PUHKUSEL: Suurbritannia peaminister Theresa May (pildil koos abikaasa Philip Johniga) naudib Šveitsis puhkust. Foto: Reuters / Scanpix
Tiina Tamman, London 13. august 2016 04:00
Suurbritannia peaminister Theresa May veedab alates eilsest koos pankurist abikaasaga Šveitsis kahenädalast puhkust. Mõlemad on kanged mägironijad. Nad tutvusid muide ülikooli ajal, aga tõsine tutvus tekkis neil väitlusklubis, kus teemaks oli: "Miks on seks nii tore asi?"

Täna möödub aga täpselt kuu päevast, mil riigipea, kuninganna Elizabeth II, volitas siseministri Theresa May (59) jaanipäeva paiku toimunud rahvahääletuse järel uut valitsust moodustama.

Mayl kulus paar päeva, et vallandada pea kõik eelmisesse valitsusse kuulunud mehed ja naised. Uueks rahandusministriks sai Philip Hammond (Euroopa Liidu pooldaja), välisministriks Boris Johnson ja siseministriks Amber Rudd (mõlemad Brexiti pooldajad).

Ka teiste ministeeriumite etteotsa sai nii euroskeptikuid kui ka Euroopa Liidu pooldajaid. Edasi oma kohale jäi aga näiteks kaitseminister Michael Fallon.

Uuel valitsusel on esialgu "mesinädalad" – see tähendab, et kriitikat on vähe. Augusti alul toimunud küsitluse kohaselt on 46% rahvast rahul otsusega Euroopa Liidust lahkuda, ehkki 42% arvas, et lahkumine oleks vale.

Toetus May juhitavale konservatiivide parteile seisab samuti 42% juures, kusjuures opositsioonis olevat leiboristide parteid toetab 28%. May kinnitas kohe ametisse astudes, et tema valitsus viib ellu rahva tahte – seega Euroopa Liidust lahkumine ehk Brexit tuleb.

Hiljem Brüsselis teatas ta küll, et paragrahv 50, mis algatab liidust lahkumise protsessi, läheb käiku alles aastavahetusel.

Esimese kuu kõige pakilisemad probleemid on tekkinud seoses tuumajaama ehituse ja laste vastu suunatud seksuaalkuritegude komisjoniga. Tuumajaamaprojekt Hinkley Point Lääne-Inglismaal, milles osanikeks on nii Prantsusmaa (ehitusfirma EDF) kui ka Hiina (rahastaja CGN), on tegelikult eelmise valitsuse algatus.

Uut elektriallikat on riigil hädasti vaja ning endine rahandusminister George Osborne oli väga uhke, et tal õnnestus kaasata hiinlased. Juuli lõpus, kui leping pidi allkirjastatama, teatas aga May ootamatult, et valitsusel on vaja asja uuesti läbi vaadata ning lõplik otsus tehakse alles sügisel.

Vaatlejate meelest võib see tähendada projekti läbikukkumist. On kuulda, et May hiinlasi eriti ei usalda, liiati niisuguse strateegiliselt tähtsa projekti puhul.

Juurdlus sai alguse kunagise teletähe Jimmy Savile’i kuritegudega, mis on viinud massiliste süüdistusteni küll üksikisikute, aga ka näiteks internaatkoolide vastu. Ent augusti alguses astus tagasi juba kolmas komisjoni juht.

Praeguseks on küll määratud uus juht (Alexis Jay), ent kriitikud küsivad, kas seegi on sobiv isik ning kas terve juurdlus pole mitte liiga lai, hõlmates tervet Inglismaad ja Walesi viimase 60–80 aasta raames.

May tahab võtta laenu infrastruktuuri ehitamiseks, vaos hoida riigi tippjuhtide palku, reformida parlamendi ülemkoda, luua uut tööstuspoliitikat, vähendada valitsusnõunike arvu, võib-olla isegi avada uusi gümnaasiumilaadseid koole (grammar schools).

Konservatiivide ülekaal parlamendis on samas nõrguke – vaid 12 saadikut. Parlamendiliikmete seas on ka neid, kes võivad vastu seista mitmele May kavandatud plaanile.

Ka opositsioonilt pole konstruktiivset kriitikat oodata, sest leiboristid tegutsevad sisesõja rindel ja käivad kohut uue liidri valimise üle.

Owen Smith, kes tahab senist juhti Jeremy Corbynit kõrvale lükata, plaanib muide korraldada uut referendumit, mis võiks nullida juunis tehtud otsuse Euroopa Liidust lahkuda.

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

Tööpõlgurile... 13. august 2016 09:39
atsa krt. Kõigest kuu ametis ja kohe puhkusele??? kes krt tööd siis teeb kui me kõik niimoodi käitume?
Demokraatlik Suurbritannia funktsioneeribki hästi ka ilma 13. august 2016 09:37
mingi konkreetse ametniku otsese osalemiseta . Olukord on vastupidine Mandri-Euroopa sotsiaaldemokraatlikes hooldusriikides kus näiteks ilma president Hollandi kaastundeavaldusteta ja seisukohtadeta ei tulda toime ühte päevagi.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS