Priit Dieves Foto: Alar Truu
Juhan Haravee 13. august 2016 04:00
"Minule isiklikult on töövaidluskomisjoni otsus väike negatiivne tagasilöök, kuid see on suur negatiivne tagasilöök tervele ühiskonnale," tõdeb demograafilisi probleeme avalikult lahanud Järva-Jaani gümnaasiumi endine ühiskonnaõpetuse õpetaja Priit Dieves. Sõnavabadust läheb ta nüüd kaitsma kohtus.

9. juunil vallandas Järva-Jaani gümnaasiumi direktor Raigo Prants sama kooli ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Priit Dievese, tuues põhjuseks, et tema alluv avaldas Õhtulehes arvamusartikli "Lastetud naised, laske oma ülikõrge latt alla!". Direktori hinnangul käitus Dieves arvamust avaldades ebaeetiliselt ja kohatult.

Dieves oli otsustanud pahaaimamatult polemiseerida 28. mai Õhtulehes ilmunud Sirje Rattuse artikli "Olen 28 ja tunnistan, et olen oma meheotsinguga täiesti meeleheitel" üle.

Tõele au andes oli noore pedagoogi hingel paar varasematki direktori fikseeritud möödalasku suhtlemisel õpilastega, kuid viimaseks tilgaks saanud just fakt, et Dieves oli võtnud julguse avaldada arvamust ühiskondlikult tundlikul teemal.

Vallandatud õpetajat asjade selline areng mõistagi ei rahuldanud ja ta pöördus kaebusega töövaidluskomisjoni.

Neljapäeva hilisõhtul laekus Dievese elektronposti Pärnu töövaidluskomisjoni otsus, millega tema kaebus jäeti rahuldamata.

"Meie kõigi sõnavabadus on saanud tõsise tagasilöögi," tõdeb Dieves. "Töövaidluskomisjon on välja saatnud signaali: kõik tööandjad võivad oma alluvad töölt lahti lasta arvamuse avaldamise eest.

See tähendab aga vaikiva ajastu saabumist. Minu meelest on see otsus ekslik ja seetõttu olen otsustanud pöörduda edasi maakohtusse. Minu vallandamisega on rikutud minu põhiõigusi ja -vabadusi ning ma ei saa sellega leppida.

Nüüd ja edaspidi kavatsen seista veelgi jõulisemalt sõnavabadust austava demokraatliku Eesti ühiskonna eest."

Tähelepanuväärselt vaid naistest koosnevale töövaidluskomisjonile ei meeldinud Dievese sõnul juba talle pahanduse kaela toonud kirjutise pealkiri "Lastetud naised, laske oma ülikõrge latt alla!".

Nagu Dieves on mõista andnud, jätkab tema oma võitlust kitsarinnalisusega kohtus.

Käed rüpes pole vahepeal istunud Dievese oponent Järva-Jaani gümnaasiumi direktor Raigo Prants, kes saatis sel nädala alluvatele tutvumiseks ametijuhendite uuendatud variandi.

Kui õpetajatel tekib nüüd soov edastada oma seisukohti avalikus- ja sotsiaalmeedias, tuleb need kooskõlastada kooli direktoriga.

Töövaidluskomisjon ühiskonnas üldtunnustatud väärtustest

Väljavõte töövaidluskomisjoni otsusest: "Komisjon leiab, et eelnimetatud artikli kirjutamisel kooliõpetajana oli avaldajalt (Priit Dieves) oodatav Eesti ühiskonnas üldtunnustatud väärtushinnangute edasiandmine, milleks demokraatlikus ning mõlemat sugupoolt võrdselt kohtlevas riigis ei saa olla naiste poolt möönduste tegemine oma haridusele ja tööalasele karjäärile. Seega ei väljendanud avaldaja artiklis ühiskonnas üldtunnustatud väärtusi."

Samal teemal

Kommentaarid  (40)

Ettevõtja Järvamaalt 15. august 2016 00:38
Õige! Ma nõuan juba tööle võtmisel, et töötaja ei kuuluks ametiühingusse, ei kritiseeriks oma leivaisa ei avalikult ega salaja. Kõik kirjad tuuakse mulle retsenseerida. Kergemate eksimuste korral lasen kätekõverdusi teha ja tööeeskirjasid kollektiivile valjusti ette lugeda. Töölised ütlevad, et neile meeldib. Tubli see sotsist direktor. Nii saab kord majja.
Leie Põhikool 14. august 2016 20:30
Töötasin koolis päris mitu aastat. Selle aja jooksul suutis joodikust diktaator Tiit Kurvits ühel või teisel ettekäändel vallandada või sundida lahkuma kõik võimekad pedagoogid, kes ei laulnud talle sobilikku laulu või ei pugenud. Nüüd on sama tüüp Viljandis taas kooli direktoriks (ÕL on aastate vältel esilehel kajastanud kahte juhtumit seoses temapoolse õpilaste peksmisega).
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS