Repliik

Repliik | Suvised vabaõhuüritused keskkonnasõbralikumaks (3)

Kristiina Dreimann-Azojan, Tootjavastutusorganisatsioon, 11. august 2016, 19:12
Foto: TEET MALSROOS
Eestimaal toimub suvel ohtralt vabaõhuüritusi, kus külastajatele pakutakse lisaks emotsioonidele ka kehakinnitust ning keelekastet. Korraldajad on mõistagi korraldanud ka ürituse käigus tekkivate jäätmete (ühekordsed topsikud ja nõud, jäätise- ja kommipaberid, pudelid ning purgid jmt) koristamise. Üldpildiga võib rahul olla kuna tekkivad jäätmed panevad külastajad enamasti juba ilusasti prügikastidesse, aga saaks veel paremini. Ka väliüritustel tuleks rohkem tähelepanu pöörata jäätmete liigiti kogumisele, et võimalikult palju jõuaks taaskasutusse.

Kui viskame kas kodus või vabaõhuüritustel kõik tekkivad jäätmed ühte prügikasti, on neid hiljem raske või sageli ka võimatu sorteerida. Mis tähendab, et enamik tekkinud prügist läheb põletusahju ning oleme ilma väärtuslikust toorainest. Kui aga sorteerime eelnevalt taaskasutuseks sobilikud puhtad pakendid (klaas, papp ja paber, plast ja metall), on neist saadavast toorainest võimalik toota uusi asju.

Suveürituste korraldajad saaksid olla lisaks muule ka siin eeskujuks ning keskkonnasõbraliku käitumise koolitajateks luues külastajatele võimalused jäätmed eraldi panna ning hoolitsedes, et kõik taaskasutuseks sobilik ka sinna jõuaks. Näiteks tänavusel naiste tantsupeo toitlustustelgis olid küll kilekotid siltidega Pakendijäätmed, aga nende kõrval polnud olme- ja/või biojäätmete kogumiskotte. Seega jõudsid pakendikottidesse taldrikud ja karbid koos söögi ning joogiga, mis teeb need aga paraku ümbertöötlemiseks mittekõlbulikeks.

TVO on juba neli aastat teinud koostööd Roostal toimuva igasuvise Surfilaagriga. Prügi ja pakendite eraldi kogumine sai alguse surfarite initsiatiivil, kes aastate eest pidid pärast festivali lõppu koristama pakendite alla mattunud metsaalust ning randa. Sestap alustasime üheskoos laagriplatsile jäätmete ja pakendite kogumiskohtade paigaldamist, varustades need sorteerimisjuhenditega (ka QR-koodidega, mida nutitelefoniga skännides leiab vajadusel põhjalikumad sorteerimisjuhised). Surfilaager on edukalt juurutanud panditopside süsteemi. Kuna oma joogi kaasa toomine pole lubatud, saavad osalejad lunastada ühe euro eest kohapeal müüdavate jookide tarbeks universaalse joogitopsi. Pärast festivali lõppu ostetakse topsid kõik jälle tagasi ja kui keegi on selle kuhugi lihtsalt ära poetanud, leidub piisavalt aktiivseid kogujaid, kes need tagastavad. Usun, et Eestis leidub teisigi suveürituste korraldajaid, kes tahavad positsioneerida end keskkonnasõbralikuna.

Ja lõpetuseks – hambapastatuub ei sobi sorteeritud pakendite hulka, kui see pole täiesti tühi. Vaid tühjad ja puhtad plastinõud ja -pakendid ning kilekotid on ümbertöötlemiseks sobilikud. Kuna aga loodusesse jõudnud plastik reostab keskkonda ja toiduahelat tuhandeid aastaid, on nende ümbertöötlemisse suunamine väga keskkonnasõbralik tegu ning väärib vaeva pakendite puhastamisel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee