Juhtkiri

Juhtkiri | Kui jood, siis sõida, ja joo veel (2)

Õhtuleht.ee, 8. august 2016 18:16
Nõnda kui tulekustuti majas võib päästa elu, päästab poolik pudel kanget alkoholi autos kriminaalkaristusest, õpetab meile riigikogu liige. Pole päris selge, kas rahvasaadik Dmitri Dmitrijev, kellel pärast kännu otsa sõitu tuvastati kriminaalne üle 1,5promilline joove, ka päriselt just nii toimis. Ligi veerandliitrist Jägermeisteri pudelit ei mäleta keegi peale Dmitrijevi. See, milline võis olla riigikogulase joobeseisund enne avariid, sõltub vaatleja hinnangust, ka annab esimese ülekuulamiseni kulunud 20 päeva piisavalt aega, et täpselt välja mõelda, millise jutuga politseinike ette astuda. Ometi on kokku saanud versioon juhtunust rahvasaadikule kõige kasulikum. Alkoholi tarvitamine vahetult pärast liiklusõnnetust läheb kirja väärteona. Riigikogulane jääb küll 1000 euro võrra vaesemaks, kuid auväärt amet (ja sama auväärt palk) jäävad alles.

Riigikogu õiguskomisjoni liikmed on ähvardanud tegudele asuda: muuta liiklusseadust nii, et alkoholi tarvitamine ka vahetult pärast avariid tooks kaasa kriminaalkaristuse. Saame näha, kas magusa napsiga väidetavalt külma peletanud riigikogulane tuleb ja hääletab omanimelise seaduse poolt või vastu.

Samal teemal

Mis saab meil olla selle vastu, et seaduse augud ilmsiks tulevad ja kinni topitakse? Ainult see, et aukude leidjaiks ja ärakasutajaiks on kurjade kavatsuste või alkoholist nüristatud meeltega poliitikud ja riigiametnikud. Paraku on just riigivõimu esindajad viimasel ajal liiklusseaduse piire kombanud: olgu selleks siis tööinspektsiooni ametnik, kes hullumeelse kiirusega avalikult uhkeldas, politseinik, kes kihutas kesklinna kaklejaid lahutama ja tappis ülekäigurajal jalakäija, või avarii teinud parlamentäär, kes õigustas oma purjusolekut soojendava tervisenapsiga. Esimene läheb ohutu liiklemise koolitusele, teine pääseb kohtumenetlusest, kolmas peab neli kuud jala Toompeale kõmpima või takso kutsuma.

Kas politsei epistlilugemisest järjekordse ränga liiklusõnnetuse järel saab tõesti tulu tõusta, kui rahvasaadikud ja riigiteenistujad näitavad lahkelt ette, kuidas võimalikult puhtalt pääseda?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee