Foto: TEET MALSROOS
Adik Levin, rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee esimees 5. august 2016 18:12
Augusti kuu esimene nädal on maailmas alates 1992 aastast välja kuulutatud rahvusvaheliseks rinnaga toitmise nädalaks. Sellest üritusest võtab osa rohkem kui 170 riiki. Ka Eesti tähistab seda nädalat ja on iga aasta püüdnud teadvustada oma emadele, lastele ja peredele, kui tähtis on lapse tervisele rinnaga toitmine. 

Suurem osa meie emasid on huvitatud oma lapse toitmisest rinnapiimaga. See on võib-olla seotud meie igipõlise talukultuuriga, kus vanem põlvkond alati aitas ja toetas nooremat põlvkonda. Kahjuks algas nõukaajal peale II maailmasõda lehmapiimasegude ja seejärel ka  kunstlike segude võidukäik. Alles 80ndate keskel hakkasime aru saama, et midagi on valesti. Ütlen enesekriitiliselt kui lastearst, et siin oli ka meie möödalaskusid, kuna lubasime küllaltki kergelt emadel üle minna piimasegudele. 

Selles osas tegid ära suure töö ja saavutasid vapustava tulemuse Põhjamaad ja nad on ka praegu maailmas esirinnas. Kui meie võrdleme ennast Norra ja Rootsiga, siis on meil veel küllaltki palju edasi areneda. Nendes riikides toidetakse kuni kuue kuu vanuseni ainult rinnapiimaga üle 80% kõikidest lastest. Selle all mõeldakse, et laps ei saa  lisana isegi vett. 2014 aastal hakkasid meie statistilised näitajad mõnevõrra paranema: esimesel elunädalal 88,7%, esimesel elukuul 79,4%, kolmandal elukuul 65,8% ja kuuendaks elukuuks ainult 34,9 lastest.  Kahjuks  Põhjamaadeni on meil minna ja minna.

Juba emaduseks ja isaduseks ettevalmistamisel on vaja veel kord veenda, kui tähtis on lapsele oma ema piim. Abi peab tulema sünnitusmajast. Meie mahajäämus selles valdkonnas võrreldes Põhjamaadega on paradoksaalne ka sellepärast, et meil on loodud ideaalsed tingimused: ema saab olla oma lapsega kodus 18 kuud saades samal ajal ka vanemapalka!

Jälle on hakatud rääkima sellestki, et ka isadele on vaja reserveerida  sunduslik vanemahüvitise kasutamise aeg. Praegu ei ole isal kohustust lapse hoolduspuhkusele jääda. Kui isa oma osa ei kasuta, ei saa ka ema seda kasutada ehk teiste sõnadega pere kaotab õiguse seda osa vanemahüvitisest kasutada. Nendes välja töötatud soovitustes võeti arvesse nii emade kui ka isade õiguseid, isegi oli mainitud tööandja probleeme. Ainuke, kes unustati ära, oli laps. Kui sünnib laps, peab teda toitma emapiimaga ehk teiste sõnadega toitmise ajal on vaja ema ja lapse pidevat 24/7 kontakti.

Praeguse korra järgi juba esimesel poolaastal võib isa koju jääda ja ema soovi korral võib minna tööle. Praegu kasutavad 9% isasid seda võimalust. Miks isa  kasutab vanemapalga hüvesid ja jääb koju? Tekib küsimus, et poliitikud lapse peale üldse ei mõtle, neid huvitavad ainult rahalised ja muud täiskasvanud inimeste probleemid. Või meie poliitikud arvavad, et Eestimaa isa saab samuti toita oma last rinnast? Sel juhul isa peaks rasestuma ja ise sünnitama lapse. Sellise antihumaanse lähenemisega lapse õigustesse ja vajadustesse diskrediteeritakse väga tähtsat otsust, mida tehti ära üheksakümnendatel aastatel. Tuldi algul välja emapalga ideega, kuid mõne aja pärast nimetati seda juba vanemapalgaks. Kutsun minister Jevgeni Ossinovskit üles mitte lubama isadel kasutada kahekuist vanemahüvitist  lapse esimesel poolaastal, et võimaldada lapsel olla emaga ja olla rinnaga toidetud. Ärme unustame, et rinnaga toitmine on lapse bioloogilise, vaimse ja füüsilise tervise alus.