, 63) asemele asus Anton Vaino (paremal, 44).Foto: Reuters / Scanpix
Venemaa president Vladimir Putin vabastas läinud reedel üllatuslikult ametist oma administratsiooni kauaaegse juhi Sergei Ivanovi, andes talle uue töökoha: nüüdsest on Ivanov presidendi eriesindaja looduskaitse, ökoloogia ja transpordi küsimustes. Miks tegi Putin sellise käigu? Mis on Putini kaugemad eesmärgid? Nõnda küsiti nii Venemaa kui ka välisriikide ajakirjanduses.

Kuigi palju aastaid Vladimir Putini üheks lähedasemaks kambajõmmiks olnud ja tema siseringi kuulunud Sergei Ivanov jäi edasi Venemaa julgeolekunõukogu alaliseks liikmeks, säilitades niimoodi mingisugusegi mõjuvõimu, määrati ta tegelikult tähtsusetusse ametisse.

Samal teemal

Ivanovi errusaatmist ei osanud keegi ette näha ja ükski ekspert polnud selleks valmis, hoopis rohkem räägiti peaministri Dmitri Medvedevi võimalikust lahkumisest. Ivanovi lahtilaskmine oli ootamatu kõigile.

Ametlikult teatati, et Ivanov oli soovinud presidendi administratsiooni juhi kohalt lahkuda. Putini sõnul olevat Ivanov nõustunud töötama administratsiooni juhina kuni neli aastat, kuid nüüd olevat sellest saanud juba ligi viis aastat.

"Seetõttu suhtun mõistvalt teie soovi asuda tööle teisele ametikohale," pöördus Putin Ivanovi poole, olles varem andnud allkirja Ivanovi vallandamiskorraldusele.

Ka Ivanov kinnitas, et soovis senise ameti maha panna. Ivanovi asemel sai presidendi administratsiooni ülemaks Karl Vaino pojapoeg Anton Vaino.

Võib-olla oli tõepoolest nii, nagu räägivad Putin ja Ivanov, kuid nn vabatahtlikesse tagasiastumistesse, eriti kui on tegemist Venemaaga, tuleb üsna ettevaatlikult suhtuda.

Sageli ei vasta ametikohtade ümberjagamisega (nõukogude ajast tuntud "seoses teisele ametikohale üleviimisega") kaasnevad selgitused ja põhjendused tõele või on pooltõesed ning tegelik tõde võib teatavaks saada alles aastate pärast.

Igatahes on maailma ajakirjandus sellele meestevahetusele pööranud väga suurt tähelepanu, sest oli ju Ivanov tähtsamaid võtmeisikuid Kremli võimuladvikus.

Kuna Putin või talle lähedased ametnikud pole seda vahetust suutnud usutavalt põhjendada, siis on eksperdid ja politoloogid esitanud hulga versioone selle kohta, miks Ivanov seniselt ametikohalt vabastati.

Arvatakse, et 63aastane Putin soovib võib-olla meeskonda noorendada, teha põlvkondade vahetus. 63aastase Ivanovi asemele määrati ju 44aastane Vaino. Kuid teisalt: miks Putin peaks seda tegema, sest nooremad võivad teda veelgi rohkem pitsitama hakata ja võib-olla organiseerivad millalgi koguni võimupöörde.

Samas on kahtlane, et Vaino suudab enda selja taha koguda rohkem Putini vastaseid kui seda oleks suutnud Ivanov. Pealegi oli Ivanov ühiskondlik ja tuntud poliitik, kuid Vainot ei tea kõik poliitilisse eliiti kuuluvad isegi nägupidi.

On räägitud ka sügavatest vastuoludest Kremlis, mis võisid viia poliitilise raskekaallase Ivanovi väljavahetamiseni. Võimalik, et Putin on sattunud sisepoliitiliselt suure surve alla ja püüab tugevust näidata sellega, et vahetab tuntumaid poliitikuid välja hallimate ja tundmatumate kujude vastu.

Nii on Putin viimasel ajal lasknud lahti ka hulga kindraleid, kubernere ja muid ametnikke. Sellega püüdvat Putin vähendada võimalusi, et talle tekib potentsiaalselt tugevaid ja ohtlikke vastaseid.

Putin valmistub valimisteks?

Veel üheks versiooniks on see, et Putin uuendab oma meeskonda peatsete parlamendivalimiste ja 2018. aasta presidendivalimiste eel ning valmistab lähikonda ette enda järgmiseks ametiajaks (2018–2024), et meeskond oleks valmis Putini "pehmeks" taandumiseks või mittetaandumiseks 2024. aastal.

Võib-olla vabastas Putin Ivanovi administratiivsest tööst seepärast, et ta võiks olla ühiskondlikult rohkem nähtav ja toetada presidenti erinevates olukordades paremini.

Võimalik, et Ivanov kaotas mingil põhjusel Putini usalduse ja seetõttu saadeti ta n-ö loodusesse, grüünesse, pannes juhtima looduskaitsealast tööd, kusjuures vastav töökoht loodi spetsiaalselt Ivanovile.

Võib-olla polnud Putin Ivanovi mõne konkreetse teoga rahul ja püüdis teda ametist lahti lastes avalikult alandada. Ivanov on olnud sõjatööstuskompleksi ja armee kuraator ning on juhtinud sõdu Ukrainas, Süürias ja mujalgi.

Kuna Ukrainaga on olukord läinud nugade peale ja ka hiljutine Krimmi pseudodiversantide afäär ei kulgenud kuigi libedalt, soovis Putin keerulise olukorra tekkimise eest kedagi, näiteks Ivanovi karistada.

Äkki on Ivanovi tervisega midagi lahti ja ta soovis väiksemat koormust, kuid päris Kremlist ära minna siiski ei tahtnud. Pealegi on tähele pandud, et ta polnud viimastel aastatel varasemaga võrreldes enam nii aktiivne.

Ehk oli teguriks ka väsimus. Kõik need probleemid võivad seotud olla poja hukkumisega kaks aastat tagasi, mida Ivanov raskelt üle elas.

Otsib käsutäitjaid?

Kuna Putini eakaaslastest kolleegid ja sõbrad tahavad presidendile üha rohkem nõu anda ja temalt midagi ka vastu saada, siis võib Ivanovi vallandamise põhjuseks olla Putini soov näha lähikonnas nooremaid, ustavamaid ja vastuvaidlematuid käsutäitjaid, kes tema korraldusi ei sea kahtluse alla ja teevad nii, nagu kästud.

Nõnda on määratud mitmele olulisele ametikohale Putini endisi ihukaitsjaid ja luuretöötajaid, kes on Putinile üdini lojaalsed. Sellises kaadrivahetuses nähakse vihjet sellele, et Putin tahab midagi üksinda tegema hakata, ilma oma endiste KGB sõpradeta.

Pealegi on lähenemas Oktoobrirevolutsiooni sajas aastapäev ja sel puhul võiks ju midagi – kas või mõne väikse sõjagi ju korraldada, võiks Putin arutleda.

Üheks variandiks on ka üsna utoopiline võimalus, et Putin ei kavatse 2018 presidendiks kandideerida ja hakkas Ivanovi ette valmistama oma võimaliku järeltulijana, tuues ta rohkem avalikkuse ette ja hakates näitama enam tema inimlikumat külge.

Pole võimatu, et tegu on tavapärase rotatsiooniga ja mingit salapära Ivanovi taandumisest ei maksa otsida. Võib-olla saadeti Ivanov sümboolsele ametikohale määrates lihtsalt väljateenitud puhkusele.

Samal teemal

19.07.2016
VENEMAA VÕIMUTIPPU TÕUSNUD EESTLANE: Anton Vaino – peremehele ustav elukutseline aparatšik
13.07.2016
Ekspert Karmo Tüür: Anton Vainost sai sisuliselt Venemaa mees number kaks
12.07.2016
Putin määras oma administratsiooni juhiks Karl Vaino pojapoja