TUNNELIS: Pildil on üks paljudest Walbrzychi linna lähistele Teise maailmasõja päevil projekti Riese (Hiiglane) raames rajatud maa-alustest tunnelitest. Sarnases tunnelis võib peituda ka müstiline natside kullarong.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 16. august 2016 04:00
Täna jätkuvad Poolas uue hooga salapärase natside kullarongi otsingud. Aardekütid usuvad, et juba paari päevaga suudetakse natsiajast pärit müsteerium lahendada.

Edela-Poolas Walbrzychi lähistel algavad täna kaevamistööd müstilise natside soomusrongi väidetavas asukohas. Saksamaa ja Poola aardekütid kavatsevad kaevata kolm saja meetri pikkust ja kuue meetri sügavust kraavi.

Töid teostab 35 töölist. "Rong ei ole nõel heinakuhjas. Kui see on olemas, siis me selle ka leiame," ütles agentuurile AFP aardeküttide esindaja Andrzej Gaik. Ta lisas, et tõenäoliselt on rong peidetud maa-alusesse tunnelisse.

Teise maailmasõja lõpus Poolas väidetavalt kadunuks jäänud natside soomusrong erutab meeli juba terve aasta. Mullu augusti keskel tuli uudis, et väidetavalt on kaks aardekütti leidnud üles natside aardeid vedanud rongi ja soovivad saada 10% suurust leiutasu rongis asuvate aarete väärtusest.

Septembri alguseks kruviti tähelepanu üles, sest ka Poola võimud kinnitasid, et müstiline natside soomusrong on tõepoolest leitud ja asub riigi edelaosas Walbrzychi linna lähistel salajases tunnelis, mille sissepääsu lasid natsid Teise maailmasõja lõpul õhku.

Samas lisati, et maa-alusesse tunnelisse peidetud rongini jõudmine võtab aega, sest vajalikud on mahukad pinnasetööd. Samuti hoiatati, et rongi ümbrus võib olla mineeritud, mistõttu saab kaevetöid teha ülima ettevaatusega.

Otsimisoperatsiooni kaasati Poola sõjavägi. Sõdurid puhastasid maa-ala, mille all väidetav kullarong peidus on, tihedast võsast.

Väidetavalt otsisid sõjaväelased rongi ka maa-alustest tunnelitest, kuid loodetud kinnitust rongini jõudmise kohta ei tulnud. Seetõttu tundus, et otsingud on vaikselt hääbunud ja jutud leitud natside rongist on vaid suur bluff.

Novembri algul ilmutasid aardekütid end aga taas. Poolakas Piotr Koper ja tema sakslasest sõber Andreas Richter kinnitasid, et nad ei kahtle rongi olemasolus ning alustavad moodsate seadmete abil koos Krakówi mäeakadeemia ekspertidega uusi otsinguid rongi täpse asukoha määramiseks. Kasutusele võetakse termokaamerad, georadar ja magnetomeeter.

Eksperdid andsid detsembris pärast põhjalikke uurimistöid teada, et nende arvates rongi maa all ei ole. Samas ei välistanud nad, et rongi oletatavas asukohas asub maa all tunnel.

Ekspertide hinnang aardeküttide indu ei jahutanud. Tänavu kevadel teatasid Koper ja Richter, et nad ei loobu soovist korraldada rongi oletatavas asukohas kaevamistöid.

Kõigi kooskõlastuste saamiseks kulus küll arvatust rohkem aega, kuid nüüdseks on kaevamisluba käes ja täna lüüakse labidad maasse. Kaevetöid rahastavad aardekütid, kes on leidnud ka mõne sponsori. Poola ametkonnad otsingutes kaasa lüüa ei soovinud.

Piotr Koper usub, et selgus saabub juba neljapäeval.

Aardekütid soovivad 10% leiutasu

Kui müstiline rong tõepoolest leitakse, siis kellele see kuulub? "Me lähtume sellest, et Poola riigile. Võib-olla ilmuvad ka teised potentsiaalsed omanikud – sakslased ja venelased. Meie leiutasunõue on samuti jõus," kinnitas Piotr Koper.

AARDEKÜTID: Sakslane Andreas Richter (vasakul) ja poolakas Piotr Koper usuvad, et selgus müstilise natside kullarongi asjus saabub juba neljapäevaks. Foto: AFP / Scanpix

"Kui ma leian arvuti või rahakoti, siis on mul õigus 10%-lisele leiutasule," sekundeeris Richter Koperile.

Mis tegelikult rongis peituda võib, see on Koperi sõnul juba teisejärguline. "Juba rong on väärtuslik. Tegemist on sedavõrd uskumatu looga, et igasugune tulemus äratab maailmas tähelepanu," leiab aardekütt, kes usub müstilise natsirongi olemasolusse alates 2008. aastast.

Esialgu saab aga kindlalt väita vaid seda, et otsingupiirkond peidab tõepoolest natside saladusi. Nimelt alustasid natsid 1943. aasta oktoobris Walbrzychi lähistele salaprojekti Riese (Hiiglane) raames suure tunnelisüsteemi rajamist. Ehitustöödel kasutati sõjavange.

Muu hulgas oli sinna kavandatud ka Hitleri staap. Kompleks pidi valmima 1945. aasta augustiks. Selleks ajaks oli sõda aga juba lõppenud.

KAEVAMISKOHT: Ettevalmistustööd natside kullarongi otsimiskohas algasid läinud reedel. Esmalt püstitati selle ümber piirdeaed. Täna alustatakse kaevamistöödega. Foto: AFP / Scanpix

Kuigi suurem osa Riese kohta käivaid dokumente hävitati sõja lõpus, väidavad ajaloolased, et sinna oleks olnud võimalik paigutada kuni 27 000 juhtivat natsi.

Natside kullarongi jahtivad aardekütid on rääkinud, et neidki jahitakse. Väidetavalt on nende tegevuse vastu näidanud suurt huvi üles (müütilised) natsiagendid.