«Asjal on muidugi diplomaatilise luure aspekt.» Mart Helme (paremalt esimene).Foto: Laura Oks
Siim Randla 8. august 2016 04:00
Vene diplomaatia on vahel salakaval, diplomaatiliste käikude taga võivad olla lõksud ja luureaspekt, hoiatavad riigikogulased Mart Nutt ja Mart Helme Venemaa kaitseministeeriumi Eesti kutse eest julgeolekuteemalisele arutelule.

Venemaa kaitseministeerium on kutsunud NATO liikmesriikide esindajad septembriks Moskvasse visiidile, lisaks näiteks allianssi kuuluvatele Poolale ja Balti riikidele on küllakutse saanud ka NATOsse mittekuuluvad Soome ja Rootsi.

Venemaa asekaitseminister rääkis plaanitavatest konsultatsioonidest, kui kohtus Moskvas saatkondade kaitseatašeedega, vahendab ERR Soome rahvusringhäälingut.

Aruteluteemadena on üldine julgeolekupoliitiline olukord Euroopas, Läänemere piirkonna puhul on plaanis rääkida lennuliikluse turvalisusest seoses transponderita sõjalennukite lendudega.

Eestimaa Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe, riigikogulase Mart Helme sõnul teeks Eesti vea, kui loobuks võimalusest Venemaaga julgeolekuteemadel laiemas ringis kohtuda, venelased saaksid seda keeldumist meie vastu kasutada propagandas. "Aga asjal on muidugi diplomaatilise luure aspekt. Me kuuleksime, mis venelastele muret teeb ja missugust lahendust nad oma muredele meilt ootavad. See on kuldaväärt informatsioon," ütleb Helme Õhtulehele.

"Praegu me soiume kogu aeg ainult oma muredest. Ja kas ei ole meil kogu aeg korrutatud, et meil pole Venemaaga dialoogi, et meil ei toimu kohtumisi? Praegu on võimalus ust pisut paotada. See ei kohusta meid ju millekski," ütleb Helme.

"Pealegi poleks me laua taga Venemaaga vastamisi üksinda, vaid terve seltskonna asjast huvitatud riikidega."

Helme sõnul on loomulikult venelastel käises trikke, mida nad läbi suruda soovivad, kuid me pole üksi ja ettepandud formaat ei kohusta kedagi millekski, küll aitab võib-olla aga pingeid pisut leevendada.

Sellisesse kutsesse peaks suhtuma ettevaatlikult, leiab riigikogu IRLi fraktsiooni liige Mart Nutt. "Vene diplomaatia on kaval ja vahel salakaval ning diplomaatiliste käikude taga võivad peituda ka lõksud. See ei tähenda, et Venemaaga ei tuleks suhelda. Kindlasti tuleb, kuid targalt ja ettevaatlikult," ütleb Nutt.

Vabaerakonna esimees, riigikogulane Andres Herkel märgib, et lennukite teema käsitlemine võib olla praktiline, kuid NATO riigid peaksid olema väga ettevaatlikud sellistest aruteludest tuleneda võivate tõlgenduste suhtes. "Nõue lõpetada Krimmi okupeerimine ja väed Ukrainast välja viia peab igasugustele tõsistele NATO–Vene suhtearendustele kategooriliselt eelnema."

Keskerakondlasest riigikogulane Janus Karilaid ütleb, et kui naabritega on selles teemas konsensus olemas, siis tuleb naabrile ikka külla minna, kui kutsutakse. "Dialoog on alati parem, ära­kuulamine on alati parem kui kapseldunult foobias elamine."