TORMI ÜHE ÖÖ TÖÖ: Eile hommikul vaatasid külamehed Stojkovici külas Skopje külje all öise tormi hävitustööd. Foto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 8. august 2016 04:00
Ööl vastu pühapäeva Makedoonia pealinna Skopjet tabanud torm ja üleujutus nõudis vähemalt 20 elu. Eile hommikul teatas politsei, et vähemalt kuus inimest on teadmata kadunud.

Veemassid uhtusid minema suure lõigu Skopje ringteest, kandes autod kui mängumasinad põldudele. Palju inimesed uppusid autodes, sest nad ei suutnud enam uksi vee surve tõttu avada. Tormi ajal sadas maha ka 93 millimeetrit vihma, teatab BBC. Skopje linnapea Kove Trojanovski tunnistas BBC reproterile: "See on katastroof. Me pole kunagi midagi sellist üle elanud."

Kohalike ajalehtede andmeil kutsuti kiirabi öö jooksul 65 korda välja. Paarkümmend inimest jäid haiglaisse ravile. Kolm linnalähedast küla on ühendusteedeta. Tormikahjude kõrvaldamisele tulevad appi sõjaväeosad.

Pühapäeva hommikul sadu vaibus, kuid ilmaennustus lubas eile õhtuks ja ööks uut paduvihma.

Skopjes on üleujutused paraku tavalised, sest läbi linna voolava Vardari jõe pind kõigub pidevalt ja nii ongi tavapärased äkilised paduvihmad, mis kannavad harujõgedest suure hulga vett Vardari. Ökoloogide väitel pole vihmasajud olnud kunagi eriti ohtlikud, kuid kõigil üleujutusaastatel on just lühiajaline, aga väga äge sadu viinud katastroofini. Küll aga on igal aastal uppunud linna jalakäija- ja autotunnelid, kuid selles on oma osa halvasti puhastatud umbes äravoolurestidel.

Viimati oli kogu linna tabanud suurem üleujutus 2014. aastal ja toona hoiatati, et üleujutuskaitsesüsteeme tuleb parandada. Paraku pole selleks jätkunud raha.