Eesti uudised

Jürgen Veberi firma ei ole huvitatud EASiga sõlmitud kokkulepete täitmisest (20)

Maarit Stepanov, 14. august 2016 17:24
JÜRGEN VEBER: Mustkunstnik leiab, et raha tagasimaksmine annab vabaduse.Foto: STANISLAV MOSHKOV
Mustkunstnikuna tuntud Jürgen Veber ei tee saladust, et Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega sõlmitud lepingu täitmine teda ühel hetkel lihtsalt enam ei köitnud, sest esile olid kerkinud uued väljakutsed. Seega tuleb toetuseks saadud 133 595 eurot tagasi maksta.

Vendade Jürgen ja Jesper Veberi ettevõte JJV Productions sai viis aastat tagasi EASilt rahastuse projektile, mille eesmärgiks oli saada jalg Ameerika meelelahutusmaailma ukse vahele. Jesper Veberi sõnul eksivad meediakanalid liiga sageli arvates, et projekti eesmärgiks oli Ameerika turu vallutamine  etendusega "The Path of Wonders". Ta rõhutab, et etendus sai küll toetuse, kuid tegemist oli hoopiski kasvutoetusega valgustustehnika ostmiseks. Venade sõnul toetas EAS rahaliselt üldisemat Ameerika turule sisenemist ja kontaktide loomist.

Samal teemal

Aastate jooksul tekkinud kontaktid tõid kaasa uusi võimalusi ja ühel hetkel sai Veberitele selgeks, et EASiga sõlmitud kokkulepped ei tundu enam huvitavad: "Seisin korraga olulise valiku ees: kas jätkata alustatuga ja siduda ennast aastateks turvalise, aga mitte pikas perspektiivis huvi pakkuva lepinguga või minna vastu täiesti uuele väljakutsele ning proovida teha midagi sellist, mida kunagi varem tehtud pole," selgitab mustkunstnikuna tuntud Jürgen Veber. Mees andis endale aru, et uuel suunal on esialgsest erinev ajaraam ja EASi ees võetud kohustused ei pruugi ette antud tähtaegadeks täituda. Sellest hoolimata tundus lepingust taandumises ja raha tagasimaksmises olema rohkem plusse kui miinuseid.Kuna otsuse suunda muuta langetasid vennad ise, on nad EASi nõudega toetus tagastada päri.

Kõnealuse toetuste puhul on tegemist avaliku rahaga, mistõttu on mustkunstnikult nõutud pidevat aruandlust tema toimetustest. Jürgen Veberile see ei sobinud, sest nii kadus vabadus langetada otsuseid oma äranägemise järgi: "Projekte tuli valida lokatsiooni põhiselt ja mitte selle järgi, mis hetkel huvi pakkus. Nagu plaanimajandus. Pidevalt käis justkui mingite mahtude täitmine," selgitab ta.

 Mustkunstniku silmis annab toetuse tagastamine vabaduse: "Nüüd kus raha tagasi makstud saab, ei pea ambitsioonikamaid eesmärke jahtides kellelegi aru andma. Saab rääkida jälle rohkem sisulistest asjadest. Näiteks uutest põnevatest illusioonidest."

Kuigi Jürgen Veberi sõnul sai esialgselt teelt kõrvale astumisega võetud suur risk, siis langetatud otsust ta hetkel ei kahetse. Kohustustest vabanemine on pannud teda tundma niivõrd kergelt, et ta võrdleb end liblikaga aasal, kes lendleb õielt õiele. Sealjuures annab ta endale aru, et alati ei pruugi unistused täide minna.

 Uutest eesmärkidest mustkunstnik veel rääkida ei soovi, kuid loodab, et peatselt võib tehtud töö vilju näha. Igal juhul annab ta vihjeid, et praegused plaanid on suuremad kui varem. "Väga huvitav aeg on," jääb Veber salapäraseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee