Maailm

Uudist täiendatud kell 14.50!

Türgi president lendas Venemaale sidemeid taastama

Toimetas Kristin Aasma, 9. august 2016 10:23

24 KOMMENTAARI

k
kohtusid/ 9. august 2016 21:57
kahe iseseisva suurriigi juhid ja nemad ei pea alandlikult brüsseli ametnike või usa juutide käske täitma ja ärge unustage,on 21.sajand ja need riigid enam omavahel ei sõdi ja kui ajaloos tagasi minna,siis ka peaaegu kõik euroopa riigid on kunagi omavahel sõdinud.Ajaloos on kõike olnud.
a
Ahaa türgiesikits lakkus ja lutsutas Härra Puutini kirsataldu/ 9. august 2016 21:38
Putin andis talle selle eest präänikut
V
!/ 10. august 2016 14:43
Venemaal antakse ikka klaas vodkat alla. Pärast barankat ning teevett.
a
ajaloolane/ 9. august 2016 21:20
Paistab, et Türgi ja Venemaa sõlmivad omavhel liidu , ja USA JA EUROLIIT JÄÄVAD HUHUU ILMEGA
a
ajaloolasele/ 9. august 2016 21:29
Tyrklased on venelastega alati södasid pidanud ja peavad ka tulevikus, kyll nad teavad, et liit venelastega on sama, mis liit röövlibandega - see on väga ajutine.
t
tänapäev/ 10. august 2016 07:24
Naabriga hea läbisaamine on normaalne, mitte eestlase kombel, kus loobitakse üle naabriaia sitta. Ilves oleks võinud ka Lätis naistes uhamise asemel korra Moskvas riigiasja ajamas käia.
h
hmmm/ 9. august 2016 16:17
räägitakse, et Türgi president läks hoopis Venemaad laostumisest päästma. Venel eelarve nullis, palgad maksmata ja talv tulekul. Rikas Euroopa enam toetust ei anna , aga Türgi oma heast südamest olla siiski viimast korda lubanud.Kui nüüd Türgi ka loobub laenu andmast , siis ei tõuse enam ükski vene lennuk õhku, sest pole midagi paaki valada ja lendurid ilma palgata ei lendavat.
a
Aleks/ 9. august 2016 19:51
Need sanktsioonid on Venemaale nagu hanele vesi selga. Ei kõiguta seda karva võrd! Ukraina poistele tuleb appi minna mitte sanktsiooniga jamada mis ei mõju nagu nii. Venelastele see ei mõju ja üldse kui sa lolli möla ei jäta siis tulevad venelased su koju ja tahavad sinuga rääkida. Mis laenu Venemaal Türgis on vaja?? Pigem need türklased tahavad laenu ja korraliku ning ISISe tõprad on juba loojakarja saadetud 31 tuhande kandi. See ongi miks Tolvan pugema läks ja vabandust paluma läheb! Venemaal on majandus palju paremas seisuses kui Euroopas. Juba USAle öeldi et teie majandus on vaja muutusi, sest Hiinlased võivad toota USA inimestele produkte aga USA ei tohi endale toota. Sest triljonid laenud helisevad USA, nii Saudi-Araabia, Hiinas, Austraalias ja ka Inglismaa!
t
Tsuhann läks mutandidele koolitust saama/ 9. august 2016 14:22
Läks mutantide maale seda õppima kuidas maha suruda need ebameeldivad isikud!! Venelased on mutandid ju soomeugriturkislaavisaksajuudi segu geenid! Mongoliidid jätsid ka oma jälje mida mõnel isegi silma vaadates saad aru!
t
Tähis Mähis/ 9. august 2016 13:44
Türgimaa on Eestlastele olulise tähtsusega. Sellest rääkis kord isegi kadunud Kalmer Tennissaar, peale seda , kui oli seal lõunamaa naeste poolt ära vägistet...

e
Eesti kroonitud pea/ 9. august 2016 13:26
Inglismaa ja Rootsi ei tunnista presidendi võimu.
i
Indrek2/ 9. august 2016 13:16
Türgi siiski Afganistani stsenaariumiks liiga suur tükk IMHO.
n
no/ 9. august 2016 13:06
astugu siis srü-sse ja lõpetagu oma soigumine euroliidust.
e
expert/ 9. august 2016 11:14
Kremli maffial pole söpru, on need, kes lollidelt raha ära vötavad, aga mitte neid, kes häda korral appi lähevad - keegi ei taha omale verejanulise, agressori vöi okupandi kuulsust. Putin aga paanikas proovib suhteid luua selle liimist lahti riigiga. Tyrklased on ikka venelastega södasid pidanud, peavad edaspidigi, söpruseks on need rahvad liiga erinevad.
j
JUSS/ 9. august 2016 13:22
Venemaa on juba alates XVII sajandist süstemaatiliselt Türgit rünnanud, selle maid ihaldanud. Asi hakkas peale Vasakkalda-Ukraina ning Tügi kindluse Azovi vastaste korduvate rünnakutega. Eesmärk oli väljapääs Mustale merele. See õnnestus lõpuks 1696.a. Peeter Suurel. Kuid kui Poltaava võidujoovastuses Peeter Türgit ründas, kuid pärast 1711 aastal Pruti jõel peksa saamist tuli tal eelmine saak, Azov tagasi loovutada. Muuseas, türgi vägedes viibis nõuniku ning eksperdina tookord ka Rootsi kuningas Karl XII, kes pärast kaotust Poltava alla oli Türisse põgenenud.
Järgmine Venemaa katse oli 1735-1739 aasta sõda, kui õnnestus taas ära võtta nii Azov kui ka mitu muud Türgi kindlust.
Uus Venemaa agressioon toimus 1768 - 1774.a . Anastati Krimmi khaaniriik ja mõned kindlused
1787-1791. üritas Katariina II uuesti Türgit anastada. Tema eesmärk oli luua Venemaast vasallsõltuvuses Türgi-Slaavi riik. Valitsejadki olid juba ära määratud. Vene imperaatoriks pidi saama vanim lapslaps Aleksander I, Türgi impeeriumi imperaaoriks aga järgmine lapslaps Konstantin. selle nimigi valiti kunagist Bütsantsi keisrit Konstantinust Suurt silmas pidades. Ambitsioonika sakslanna suured unisused! Edu jäi aga siiski saavutamata. Saadi vaid kübemed.
Aga Venema ründas taas jäärapäiselt Türgit, ihaldas selle maid haarata. Uus okupatsioonikatse toimus 1806 - 1812.a. Kutuzovi juhtimisel.
1828 - 1829 üritas ahne okupant taas Türgi maid haatata. Türgilt õnnestus seekord ära rebida Doonau suudmealad.
1856 - 1856 toimus järjekordne Venemaa rünnak Türgi vastu. Aga seekord sekkus ka Euroopa. Inglismaa ning Prantsusmaa ning ahnitsejal tuli endal kaitsesse asuda. Lahingud kandusid Krimmi, Sevastoopoli kaitsmise epopäa.
1877- 1878 oli Vene armee juba Konstantinopoli, s.o.Istanbuli all, Türgi vallutamine tundus juba käeulauses, kui Türgi riigi ning rahva päästis vene barbaritest ka seekord Euroopa suurriikude ultimaatum. Ahnitsejal tuli tagasi tõmbuda.
Seega, miks arvata, et Venemaa põline püüd oleks äkki vaibunud? Küllap üritab Putingi, kui vaid soodne juhus avaneks.
a
ajaloolane/ 9. august 2016 21:00
Kuule, kuule. Türklased okupeerisid Väike-Aasia 11-13 sajandil, aga Krimm on iidsetest aegadest olnud Venemaa ala, ei maks siin ajalugu võltsida, Venemaa sõjad on olnud õiglased!
a
ajaloolasele/ 9. august 2016 21:26
Sellist asja nagu Venemaa ja venelased polegi juriidilises möistes olemas, see nimetus hölmab läbi ajaloo okupeeritud maid ja rahvaid nii pohjas, lounas, kui idas-läänes. Enne loppu nimetati seda okupatsioonikogumit NSVLiiduks, onneks näidati venelastele koht kätte. Paraku pole okupeeritud väikerahvastest enam kuigipalju järel, et omi lagastatud naftaväljasid tagasi nouda, oleks Stalin näinud ette NSVLiidu lagunemist, ta poleks yhtegi rahvuste esindajat ellu jätnud. See plaan on ka Putinil, tuginedes tema aastatetagustele könedele NSVLiidu taastamise teemadel, et riigi lammutasid ekslikult ellujäetud rahvuste eksemplarid, Nii et vene fyhreri kavatsused pole enam tabu.
d
diletant-ajaloolasele/ 9. august 2016 21:56
Kustkohast selline suur ja ülim tarkus? Vahest seletad ehk meilegi, lollidele, ära, millistest iidsetest aegadest siis see Krimm Venemaale kuulus? Mis aastast, milliste lepingute järgi ja millise valitseja ajal? Ja kas tegu oli Kiievi-Venemaa või Moskva suurvürstiriigiga?
Teiseks ei näi sa teadvat ka mitte türklaste ajalugu. Tüklased 11. sajandst? Türklasted ilmusid ajalooareenile alles XIII sajandil. Nimelt lahkusid 1220.a. paiku oma asualadelt Kesk-Aasiat mõned türkmeenide hõimud, kes ei soovinud alluda sinna sisse tunginud Tšinghis-khaani mongilte-tatarlaste ülevõimule. Türkmeeni hõimud taganesid lõunasse ning läände ja möödusid Kaspia merest lõuna poolt. Asutasid Väike-Aasias oma pisiriigi, mis alates 1299.a. oli Osmanite suguvõsa valitsuse all (algul beid, hiljem alates 1382.a. aga sultaniteks nimetatud) jõudsalt laienema hakkas. Hõivas kiiresti kogu Anatoolia ning Väike Aasia ja tungisid ka üle Bosporuse. Hõivasid Bütsantsi ning Bulgaaria alasid. Jõudsid ka serblasteni. Vallutasid 1453.a. Bütsantsi, tehes selle oma pealinnaks, nimetasid selle ümber Istanbuliks. Mõnevõrra pidurdas osmanite riigi võidukäiku vaid XIV saj lõpuaastatel võiduka Timuri sissetung Türgi aladele ning Timuri vägedelt lüüa saamised. Näiteks 1402.a. Ankara lahingus, kus kogunisti sultan Bajazed ise vangi langes. Kuid Timuri võim ja armee lagunes Timuri surmaga 1405.a.
Venemaa sõjad on "õiglased"?Mis nad siis õiglaseks tegi? Miks just tema omad, kuid teiste omad mitte? Sinu jutu tagant on Kremli eeslikõrvad liialt hästi nähtavad, need reedavad selle suure tarkuse allika.
Kellega on siis sinu puhul tegu? Kas teadliku ajaloovõltsijaga või end lihtsalt teadlase sulgedega ehtinud isehakanud "ajaloolasega", kelle ajalooteadmised ei küüni vaat et isegi mitte keskkooli tasemenigi?
E
!/ 10. august 2016 00:03
Et ajaloo alased teadmised ei küüni isegi mitte keskkooli tasemenigi? Eksitus. Küünivad, küünivad küll! Küünivad täpselt NSVL aegse NLKP kõrgema parteikooli lõpetamise punase diplomini. Sest just täpselt sedasi seal seda Venemaa ajalugu õpetatigi. Seega väga püüdlik ning eeskujulik õpilane, kes teeb suurepäraselt vahet "õiglasel" ning "ebaõiglastel" sõdadel.
e
expert/ 10. august 2016 05:13
Stalini ajal "koostati" Venemaa ajalugu, selles oli paika pandud, et nt. indiaanlased on pärit pölistelt Siberi aladelt, kust osa kalureid maandus teisele poole ookeani, et venelased käisid Ameerika vahet juba 600 aastat enne Kolumbust, ning sellega seoses on praegused USA alad Venemaa öigusjärgsed. Selles oli isegi Gröönimaast ja eskimodest juttu, selline oli siis teadlikult okupantideks koolitatava vene laste kooli ajalooöpik, ja loomulikult ei olnudki Baltikumist palju juttu, sest need alad polnud mitte kunagi kellelegi teisele kuulunud, kui Venemaale.
t
to expert/ 10. august 2016 09:48
Nõukoude ajal ülikoolis studeerides tuli hulganisti Venemaal kirjutatud teaduslikke raamatuid läbi lugeda. Näiteks kirjutas keegi vene akadeemik meie Tallinna kohta, et see olevat "iidne Vene linn Kolõvan". Venelaste poolt rajatud j.n.e.
Aga et Tartu on hoopiski Jaroslav Targa poolt rajatud Jurjev, seda õpetati meile juba lausa põhikooliski. Kuigi tegelikult oli tegu vaid eestlaste Tarbatu linnuse vallutamise ning annekteerimisega. Kuid millegipärast peksid eestlased 30 aasta möödudes tänulikkuse asemel need vene habemikud seal välja. Ju oli asi tänulikkusest ning sõprusest üsna kaugel.
Juba algklassides õpetati, kuidas keegi välja mõeldud Meelis koos vürst Vjatškoga õlg-õla kõrval Tarbatu linnust kaitsesid ning koos langesid. Kuidas vürst vastas uhkelt rüütlipenidele, et tema oma siinseid sõpru hätta ei jäta ja ei lahku, vaid pigem kas või langeb! Tegelikult oli too Vjatško Daugava-äärse linnuse Koknese pisivürst, kelle linnuse rüütlid ära võtsid. Vjatškost sai vürst ilma maata, kes taganes Venemaale ja käis oma kolleegide, teiste vürstide juures külakorda. Koos oma säilinud družiina riismetega. Ja muutus teistel ausalt öeldes pisut tüütavaks ning kulukaks. Sest külalisest on kaks korda hea meel - siis kui ta tuleb ning ka siis, kui ta minema läheb! Lõpuks, kasutades eestlaste ülestõusu sakslaste vastu saidki vürstid tolle tegelase oma kaelast ära ja saatsid ta paarisaa mehega Tartut kaitsma, tegelikult küll ise hõivama. Ja tolle Vjatško vastus rüütlite saadikutele ei nõretanud mitte sõprusest ning ohvrimeelsusest eestlaste vastu vaid oli hoopiski teine, omakasupüüdlik. Et Vene vürstid on lubanud Tartu temale ja ta mõtleb oma uut omandit mõõgaga kaitsta, kas või viimase veretilgani!
j
jajah/ 9. august 2016 10:55
jänkist ja naatust tuge polnud siis kallis puutin aita.Tal kuradil võib seal ikka üksjagu häbi olla.
t
to jajah/ 9. august 2016 11:13
Sündmust edasine areng on eeldatavasti umbes selline. Türgi astub välja NATO,st ning liitub hoopiski SRÜ-ga. Seejärel võimaldb ta Venemaale sõjaväebaase Vahemerel ning Bosporuse väinas. Edasi on suhete arengus kaks vaianti.
esimene. Ilmuvad välja salapärased rohelised mehikesed ja korraldavad referendumi liituiseks Venemaaga, umbes nii nagu Krimmis juhtus.
Teine. President ei ole esimese variandiga nõus ja asub seda takistama. Sel juhul kordub Afganistani variant. Erigrupp Alfa või Oomega korraldab ründab presidendipaleed ja mõrvab Erdogani just samamoodi, nagu nad 24.12.1979.a. Afganistanis Kabulis sealse riigijuhi Hafizulla Aminigagi tegid, panevad seejäel pukki mingi Otto Kuusineni-tüüpi tegelase ning saadavad seejärel tema tungivate palvete peale sinna ohtralt abivägesid. Vilunud proffe ja kõrilõikajaid. Et seekord mitte alt minna. Ja kui türklastel pole ei afgaanide ega soomlaste vaprust, siis on maakaardil Türgi asemel varsti mingi Anatoolia krai või oblast.
v
variant variandis/ 9. august 2016 11:53
türgid imevad suhetest maksimumi, maksimum laekub ka puutja kontole. Venemaa nõrgeneb jätkuvalt nii majanduslikult, kui sõjaliselt, et siis riigi sõjaline tugevus on ta oma sõjaline potentsiaal pluss liitlased aga kes on puutja liitlased?
Hetkel siis aga oma riigis islamirevolutsiooni sooritanu tuli tänuvisiidile. Mis kasu on aga Türgi islamirevolutsioonist Venemaale-uus armaada altkulmu põrnitsejad kindzalli ihumas