Edgar SavisaarFoto: Teet Malsroos
Pealinn 15. august 2016 10:15
"Meie inimestel on vaja taas usku – usku sellesse, et neil läheb hästi. Seda usku on vast kõige rohkem vähemaks jäänud. Usku, et me tahame olla paremad ja tugevamad," lausub Rahvarinde looja ja vabaduse toonud valitsuse peaminister taasiseseisvuspäeva 25 aasta juubeli puhul Pealinnale antud intervjuus. 

Savisaar pakkus, mida oleks vaja teha, et järgmise 25 aastaga, et Eesti rahvaarv säiliks ega väheneks taas rohkem kui 100 000 võrra, nagu see on juhtunud taasiseseisvumisest saadik. "On vaja töökohti, kus oleks ka hea palk,“ rääkis Savisaar. "Ja meie inimestel on vaja usku – usku sellesse, et neil läheb hästi. Seda usku on vast kõige rohkem vähemaks jäänud. Usku, et me tahame olla paremad ja tugevamad. Praegu on meil tõesti üle 100 000 inimese Eestist lahkunud ja ega ma enamik neist ilmselt tagasi ei tule." 

Savisaar rääkis ka, et terroriõhustiku tõttu liigub Euroopa selgelt sinna poole, et rohkem kruvisid kinni keerata. "Hiljuti tehti inimeste seas üks küsitlus, et kui kauaks nende arvates euroliitu jätkub," selgitas Savisaar. "Enamik arvasid, et ehk maksimaalselt kümme aastat veel. Eks euroliidu jätkumine sõltub ka suurriikide omavahelistest suhetest. Meie jaoks oleks kindlasti turvalisem see, kui USA ja Venemaa muutuksid teineteisele lähedasemaks. See, et Venemaad sunniti olema suur sõber Hiinaga ja ka Iraaniga – ma arvan, et see ei ole maailmale parim lahendus." 

Savisaar käis välja lahenduse ka aina murettekitavamale pagulaskriisile. "Ma paneksin piirid kinni,“ kostis Savisaar. "Kui palju neid inimesi maailmas on, kes naudivad seda, et nad võivad täna aina rännata vabalt ühelt maalt teisele? Aga see turvalisus, mida meile annavad piirid, mida valvatakse või kaitstakse, ma arvan, et see on inimestele täna juba kõige tähtsam." 

Muuhulgas meenutab Savisaar intervjuus ka taasiseseisvumisaega ehk seda, mis juhtus 25 aastat tagasi. "Ma nägin muide vahetult enne 20. augustit ühte unenägu," tähendas Savisaar. "Nägin, et olen Siberis, et mind on asumisele saadetud ja ma elasin ühes muldonnis. Unenäo puänt on see, et kõrval asuvast muldonnist tuli välja Gorbatšov. Eks see oleks võinud nii ka minna – kui me üldse oleksime ellu jäänud. Iseseisvuse väljakuulutamise esimestel päevadel ei juhtunud meiega midagi seepärast, et kõigepealt oli vaja võimu muuta üleval, ehk Moskvas. Pärast seda oleks ka meieni jõutud." 

Loe intervjuud Pealinna portaalist!