Eesti uudised

Laaneots: Venemaa hirmutab Ukrainat ja heidutab massiivsete õppustega NATOt (36)

Siim Randla, 15. august 2016 04:00
Ants Laaneotsa sõnul on Venemaal peetavad õppused ka jõudemonstratsioon läänele.Foto: Arno Saar
Venemaal augustis peetavad suurõppused ei toimu ainult Lääne sõjaväeringkonnas, vaid samal ajal kolmes regioonis ja kannavad erukindrali, praeguse riigikogulase Ants Laaneotsa arvates jõudemonstratsiooni eesmärki Ukrainale ning näitavad Läänele, sealhulgas NATO-le, et ka Venemaal on sõjalised liitlased.

Eestiga piirnevas Lääne sõjaväeringkonnas korraldatakse 13.–19. augustil peamiselt Pihkva ja Leningradi oblastite polügoonidel staabiõppus "Koostegevus 2016", milles osalevad Vene Föderatsiooni Lääne sõjaväeringkonna (SVR) ja õhudessantvägede üksused, samuti Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni (KJLO) valmiduskontingenti kuuluvad üksused Valgevenest, Kasahstanist, Armeeniast, Tadžikistanist ja Kirgiisiast. Kokku ligi 6000 sõjaväelast ja kuni 1000 ühikut tehnikat.

"Õppus toimub kahes etapis ja näib, et selle peamisteks eesmärkideks on KJLO riikide üksuste koostöö harjutamine ning poliitiliselt poolelt Ukraina hirmutamine ja demonstreerimine NATO-le, et ka Venemaal on sõjalised liitlased," räägib Ants Laaneots.

Kaspia mere edelaosas peetakse 15.–20. augustil taktikaline õppus Vene merelaevastiku Kaspia flotilli löögijõududega. Selles osalevad raketilaevad

Tatarstan, Dagestan ja raketikaatrid Grad Svijaž, Veliki Ustjug ning hulk toetuslaevu. Õppusel on mitu etappi: harjutatakse flotilli üleviimist sõjaaja koosseisu, toimuvad rakettide ja suurtükkide laskmised laevadelt operatiivolukorras, mis on maksimaalselt lähedane sõjalistele oludele.

Venemaa Ida sõjaväeringkonna neljas regioonis toimub alates 9. augustist ringkonna ülema kindralpolkovnik Sergei Surovikini juhtimisel väekoondiste ja üksuste lahinguvalmiduse kontroll. Häire korras on tõstetud üles kahe väliarmee staabid ja neile alluvad väekoondised ning üksused Baikalitaguses ja Habarovski kraides ja Amuuri ning Juudi autonoomsetes oblastites.

"Üksused on viidud koondumispiirkondadesse, paljudel neist tuleb sooritada kombineeritud, kuni 1500 km pikkune rännak tundmatutele polügoonidele, kasutades oma tehnikat, õhu- ja raudteetransporti ning täita seal pandavad lahinguülesanded," teab Laaneots.

"Putin, kui Vene Föderatsiooni relvajõudude kõrgem ülemjuhataja harjutab endiselt oma suurte maa-, õhudessant-, õhu- ja mereväe väekoondiste juhtimist ning koostööd KJLO liitlaste üksustega pikamaarännakutel ning operatiiv- ja taktikalise tasandi operatsioonidel ning ähvardab Ukrainat kallaletungiga. Õppused on ka jõudemonstratsioon läänele. Praegusel ajal need suurõppused Eestile otsest ohtu ei kujuta."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee