Maailm

"Allahu akbar!" karjus naispolitseinikke rünnanud mees (10)

Tõnis Erilaid, 8. august 2016 04:00
POLITSEI VALVE ALL: Kohe pärast võsanoamehe rünnakut võeti Charleroi politseijaoskond tugeva valve alla. Foto: AFP / Scanpix
"Tegemist on terroriteoga," kinnitasid Belgia võimud eile, kõneldes laupäevasest vahejuhtumist Charleroi’s. Laupäeval ründas võsanoaga relvastatud mees kahte naispolitseinikku linna politseijaoskonna ees. "Allahu akbar!" karjunud mees haavas üht politseinikku näkku, teine sai kergemaid vigastusi.

Lähedal olnud kolmas politseinik tulistas ründajat, kes suri hiljem haiglas haavadesse. Politsei andmeil oli ründaja 2012. aastast Belgias elanud 33aastane alžeerlane. Isis teatas, et tegemist on selle terrorirühmituse sõduriga.

Eksperdid osutavad, et viimasel ajal on Isis ja teised sellelaadsed rühmitused läinud üle ühe-kahe inimese kiirrünnakutele, nagu äsja Prantsusmaal, kui tapeti preester.

Peaminister katkestas puhkuse

Belgia peaminister Charles Michel katkestas puhkuse Lõuna-Prantsusmaal ja lendas kodumaale tagasi. Pühapäeval ütles ta pärast kohtumist Brüsselist poolesaja kilomeetri kaugusel lõunas asuva Charleroi politseinikega ning riigi julgeolekunõukogu erakorralist istungit: "Prokuratuuri andmeil on rünnakus teatud elemente, mis viitavad võimalusele, et tegu on terroriaktiga. Prokuratuur jätkab kõigi asjaolude uurimist."

Prokuratuur lubas teatada kõigist seni kogutud andmetest tänahommikusel pressikonverentsil.

Siseminister Jan Jambon nimetas rünnakut argpüksi teoks. Michel ja Jambon avaldasid kaastunnet rünnaku alla sattunud politseinike omastele. "Minu mõtted on haavatutega," ütles Michel.

Politsei pressiteates kinnitatakse, et võsanoaga vehkinud mees karjus politseinikele lähenedes "Allahu akbar!" (Allah on suur) ja tormas siis ummisjalu ründama korravalvureid, kes seisid politseijaoskonna ette asetatud puuehitise, ajutise kontrollpunkti juures. Üks naispolitseinikest sai sügavaid haavu näkku, teise vigastused on kergemad. Politseinike elu ei ole ohus.

Linnapea Paul Magnette’ kinnitusel takistas kontrollpunkt hullunud ründajat politseijaoskonda pääsemast, kus ta oleks võinud vigastada veelgi rohkemaid. Linnapea rõhutas, et ilmselt tuleb veelgi tugevdada mitte ainult politseijaoskondade, vaid ka kõigi teiste riigiasutuste valvet.

Belgias kehtib endiselt kõrge terroriohuga kaasnev hoiatus. See on päris kõrge – kolmas neljapunktilisel skaalal. Eile arutas julgeolekunõukogu, kas on tarvidust seda karmistada. Brüsselis märtsis toime pandud terrorirünnakuis hukkus 32 ja sai vigastada ümmarguselt 300 inimest.

Ka Pariisis läinud aasta 13. novembril 130 inimese elu nõudnud terroritegude tegijad elasid enamasti Belgias. Pärast seda on võime pidevalt kritiseeritud suutmatuses riigis rahu ja korda pidada hoolimata sellest, et on korraldatud kümneid läbiotsimisi ja arreteerimisi võimalike terroristide tabamiseks.

Rahvaarvu kohta on Belgiast läinud ka rohkem võitlejaid Isise ridadesse kui teistest Euroopa riikidest. 457 Belgiast pärit naist ja meest on teadaolevalt selle terrorirühmituse ridades võidelnud. 90 neist on saanud surma või teadmata kadunud.