Maailm

Minsk areneb hoogsalt, kuid Valgevene majandus kiratseb. Kas rahareform aitab? (11)

Vambola Paavo, 13. august 2016 04:00
PRESIDENT JA NEIUD: Valgevenet juhib juba 22 aastat autoritaarne president Alaksandr Lukašenka, kes saab 30. augustil 62aastaseks. Pildil on ta koos tänavuste missikandidaatidega.Foto: Reuters / Scanpix
President Aleksandr Lukašenka juhitav Valgevene saavutas mullu Euroopa suunal läbimurde ja on väljumas isolatsioonist. Paljud sanktsioonid on tühistatud ja nüüd arendatakse koostööd Austria, Saksamaa ja Itaaliaga. Sellest hoolimata riigi majandus kiratseb.

Valgevene pealinn Minsk meenutab hiiglaslikku ehitusplatsi. Viimase kümne aastaga on linnapilti kerkinud kümneid pilkupüüdvaid ühiskondlikke hooneid nagu olümpiaküla, uus jäähokikeskus 25 000 pealtvaatajale ja presidendipalee. Rääkimata tänapäevastest elamurajoonidest.

Riik, mida juhib president Aleksandr Lukašenka saavutas eelmisel aastal läbimurde ka Euroopa suunal ja on väljumas isolatsioonist. Paljud sanktsioonid on tühistatud ja nüüd arendatakse koostööd Austria, Saksamaa ja Itaaliaga. Mitmed lääne lennufirmad on avastanud sihtpunktina Minski.

Põhilised ehitajad on hiinlased

Riigis, kus keskmine palk jääb meie vääringus 270–310 euro vahele, vuravad tänavatel samasugused uued autod nagu Tallinnaski. Jääb arusaamatuks, kuidas suudetakse tasuda neljarattaliste eest liisinguid, mille kuumaksed on samasuured kui meilgi.

Valgevenelased armastavad endi kinnitusel palju reisida. Lemmiksihtkohad on Vahemere rannik, Dubai, Indo-Hiina ja India. Seegi maksab. Kusagil peab peituma lisasissetulek, millest võõrastele ei räägita.

Kolmetoalise korteri kommunaalkulud kuus jäävad Minskis 27 euro ringi. Presidendipalee, kus poolteist aastat tagasi allkirjastati seni täitmata Ukraina rahulepped on pealinna turvatuim koht. Riigi alamad presidenti ei kiru, pigem on suhe soosiv.

TURVATUIM KOHT: Presidendipalee, kus poolteist aastat tagasi allkirjastati seni täitmata Ukraina rahulepped on Valgevene pealinna turvatuim koht. Foto: Vambola Paavo

Lukašenka käsul rajati Mašerovi prospekti äärde olümpiaküla, kuhu riik kingib tasuta avarad korterid spordisangaritele, kes on toonud medaleid ja kuulsust maailma- ja Euroopa meistrivõistlustelt ning olümpiamängudelt. Sama katuse all asub Valgevene olümpiakomitee peakorter.

OLÜMPIAKÜLA: Presidendi käsul rajati Minskis Mašerovi prospekti äärde olümpiaküla, kuhu riik kingib spordisangaritele tasuta avarad korterid. Sama katuse all asub Valgevene olümpiakomitee peakorter. Foto: AFP / Scanpix

Sport on Valgevenes au sees ja seda soositakse riiklikult. Makstakse stipendiume nii noortele kui ka juba kuulsust toonutele. Noorsportlastele on elamine tasuta. Midagi ei pea maksma varustuse, laagrite ega kojusõidu eest. Sportlase ülesanne on treenida.

Alkoholismi ja halbade harjumuste vastu võideldakse riigis tervislike eluviiside propageerimisega. Omapärane on Valgevenes töötuse vastu võitlemine. Töö kaotanut peab riik üleval ja toetab kuus kuud ja mitte päevagi rohkem.

Selle ajaga ei kaota inimene tööharjumusi ega muutu lodevaks. Poole aastaga tuleb leida uus töökoht või vastu võtta riigi pakutu. Viimane on seotud sotsiaalsete ametitega nagu muruniitmine ja parkide korrashoid ning prügivedu.

Sellistel kohtadel töötajad kannavad erksat oranži värvi riietust ja on linnapildis kergesti äratuntavad. Kui poole aastaga tööd ei leia tuleb hakata hoopis riigile maksma tarbitud hüvede eest. Seda keegi ei soovi.

Juuli algul toimus rahareform

Juulikuu algul tehti Valgevenes rahareform, mida valitsus lükkas mitu korda edasi. Algselt pidi see toimuma 2009. aastal. Kupüürid olid valmis trükitud ent seletamata põhjustel öeldi viimasel minutil stopp. Äsjast reformi võib nimetada denominatsiooniks, vanadelt kümnete tuhandete väärtusega kupüüridelt võeti ära neli nulli.

RAHA­REFORM: Juuli algul lasti Valgevenes käibele uued rublad. Kui enne sai Valgevenes ühe euro eest 22 400 rubla, siis nüüd 2,24 rubla. Foto: AFP / Scanpix

Üleöö muutus kõik lihtsaks ja eurooplasele vastuvõetavaks. Praeguse kursi järgi saab ühe euro eest 2,24 uut rubla. Imestust tekitab see, et paralleelselt käibivad kuni aasta lõpuni nii uued kui ka vanad rahatähed. Valuutavahetuses saad eurode vastu uue raha.

Rahareformiga oli mitu häda. Praegu on ringluses 5-,10-, 20- ja 50rublase nominaalväärtusega kupüürid. Trükitud on ka 100-, 200- ja 500-lised rahatähed, aga neid kusagilt ei leia. Ühe versiooni järgi ei ole suuri kupüüre lihtsalt jõutud valmis trükkida ja need ilmuvad ringlusesse alles sügisel.

Teise kohaselt on kupüürid küll olemas, aga pole veel jõutud laiali vedada. Kolmas versioon on ka. Valitsus ei taha suuri rahatähti teadlikult ringlusesse lasta ja loodab vältida inflatsiooni. Ka kauplustes valitseb suur segadus kuna arveldatakse korraga nii vanas kui ka uues rahas. Hinnadki on poodides näidatud kahes vääringus.

Majandust varjutab kriis

Veel mõni aasta tagasi hoogsalt arenenud Valgevene majandust varjutab praegu kriis. Oma osa on selles Euroopa Liidu rakendatud Venemaa vastastel sanktsioonidel. Kui paar aastat tagasi võisid turismibussid Minski kesklinnas vaba kohta otsima jäädagi siis nüüd pole parkimine probleem.

Tühjad teed: Kahe aasta eest oli riigi teedel vilgas veokite liiklus, praegu on hästi kui viie minuti tagant mõni raskeveok vastu tuleb. Foto: flickr/jo sau

Kahe aasta eest oli riigi tasulistel kiirteedel vilgas veokite liiklus, praegu on hästi kui viie minuti tagant mõni raskeveok vastu tuleb. Majandus on tihedalt seotud suure idanaabriga.

Vähendatud on tänavavalgustust. Miri lossikompleks oli kunagi nii valgustatud, et seda võis näha kosmosest, nüüd valitseb seal pimendamine. Valguse mahavõtmiseks on riik leidnud proosalise põhjuse.

VAATAMISVÄÄRSUS: Hrodna oblastis asuv Miri lossikompleks kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse. Foto: Vambola Paavo

Propageeritakse rohelist mõtlemist ja elulaadi ning ei raisata arutult elektrienergiat, mille tootmiseks on vaja kivisütt või vett.

Valgevene on ehe. Siin kohtuvad kunagine nostalgia ja tänapäev. Kiirteed, need on kõik tasulised ja ideelses korras. Isegi teeperved on hooldatud ja niidetud. Et keegi viskaks Minskis koni või prahi maha ei tule kõne allagi. Pettuma peavad needki, kes lähevad otsima Lukašenka hiigelpannoosid ja loosungeid, neid seal lihtsalt pole!

Samal teemal

15.03.2017
Valgevenes protestitakse "sotsiaalsete parasiitide maksu" vastu