Maailm

Uudist täiendatud kell 14.50!

Türgi president lendas Venemaale sidemeid taastama (24)

Toimetas Kristin Aasma, 9. august 2016 10:23
Türgi president Recep Tayyip Erdogan (paremal) ja Venemaa president Vladimir Putin kohtumisel Peterburis 9. augustil 2016.Foto: AFP / Scanpix
Türgi president Recep Tayyip Erdogan lendas visiidile Venemaale, kus ta kohtub president Vladimir Putiniga täna lõuna paiku Peterburis. Erdogan on avaldanud, et soovib Venemaaga sidemed taastada, kirjutas BBC.

See on ka Erdogani esimene välisvisiit pärast juuli keskel aset leidnud riigipöördekatset. Mõlema riigi suhted aga muutusid kriitiliseks möödunud aasta novembris, kui Türgi sõjaväelased Vene sõjalennuki Süüria piiri juures alla tulistasid. Selle järel kehtestas Venemaa Türgile majandussanktsioonid ning katkestas ajutiselt reisid Türgisse.

Samas leiab mõlema riigipea kohtumine aset ajal, mil lääneriikide suhtumine Türgisse jaheneb seoses ulatusliku riigipööramises kahtlustatavate karistamisega.

Enne Türgist lahkumist pöördus Erdogan Putini kui oma "sõbra“ poole ning ütles, et suhetes Venemaaga tahtis ta avada uut lehekülge.

Samal teemal

Veel juunis teatas Kreml, et Erdogan oli vabandanud allatulistatud lennuki pärast ning saatnud kaastundekirja hukkunud piloodi perekonnale.

Tänastel läbirääkimistel loodetakse taastada sidemed kaubavahetuse, investeerimise ning turismi ja reisimise alal. Kõne alla peaks tulema ka Süüria konflikt, kus riigijuhid otsivad ühist kandepinda selle lahendamiseks.

BBC vaatleja Sarah Rainsfordi hinnangul soovib Venemaa ära kasutada Türgi jahenevaid suhteid lääneriikidega. Viimased kritiseerivad arveteõiendamist inimestega, keda kahtlustatakse putšis osalemises – avalikus sektoris on vallandatud kümneid tuhandeid inimesi.

President Erdogan on avaldanud, et ta ei usu, et 15. juulil toimunud riigipöördekatse on läbi, kirjutas Türgi meedia. Erdogan lubas võitlust putšistide vastu jätkata.

Interfax kirjutab, et kahe presidendi läbirääkimised peetakse Peterhofis Konstantinovi palees esmalt kitsas ringis, seejärel ühinevad liidritega delegatsioonide liikmed. Kitsas ringis osalevad Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja Vene presidendi abi Juri Ušakov ning Türgi poolelt samuti välisminister Mevlüt Cavusoglu ja presidendi abi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee