Eesti uudised

Riik tahab vanemapuhkuse kasutamist paindlikuks muuta (11)

LISA KOMMENTAAR

3 lapse isa 16. august 2016 14:46
Isapuhkus võib olla normaalselt tasustatud, aga kuigi paindlik see pole (4 kuu jooksul enne või pärast sündi). Aga näiteks 3-6 päevasest lapsepuhkusest ei tasu küll rääkida (tasu on naeruväärne). Vanemapuhkuse palga arvestus on endiselt jama: kui lapse sünniaeg on aasta alguses ja töö iseloomust tingituna ei saa tööandja täita kergemale tööle üleviimise taotlust (tööandjaga suhted head), siis peab ema võtma haiguslehe, mille eest makstakse sandikopikaid. Küll aga läheb see kõik järgmisel aastal makstava vanemahüvitise arvestusse ning lõpuks võid oma keskmise palga tasemel vanemahüvitisest ainult und näha... Vanemapuhkuse pikendamine on mõttetu, kuna finantsolukorrast pole vahet, kas on sul vanemapuhkus või lapsehoolduspuhkus. Kui midagi kangesti muuta tahavad, siis võiks vanemahüvitise arvestusest välja jätta haiguspäevad (arvestuse aluseks ainult sotsmaksuga maksustatud töötulu) ja lapsehoolduspuhkuse tasu tõsta veidi kiiremini kui 5€ aastas. Selle peale ei saa enam loota, et "palju vanemaid joovad lapsehooldustasu maha, seda ei saa tõsta" nagu keegi poliitik (nimesid nimetamata) avalikult arvamust avaldas. PS: olen teadlik soolisest palgalõhest ja annan igapäevaselt oma panuse selle vähendamiseks. Sellest hoolimata olen arvamusel, et vanemapuhkuse peaks võtma siiski ema isegi, kui isal selleks võimalus on.
küsimärk 10. august 2016 13:00
Mis on selle asja mõte? Kuidas aru ei saada, et lapsekasvatus ongi täiskohaga töö? see on ränk töö, mida ei mõisteta. Tahetakse, et sa lapsekasvatuse kõrvalt rabaks veel kusagil ja peale selle oleksid veel super emme/issi...Praegu on pigem poliitikutel see mõttes, et ema sünnitaks ruttu ära ja kohe tööle kebiks.
Mis kasu 10. august 2016 11:45
on sellest kui pooleteise aasta raha venitatakse kolme aasta peale. See on vaesus poolitamine.
Huvitav 10. august 2016 10:50
Miks küll meist palju rikkamad ja väärikamad riigid ei mängi ei vanemapalgaga ja - puhkusega? Päris karmid ollakse.
meist 10. august 2016 14:39
palju rikkamates ja väärikamates riikides töötavad sünnitusmasinad, kellel on kõik eelised ainult lapsi toota tasuta antud elamispindadele. Milleks neile kodustele vanemapalk ja puhkus, kui antakse igasuguseid toetusi. Kuna pärismaalastel sellised eelised puuduvad, siis nende sündivus on madal ja mis logelemine see olgu. Keegi peab neid tarakane üleval pidama. Tehakse seda ju pärismaalaste ja nende laste arvelt. Eks varsti jõuab ka Eesti sinna maani, kus toetusi jagub ainult tulnukatele.
Ema 10. august 2016 10:43
Mulle jääb selle seadusemuudatusega mulje et JOKK on tulemas, koorekihi meesterahvastel hakkab lapsi sündima, üks on avalikkusele teada, kes on järgmised? Isale sünnitusleht !?
Õige jah, paindlikuks: 10. august 2016 10:40
tahab maksab, tahab ei maksa.
rohkem segadust 10. august 2016 08:02
Kus küll asuvad sellised töökohad, kus saab suvalisel ajal võtta puhkust või töötada 0,5 töökohaga. Emapuhkusele jääva naise töökohale võetakse asendaja, aga kes teeb isapuhkusel oleva mehe töö ära, kui see kestab nt mõne kuu, aga paberil seadused kannatavad kõike.
// 10. august 2016 07:37
Milleks siis üldse vanema palk, kui lapsevanematel on võimalik imiku kõrvalt veel palgaga tööl käia? Vanema palk loodi ikka selleks, et vanem saaks olla võimalikult palju peale sündi lapsega koos ja ei peaks kohe tööle minema. Pealegi ei taha tööandjad osalise koormusega töötajaid va pensionärid, tudengid. Sest alla miinimumi palk on koormatud miinimum sots maksuga. Enamus osalise koormusega töökohtades palk ongi alla miinimumi, eriti naistel. Töötavad ju naised täistööajaga madalamalt tasustatud palgaga töökohtadel. Tegelikult võivad ka juba täna isad olla vanemapuhkusel. Kuna isad siiski teenivad rohkem, siis pikalt tööst kõrvale jäämisega riskivad nad töökoha kaotusega. See on perele väga valus löök, kindlasti valusam, kui töö kaotab madalapalgaline naine. Tööturul on peamiselt saadaval just madala palgaga töökohad.
just nimelt 10. august 2016 11:59
kui võimaldada lapsevanemale lisaks vanemapalgale imiku kõrvalt tööl käia, siis paljud kindlasti lähevad ahneks ja lapsel ikka vanemaid ei ole.
// 10. august 2016 13:58
ahnuseks nimetaks seda siis, kui saadakse vanemahüvitist üle müstilise keskmise ning siis veel tööle. Ahnuseks ei saa nimetada küll miinimum vanemapalga saajast vanema, (kelle kaasa ei teeni ka seda müstilist keskmist palka) tööle minekut. See on rohkem maj olukorra parandamine. Loomulikult ei jagu sellest lõunamaa reisideks,auto- ega kodu ostuks, kuid närud saapad saab talveks korralike vastu välja vahetada küll. Ja muidugi tööle minek ei asenda imikule mitte kunagi ema, samuti ei asenda ka seda isa, hoidjad ja vanavanemad. Lähedased on küll vajalikud, kuid väike laps vajab siiski eelkõige ema. Ülejäänud variandid on lapsele elu esimesel 1,5 a lihtsalt "häda"variandid.