Maailm

Mis toimub? Putin valas vinduma jäänud Ukraina konfliktis õli tulle (26)

Aadu Hiietamm, 12. august 2016 04:00
KURI: Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul ei otsi praegused Kiievi võimud probleemidele lahendust läbirääkimistel, vaid lähevad üle terrorile ning see on väga ohtlik mäng, mida ei saa lubada. Foto: AFP / Scanpix
Venemaa president Vladimir Putin leppis teisipäeval Peterburis toimunud kohtumisel ära Türgi ametivenna Recep Tayyip Erdoganiga ning leidis kohe ka uue vaenlase. Juba järgmisel päeval süüdistas ta Ukrainat terrorismis seoses diversantide väidetava katsega tungida Krimmi.

Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus FSB tegi kolmapäeval avalduse, milles väideti, et Krimmi üritasid Armyanski linna lähistel 7. ja 8. augusti öösel tungida Ukrainast saadetud diversandid.

Samal teemal

Rünnakute tagasitõrjumisel sai surma FSB töötaja ja Vene sõjaväelane. Kaks diversanti tapeti ja viis peeti kinni. Sündmuskohalt leiti 20 lõhkelaengut ja muud relvastust, mis on kasutusel Ukraina relvajõududes.

FSB lisas, et Krimmis likvideeriti ka Ukraina luure agentide võrgustik, mis aitas terroriakte planeerida. Vahistatute seas on näiteks Zaporižžjast pärit Ukraina kodanik Jevgeni Panov, keda FSB nimetas Ukraina luure kaastöötajaks. FSB rõhutas, et mees annab rünnaku kohta tunnistusi.

Arvestades, et Venemaa ja Ukraina suhted on olnud pingelised juba kaks ja pool aastat ning pea iga päev tuleb ka teateid tulevahetustest ja hukkunutest Ida-Ukrainas, siis jäi FSB teade Ukraina diversantidest esialgu suurema tähelepanuta. Olukord muutus, kui samal teemal võttis jõuliselt sõna Venemaa president Vladimir Putin.

Ajakirjanik uuris Kremlis toimunud Vladimir Putini ja Armeenia presidendi Serž Sargsjani ühisel pressikonverentsil, millised on perspektiivid Normandia formaadis (Ukraina, Venemaa, Saksamaa ja Prantsusmaa) kohtumise korraldamiseks 4. ja 5. septembril Hiinas toimuva G20 tippkohtumisel. Eriti kui arvestada, et Vene eriteenistused nurjasid Ukraina eriteenistuste terroriaktid Krimmis.

ARSENAL: Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus (FSB) avaldas video, millel väidetavalt näeb Krimmi tungida tahtnud Ukraina diversantidelt ära võetud lõhkelaenguid ja muud relvastust. Ukraina võimude kinnitusel kuulub Venemaa jutt Krimmis kahjutuks tehtud diversantidest fantaasia valdkonda. Foto: Youtube

Oli näha, et Putin ootas niisugust küsimust. Ta ütles, et tegemist on väga äreva informatsiooniga ning sellistes tingimustes on Hiinas Normandia formaadis kohtumise korraldamine mõttetu. Putini sõnul ei otsi praegused Kiievi võimud probleemidele lahendust läbirääkimistel, vaid lähevad üle terrorile ning see on väga ohtlik mäng, mida ei saa lubada.

Porošenko: Venemaa fantaseerib

Ukraina president Petro Porošenko ütles vastuseks Moskva süüdistustele, et tegemist on Venemaa fantaasiatega, mida kasutatakse ettekäändena uueks sõjaliseks ähvarduseks.

Ta rõhutas, et süüdistused nagu korraldaks Ukraina okupeeritud Krimmis terrorirünnakuid, on sama mõttetud ja küünilised kui Venemaa juhtkonna teated Vene vägede puudumise kohta Donbassis.

Porošenko kinnitas, et Ukraina on pühendunud Krimmi okupeerimise lõpetamisele eranditult poliitiliste ja diplomaatiliste vahenditega.

Ka Ukraina kaitseministeerium ja julgeolekuteenistus lükkasid FSB teate ümber.

Krimmis vahistatud väidetava Ukraina luuraja Jevgeni Panovi vend Igor Koteljanets ütles, et Zaporižžja elektrijaamas autojuht-elektrikuna töötav Jevgeni läks laupäeva hommikul sõpradega kohtuma ning kadus jäljetult. Seetõttu usub Igor, et FSB röövis venna ning praegu pekstakse temast ülestunnistusi välja.

Venemaa meedias avaldati eile hulga materjale Ukraina diversantide plaanidest Krimmis. Tuntud ärileht Kommersant teatas viitega kinnipeetute tunnistustele, et kavas oli korraldada kuurordis mitu plahvatust, et külvata puhkajate seas paanikat ning tappa sellega turism. Seejuures sooviti hoiduda inimohvritest.

Venemaa president Vladimir Putin korraldas eile ajendatuna Ukraina diversantide väidetavast rünnakust julgeolekunõukogu nõupidamise, millel arutati lisameetmeid Krimmi elanike ja eluliselt tähtsate objektide julgeoleku tagamiseks.

Aksjonov: diversandid tuleks piiril üles riputada

Krimmi juht Sergei Aksjonov nägi eile tehtud avalduses Ukraina diversantide rünnaku taga USA välisministeeriumi suunavat kätt, sest üksi ei jaguks Ukraina võimudel selliseks ettevõtmiseks julgust.

Venemaa väidetele Ukraina diversantide rünnakust reageeris Twitteri vahendusel ka USA suursaadik Ukrainas Geoffrey R. Pyatt. Ta rõhutas, et USA valitsus ei ole leidnud Venemaa värsketele süüdistustele Ukraina aadressil mingeid kinnitusi.

Pyatt lisas, et Venemaa on varemgi esitanud Ukraina aadressil valesüüdistusi, et juhtida tähelepanu kõrvale enda õigusvastaselt tegevuselt.

Ukraina alaline esindaja Euroopa Nõukogu juures Dmõtro Kuleba avaldas arvamust, et Venemaa provokatsioon okupeeritud Krimmis sarnaneb Venemaa tegevusega sõja alustamisel Gruusiaga 2008. aasta augustis, mil Pekingis algasid suveolümpiamängud.

Tookord sõitsid Vene tankid Gruusiasse pärast seda, kui Lõuna-Osseetias hukkusid Vene rahuvalvajad.

Kolm stsenaariumi

Inglise päevaleht The Guardian tõi eile välja kolm stsenaariumi sündmuste edasiseks arenguks.