OOTAVAD RÜNNAKUKÄSKU: Saksamaal Oldenburgis vanglakaristust kandev endine Islamiriigi liige Harry Sarfo andis intervjuu ajalehe New York Times ajakirjanikule. Ta väitis, et Euroopas viibib sadu endisi Islamiriigi võitlejaid, kes on valmis korraldama terrorirünnakuid. Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 10. august 2016 04:00
Äärmusrühmituse Islamiriik verine terror jõudis Euroopasse tõsisemalt eelmisel aastal. Tänavu on terrorirünnakud jätkunud. Saksamaal Oldenburgis vanglakaristust kandev endine Islamiriigi võitleja Harry Sarfo rääkis ajalehele New York Times, et Euroopas viibib praegu hulgaliselt Islamiriigi tegelasi, kes ootavad rünnakukäsku.

Ghanast Saksamaale sisserännanu poeg Harry Sarfo (27) kasvas üles Bremenis ja jäi politseile silma mitme sissemurdmisega, mille eest ta kandis ka karistust.

Lõpuks sai noormehel elust Saksamaal villand ning ta kolis Londonisse, kus ta kontakteerus islamistidega ja astus islamiusku. Seejärel pöördus Sarfo Bremenisse tagasi ja mullu aprillis suundus ta sealt koos sõbraga Süüriasse.

Süürias liitus Sarfo terrorirühmitusega Islamiriik ning osales lipukandjana Palmyras tehtud propagandavideos, mille lõpus hukati kaks sõjavangi.

Endine võitleja: Islamiriigi struktuurid Euroopas ootavad rünnakukäsku. Foto: Youtube

Veel enne selle video avaldamist pöördus Sarfo tagasi Saksamaale, kus ta vangistati. Hamburgi kohus mõistis ta tänavu juuli algul terrorirühmitusse kuulumise eest kolmeks aastaks vangi.

Mehe sõnul katkestas ta suhted Islamiriigiga, sest talle oli inimeste tapmine vastumeelt. Harry Sarfo vandus ka kohtu ees, et tema ei ole kedagi tapnud ja teda usuti.

Praegu on Harry Sarfo Euroopa julgeolekuametkondade üks tähtsamaid informaatoreid. Hiljuti külastas teda vanglas New York Timesi ajakirjanik Rukmini Callimachi, kes on ka tuntud Islamiriigi ekspert.

Harry Sarfo rääkis ajakirjanikule, et kaks päeva pärast Süüriasse jõudmist saabusid tema juurde musta värvi maasturis Islamiriigi salateenistuse Amniyat töötajad.

Nad uurisid, kas ta ei tahaks Saksamaal terrorirünnakut korraldada? Sarfo keeldus. Seejärel uuriti, kas tal on Saksamaal kontakte või teab ta võrgustikke, kes on valmis Islamiriigi eest surema?

Islamiriigil napib enesetaputerroriste

Hilisemas vestluses selgus, et Islamiriigil napib Saksamaal ja Suurbritannias niisuguseid toetajaid, kes on nõus hakkama enesetaputerroristideks. Küll on selliseid tegelasi piisavalt Prantsusmaal. Seda väidet kinnitasid veenvalt eelmise aasta 13. novembri terrorirünnakud Pariisis.

Harry Sarfo kinnitusel seisab Islamiriigi välisoperatsioonide taga süürlane Abu Muhammad al-Adnani, kes on tuntud kui rühmituse eestkõneleja.

Täpsemalt juhib al-Adnani Islamiriigi salateenistuse üksust Emni. Al-Adnani üks abiline on prantslane Abu Sulayman, kes vastutab Euroopa operatsioonide eest.

Kui uskuda Harry Sarfot, siis värvatakse Islamiriigi strateegia järgi Euroopas liikmeid just väikekriminaalide seast. Tasub meenutada, et ka Pariisi ja Brüsseli terrorirünnakute organiseerijad Salah Abdeslam ja Abdelhamid Abbaoud olid varem kohtulikult karistatud.

Veel kinnitab Harry Sarfo, et Islamiriik saadab Euroopasse terrorirünnakute planeerijaid, kes jääavad teadlikult tagaplaanile. Planeerijad võtavad küll Euroopas elavate islamiäärmuslastega kontakti, kuid rünnakukäsu saavad viimased interneti vahendusel Süürias paiknevatelt Islamiriigi tegelastelt.

Nõnda käitudes jäävad planeerijad lääneriikide luure- ja julgeolekuteenistuste silmis puhtaks ning neid ei peeta potentsiaalseteks terroristideks. Samas aitavad planeerijad rünnakute korraldajaid relvade ja lõhkeaine leidmisel ning sihtmärkide valimisel.

Euroopas viibib palju Islamiriigi võitlejaid

Harry Sarfo sõnul viibib praegu Euroopas sadu endisi Islamiriigi võitlejaid. Neil kõigil jäi Islamiriigi ridadesse sõpru. Seetõttu ei ole neid raske uuesti aktiveerida. Islamiriik peab praegu oluliseks poolehoidjate arvu suurendamist Euroopas.

Seetõttu palutakse toetajatel enam mitte tulla Süüriasse, vaid jääda koduriikidesse Euroopas ja oodata nõndanimetatud magajatena rünnakukäsku. Sarfo väitel kavandab Islamiriik korraldada samal ajal terrorirünnakud Suurbritannias, Saksamaal ja Prantsusmaal.

Sarfo jutt kattub Euroopa politseiameti Europol hoiatustega, et Euroopasse on tagasi pöördunud kuni 5000 Islamiriigi ridades kogemusi saanud võitlejat.

Kuigi viimastel kuudel on Islamiriik saanud Iraagis ja Süürias mitu valusat kaotust, ei tähenda see sugugi, et olukord Euroopas muutub turvalisemaks.

Arvestades Euroopas viibivate Islamiriigi endiste võitlejate suurt hulka tuleb kahjuks valmis olla uuteks terrorirünnakuteks.