Ja silmad – nii ausad, nii ausad: Juba tosin aastat vabaduses viibinud Avo Viiol hoidub avalikkuse tähelepanust, kuid tema soovimatus tekitatud kahju hüvitada ei lase juhtumil unustusse vajuda.Foto: Arno Saar
Juhan Haravee 16. august 2016 04:00
Avo Viiolil on jäänud endisele tööandjale tekitatud 544 649 euro suuruse kahju hüvitamiseks vähem kui viis aastat. Mehel pole aga kiiret kuhugi – kui hästi läheb, õnnestub tal pääseda vaid 8000eurose väljaminekuga!

"Kuskil üle 500 euro aastas oleme talt viimasel ajal tagasi saanud ja praeguse seisuga teeb see kokku rohkem kui 5000 eurot," ütleb Õhtulehele kultuurkapitali pragune juht Olavi Laido. "Paraku pole meil rohkem võimalusi, et teda pressida ja maksma sundida."

Kui varem oli kohtuotsusega välja mõistetud võla sissenõudmiseks aega 30 aastat, siis 2011. aasta aprilli alguspäevil jõustunud võlgade ümberkujundamise ja võlakaitse seadus ning sellega seotud muutused teistes seadustes vähendasid tähtaega 10 aastale.

Viioli kohustus hüvitada kultuurkapitalile tekitatud rohkem kui poole miljoni (544 649) euro suurune kahju aegub 2021. aasta aprillis ehk siis umbes nelja poole aasta pärast.

Kui Viiol kavatseb võlamaksmisel seniste aastasummade juurde jääda, ei õnnestu kultuurkapitalil Ida-Virumaal juriidilise nõustamisega tegelevalt Viiolilt rohkem kätte saada kui umbes 8000 eurot, mis teeb kogu kahjusummast vähem kui 1,5 protsenti.

"Aeg-ajalt oleme seda Viioli võla maksmise küsimust arutanud ka kohtutäituriga, kuid ega mingit läbimurret luba temagi," suhtub Laido asja realistlikult, mööndes, et kui alustada Viioli vastu pankrotimenetlust, võivad saamata jääda needki üksikud viiesajalised, mille suhtes väike lootus veel püsib.

Inimlikust seisukohast on Viioli juhtum Laido sõnul märksa mitmetahulisem. "Saan aru, et paljudes tõstab pead õiglustunne, et kuidas pääseb miljoneid (kroone) riisunud mees nii kergelt, ja et rahagi ei suudeta talt kätte saada," räägib Laido.

"Siiski ei tohiks unustada, et Viiol oli ka rohkem kui aasta vangis. Selle aja rahaks arvestamine pole inimlikus mõttes sugugi lihtne."

Laido, kes on avaldanud soovi pärast tänavu oktoobris lõppevat esimesest ametiaega kulka juhina jätkata, ei nõustu nendega, kelle hinnangul pääseb Viiol kergelt tänu puudustele seadusloomes.

"Karistuse on ta juba saanud," ütleb Laido, avaldades lootust, et Viioli juhtumist ei tehtaks järeldust, nagu tasuks piisavalt suure summa eest ka paar aastat trellide taga veeta.

2003. aasta jaanuaris mõisteti kulka endine tegevjuht Viiol süüdi riisumise ja ametiseisundi kuritarvitamisega ametialases võltsimises ja karistati kahe aasta ja kaheksa kuu pikkuse vangistusega ning talt mõisteti välja ka üle poole miljoni euro. 2004. aasta veebruaris vabanes Viiol enne tähtaega vanglast.

Tegelikult oli ta selleks ajaks trellide taga veetnud ühe aasta ja seitse kuud.

Viiolile kuulub Jõhvis asuv Viru Äriteenindus OÜ. Juristiharidusega Viiol on lepingulise esindajana kohtutes abi osutanud ka Ida-Virumaa omavalitsustele ja asjatundlikust mehest peetakse lugu.

Viiol ei ole soovinud vastata küsimustele, miks tal kohtus välja nõutud kahju hüvitamine nii vaevaliselt kulgeb.