VÄNDATA ON LÕBUS: Vesijalgratas pakub peale lõõgastuse ka parasjagu füüsilist koormust. Foto: vesijalgrattamatkad.ee
Piret Parik 13. august 2016 04:00
Suvel on hea aeg maha võtta ja mõnele väikesele saarele sõita. Aga millist transporti eelistada?

Ilusa ilmaga on liinilaevadele raske kohti saada, aga alati võib saarele minekuks üürida paadi. Paadilaenutuse Liuglev Konn omanik Jörgen Kohal soovitab paadiga sõita saarele piknikule, samas võib selle pidada ka keset merd. Kõigepealt aga tuleb ilmaoludesse süveneda – kui need on sobivad, alles siis võib sõitma minna.

Sama oluline kui ilm on juhtimisõigus. Kui veesõiduki purjepind on kuni 25 ruutmeetrit ja mootori võimsus kuni 25 kilovatti, ei nõuta väikelaevajuhi tunnistust.

Sel juhul võib sõita ainult valgel ajal ja hea nähtavuse korral merel kuni viie meremiili kaugusel ja sisevetel kuni üheksa kilomeetri kaugusel kaldast. Kui on olemas väikelaevajuhi tunnistus, siis pole kaugusepiiranguid.

Väikese kummipaadi puhul soovitab Jörgen siiski jääda pigem ranna lähedale ja hoiduda kõrgetest lainetest.

Paadi laenutamine ööpäevaks maksab 40 euro ringis. Selle eest saab ka vajaliku turvavarustuse, aga kütuse eest tuleb juurde maksta. "Kõik oleneb juhist ja kiirusest, kuid 13–14eurose paagitäiega peaksid päevased sõidud tehtud saama," ütleb Jörgen.

Jaht või kaater koos kapteniga

Jahte ja kaatreid üüriva firma Merele kapten Marko Pomerants soovitab saarele sõites eelistada purjekat. "Purjetades ei saada sind mootorimüra ja lained ei mõjuta nii palju kui kaatreid. Mootorpaadid võtavad aga kohutavalt palju kütust ja on väga lärmakad," nendib ta.

Nagu paadiga sõites, mängib ka purjetades ja kaatriga sõites ilm suurt rolli. "Kui päike paistab, tahavad kõik korraga merele minna. Minu meelest on aga vihmase ilmaga samuti väga mõnus merel olla," nendib Marko.

Üldiselt üüritakse jahte ja kaatreid koos kaptenitega, seega üürijal ei ole selleks mingeid lube tarvis. Laenutuse tunnihinnad algavad 65 eurost ning küünivad sõltuvalt sõidukist ja nädalapäevast 200 euroni.

Summa sisse on arvestatud nii kapten, kütus kui ka turvavarustus ja sõitma mahub – sõltuvalt alusest – viis kuni üksteist inimest.

Kes arvas, et vesijalgratas on mõeldud vaid siseveekogul lõbusõiduks, siis teadku, et uue põlvkonna vesijalgrattaga saab ka merele minna. Vesijalgrattamatku korraldav Pavel Sander kinnitab, et sõiduvahend on ohutu ja sobib ka alates 135 cm pikkustele lastele.

Vesijalgratta laenutaja peab arvestama eeskätt ilmaga ja riietuma vastavalt sellele, matkale minnes võiks varustada end joogivee ja näksidega, soovitab Pavel. Nemad korraldavad Pedassaarele ja tagasi umbes viiekilomeetriseid rattaretki (hind 20 eurot).

Saarele saab ka lennata. Lennukiüüri pakub näiteks Pakker Avio. Piloodipabereid pole vaja, küll aga peab rahakott puuga seljas olema. Lennutund maksab 320 eurot, kopteri eest küsitakse 540 eurot tunnis.

Elamuslend on rahakotisõbralikum

Piret Prääts Pakker Aviost ütleb, et kõige sagedamini tellitakse neilt hoopis huvilende. 12minutiline lennusõit maksab 100–120 eurot ja viieminutiline kopterisõit 60 eurot. "Sageli soovivad inimesed näha oma kodukohta või mõnda vaatamisväärsust," märgib Piret.

Kuigi helikopteriga saab lennata ka punktist A punkti B, on lühikesed elamuslennud taskukohasemad, kinnitab North Sky juhataja Meeme Luik.

Päris kilomeetrihinda nagu taksol, North Sky helikopteritel pole, kuid õhusõit Tallinnast Kuressaarde ja tagasi läheb kolmele inimesele maksma 3000 euro ringis. Lennata võib näiteks ka Soome, aga see tähendab juba suuremat kopterit ja kõrgemat hinda.

Palju rent või lõbusõit maksab? (paadilaenutus.eu)

Paat+haagis 40€/24h, 70€/48h

Lisandub 100€ tagatisraha

merele.ee

Jaht 65-200€/1h

Kaater 100€/1h

vesijalgrattamatkad.ee

Matk Pedassaarele 20€ inimene

Lõbusõit rannikul 5€/0,5h, 9€/1h

pakkeravio.ee

Lennuk 320€/h, kopter 540€/h

Huvilennud Tartus 100 ja Tallinnas 120€; kopteril 60€

summukas.ee

Elamuslennud

5 minutit 45€/1 reisija ja 125€/3 reisijat

10 minutit 250€/3 reisijat ja 15 minutit 350€/3 reisijat

Ekstreemlend 140€/5 minutit

Tellimuslennu tunnihind alates 900€

Kust veel veesõidukeid laenutada?

paadirent.ee, bellmarine.ee,

parvematkad.ee, paadisoit.ee,

peipsile.ee, randverepaadirent.ee,

kaatrirent.ee, kaatri-rent.ee,

kaatrirent.eu, purjetamine.com,

sailing.ee, nordsail.ee,

tackmerair.ee